четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Більше, ніж пропонував Байден. На що піде 40 мільярдів доларів, які США виділяють Україні

Більше, ніж пропонував Байден. На що піде 40 мільярдів доларів, які США виділяють Україні

Американські політики прогнозують, що новий пакет допомоги Україні стане вирішальним у захисті не лише української нації, а й демократії для світу

Більше, ніж пропонував Байден. На що піде 40 мільярдів доларів, які США виділяють Україні

Палата представників Конгресу США ухвалила законопроєкт H.R.7691 про новий пакет підтримки України майже на 40 мільярдів доларів. Документ створений для реагування на агресію Росії проти України. Тепер проєкт закону надіслали на розгляд Сенату, який, за прогнозами експертів, швидко його розгляне. Після цього його має підписати президент США Джо Байден.

Чому не всі республіканці «за»

Два тижні тому американський президент попросив Конгрес схвалити додаткові 33 мільярди доларів допомоги Україні, але законодавці вирішили збільшити військове та гуманітарне фінансування майже до 40 мільярдів доларів. Така ідея визріла у представників пропрезидентської Демократичної партії, однак знайшла підтримку не у всіх опонентів із Республіканської партії. У підсумку, 368 конгресменів проголосували «за», 57 – «проти» (не погодилися із законопроєктом винятково республіканці).

«Цей законопроект захистить демократію, обмежить російську агресію та зміцнить нашу власну національну безпеку, але, головне, підтримає Україну», – заявила представниця демократів Роза ДеЛауро, яка очолює комітет з асигнувань Палати представників.

Саме вона впродовж тривалого часу активно закликала підтримати такий пакет витрат. Деякі республіканці виступили проти законопроєкту, критикуючи демократів за те, що вони діють занадто швидко, адже таким чином багато доларів платників податків США йде за кордон. Як зазначила агенція Reuters, соратники Байдена з Демократичної партії зараз контролюють Конгрес, тому жодних несподіванок не сталося – питання вирішили доволі оперативно. Однак для проходження законопроєкту через Сенат усе ж знадобляться голоси республіканців. Тому триває робота в цьому напрямку.

Військова підтримка та допомога біженцям

Новий американський пакет підтримки України включає в себе 6 мільярдів доларів на безпекову допомогу, включаючи навчання, обладнання, зброю, 8,7 мільярда доларів на поповнення запасів американського обладнання, який раніше вже надіслали в Україну, та 3,9 мільярда доларів на операції європейського командування. Крім того, законопроєкт передбачає додаткові 11 мільярдів доларів, що дозволяє президенту США схвалювати статті та послуги з акцій США без консультацій чи інших юридичних моментів із Конгресом у відповідь на надзвичайну ситуацію. Цікаво, що на це Байден просив 5 мільярдів доларів. У результаті – більше, ніж удвічі. Документ також уповноважує виділити 4 мільярди доларів на іноземне військове фінансування для підтримки України й інших країн, які постраждали від кризи, яку спричинило повномасштабне вторгнення Російської Федерації. Новий пакет підтримки включає також гуманітарну допомогу – 5 мільярдів доларів для вирішення проблем продовольчої безпеки в усьому світі через конфлікт і майже 9 мільярдів доларів для фонду економічної підтримки України. Він надає сотні мільйонів доларів для допомоги біженцям і фінансування зусиль із захоплення активів олігархів, які пов’язані з президентом Росії Володимиром Путіним.

«Будь ласка, пришвидшімо це…»

Посол України в США Оксана Маркарова звернулася з промовою та попросила допомоги в сенаторів із демократичного та республіканського таборів під час їхніх щотижневих партійних зустрічей у вівторок, 10-го травня.

«Дуже щиро та легко зрозуміти таке повідомлення: їхні люди гинуть, у них закінчуються запаси та боєприпаси. Їм швидко потрібна наша допомога. Дякую за те, що переважна більшість моїх колег це розуміє. Будь ласка, пришвидшімо це», – відреагував сенатор-демократ Дік Дарбін на цей виступ Маркарової.

Своєю чергою, сенатор-республіканець Роб Портман, член комітету Сенату із закордонних справ і один із палких прихильників України в непропрезидентській партії, сказав, що, попри певні дискусії, очікує належної підтримки республіканців, щоби законопроєкт пройшов через Сенат.

«Я думаю, що це пройде. Буде значна підтримка республіканців», – сказав він.
«Цей пакет, який ґрунтується на надійній підтримці, який уже раніше забезпечив Конгрес, стане вирішальним у допомозі Україні – для того, щоби захистити не лише свою націю, але й демократію для світу», – зазначила спікерка Ненсі Пелосі у листі до демократів у вівторок після того, як текст законопроєкту опублікували.

Подробиці законопроєкту про допомогу Україні

  • 11 мільярдів доларів – на надання адміністрацією Байдена військової техніки та зброї із запасів США в Україну;
  • 9 мільярдів доларів – на поповнення військових запасів (насамперед – «стінґерів» і «джавелінів») самих американців замість відправленого обладнання в Україну;
  • 6 мільярдів доларів – на фінансування ініціативи сприяння безпеці України, що дозволяє США не використовувати запаси безпосередньо, а купувати зброю у підрядників;
  • 900 мільйонів доларів – на житло, психологічну допомогу, навчання англійської мови біженцями;
  • 54 мільйони доларів – на охорону здоров'я та медичну підтримку українських біженців.

Зеленський: «Називати це позикою некоректно»

Президент Володимир Зеленський під час учорашнього відеозвернення заявив, що 40 мільярдів доларів, які США невдовзі мають виділити Україні, витратять на захист держави від російської агресії.

«Ці кошти використаємо максимально швидко та без бюрократії для посилення захисту України. Передусім, це зброя та боєприпаси для нас, обладнання. Але не тільки. Це також підтримка розслідування воєнних злочинів Російської Федерації, окупантів, підтримка дипломатичної роботи тощо», – розповів Зеленський.

Він також назвав історичним рішення США поновити програму ленд-лізу, яка, за його словами, була однією з ключових передумов перемоги союзників у Другій світовій війні.

«Допомога за ленд-лізом від Сполучених Штатів Америки для Великої Британії та Радянського Союзу кардинально змінила розстановку сил у Європі. Європейці тоді отримували за ленд-лізом велику номенклатуру продукції – від літаків до вантажівок, від авіаційного пального до засобів зв'язку», – нагадав український президент.

За його словами, завдяки ленд-лізу Україна отримає доступ до сучасної зброї, боєприпасів, обладнання. Також тепер президенту США не потрібно узгоджувати з Конгресом надання допомоги.

«Ленд-ліз – це схема надання нам усього, що необхідно для оборони. Хоча формально це ніби позика, але за своєю суттю вона настільки вигідна, що називати її позикою некоректно», – зауважив український президент.

Зеленський також вказав на символізм цього закону, оскільки його Джо Байден підписав саме 9-го травня.

«Я вдячний особисто президенту Байдену за цю підтримку, за таке рішення та за такий символізм», – підсумував Володимир Зеленський.

Загалом же, військова допомога США Україні в боротьбі проти російських загарбників станом на початок травня виглядає таким чином. Наразі немає жодних передумов до того, що вона може зменшитися (швидше – навпаки), а активність американських політиків охолонути. І навіть деякий спротив у республіканських колах, на думку експертів, пов’язаний більше з внутрішньополітичною боротьбою у США, ніж зі зменшення бажанням допомагати Україні. Тому Київ може розраховувати на суттєву підтримку одного з найбільших наших союзників і в найближчому майбутньому. Віталій Павлишин

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"