![Бокси готові. У Львові триває створення Центру трансплантації кісткового мозку Бокси готові. У Львові триває створення Центру трансплантації кісткового мозку](https://nta.ua/public/storage/image/news/yUxawBm22IcYakDuhu1lQnXlDLkuLVEiAndlwJum.jpg)
Відділення роблять як за кошти благодійників, так і за бюджетні гроші. Зокрема, італійські благодійні фундації «РОЗА ПРІСТІНА» та «СОЛЕТЕРЕ» виділили понад 450 тисяч євро саме на перший етап. Водночас в обласному бюджеті передбачили 23 млн грн на ремонт додаткових палат навколо боксів. Роботи вже розпочалися.
У боксах потужна система фільтранції та вентиляції повітря
Як стверджує реалізаторка проєкту від благодійного фонду «Запорука» Ольга Фокаф, створення відділення – це один із найамбітніших і найдорожчих проєктів у регіональній медицині. Львівський цента – стане першим із трансплантації кісткового мозку для діток у Західній Україні. Обидва відремонтовані бокси - просторі. У них є місце і для мами, і для дитини, і навіть для іграшок. Також бокси мають засклені балкони із неймовірним видом на Львів. У кожній спецпалаті по два ліжка, є санвузли. Стіни у боксах мають антибактеріальне покриття, а в стелі вмонтовані спеціальну систему вентиляції та фільтрації повітря. «Тут є дуже багато різних вентиляційних виходів. Вони будуть захоплювати віруси, бактерії і вбивати їх, повертаючи назад чисте повітря. Навіть звичайний грип, будь-яка ротавірусна інфекція чи герпес на губах - можуть бути смертельно небезпечними для прооперованих діток», - так пояснює необхідність у максимальній стерильності Ольга Фокаф.
У Києві встигають прооперувати 30-40 дітей у рік. Потрібно - 200
Перші операції у Центрі планують проводити уже з 2022-ого. Тільки на Львівщині щороку близько десяти діток потребують трансплантації кісткового мозку. «Ми зможемо покрити потребу у лікуванні діток, якої наразі так не вистачає», - сподівається Ольга Фокаф. Наразі трансплантацію кісткового мозку дітям в Україні проводять лише в Києві – в столичному ОХМАТДИТі та Інституті раку. Загальна спроможність двох закладів - близько 30-40 пацієнтів на рік. Натомість, як стверджують медики, щороку потребують пересадки понад 200 дітей. «Ті, кого не оперують в Україні, шукають таку змогу за кордоном. Зазвичай, держава це оплачує. Тому львівський центр зможе не тільки рятувати життя десяткам онкохворих діток, а буде економити мільйони бюджетних гривень», - наголошує благодійниця Ольга Фокаф. «Білорусь у 2015 році назвала нам суму 30 тисяч доларів. Але це не так багато. У Гамбурзі нам пропонували 100 тис євро, у Дортмунді - 70 тис євро», - розповідає мама 17-річної Влади, яка вже 10 років бореться з онкологією, Вікторія Дронговська. Уже найближчим часом пересадку кісткового мозку дівчині проведуть у Києві. Сім’я радіє, що є можливість врятувати дитину в Україні за державні кошти, адже 6 років тому довелося за лікування доньки у Білорусі віддати майже все.
Пересадка кісткового мозку – інколи єдиний шанс на порятунок
У Західноукраїнському дитячому центрі спочатку проводитимуть автотрансплантацію кісткового мозку, а згодом робитимуть трансплантацію від родинних і неродинних донорів. Пересадка кісткового мозку підвищує ефективність лікування раку, а інколи є єдиною можливістю подолати його - пояснює лікар-окнолог Роман Кізима: «Трансплантація кісткового мозку від донора - проводиться пацієнтам з лейкеміями та лімфомами, а автологічна - пацієнтам з раком головного мозку». У «Чорнобильській лікарні» опікуються онкохворими дітками з 1991 року. «Вже в той час ми знали, що трансплантація кісткового мозку, є дуже допоміжною у боротьбі з раком», - каже директор ЗСДМЦ Андрій Синюта, - «Тому центр пересадки у стінах нашої лікарні – це здійснення давньої мрії! Завдяки нашим українським благодійникам з фонду «Запорука» , який опікується цими грошима з Італії, ми маємо нагоду робити таку добру справу для українських діток!»
Віра Лабич
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"