четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Чому «Залізний купол» не врятує Україну та як працює ізраїльський «щит»

Чому «Залізний купол» не врятує Україну та як працює ізраїльський «щит»

Посол України закликає Ізраїль продати нам «Залізний купол», проте щитом для України вона не стане. Експерти пояснили, чим особлива і як працює ізраїльська система ППО

Чому «Залізний купол» не врятує Україну та як працює ізраїльський «щит»

Днями в Україні ожила дискусія про те, чи потрібна Україні ізраїльська система ППО «Залізний купол». Причиною цьому стала заява українського посла в Ізраїлі про готовність України придбати таку систему. Утім, чи зможе «Залізний купол» захистити Україну від російських ракет – дізнавався NTA. Розмови про систему «Залізний купол» почалися ще у вересні минулого року, після візиту президента Зеленського до США. Видання Politico писало, що деякі члени Конгресу США внесли до проєкту оборонного бюджету США на 2022 рік поправку, яка створить тиск на адміністрацію президента США Джо Байдена з метою продати або передати Україні нові системи протиповітряної та протиракетної оборони, зокрема батареї «Залізний купол» (Iron Dome). Утім речниця президента США Джен Псакі тоді не підтвердила постачання системи «Залізний купол» Україні. А сам президент України заявив, що ще зарано говорити про можливість постачань Україні зі США такої системи. Розмова про «Залізний купол» посилилася після заяви посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука, яку він зробив 7 червня цього року. Посол закликав продати Україні систему протиракетної оборони «Залізний купол».

«Нам потрібна військово-технічна підтримка, нам потрібен «Залізний купол». Це дозволить нам врятувати наших мирних жінок та дітей від обстрілів російських ракет. Я хочу, щоб ізраїльський уряд вийшов зі своєї зони комфорту та повернувся до реальності», - сказав він.

Що таке «Залізний купол» і в чому його особливість

«Залізний купол» - мобільна система протиракетної та протиповітряної оборони, яка може діяти за будь-яких погодних умов та у будь-який час доби. Розроблена ізраїльським підприємством Rafael Advanced Defense Systems (Рафаель). Система здатна перехоплювати та знищувати тактичні некеровані ракети та артилерійські снаряди, випущені з відстані від 4 до 70 км з траєкторією, що може загрожувати населеним пунктам. Система також може вражати літаки на висоті до 10 км. А розробили її для захисту цивільного населення півдня та півночі Ізраїлю. Необхідність захистити себе Ізраїль відчув під час Другої ліванської війни у 2006, коли група ліванських ісламістів Хезболла випустила тисячі снарядів, що призвело до загибелі десятків ізраїльтян і завдало країні серйозних збитків. Наступного року Міністерство оборони Ізраїлю уклало з підприємством Рафаель контракт та виділило 811 мільйонів шекелів на створення двох систем для перехоплення ракет Кассам. В березні 2011 року система вже була розгорнута біля міст, що розташовані поблизу сектора Гази. Вже у 2012 році The Jerusalem Post повідомила, що система знищила 90 % ракет, випущених з сектора Гази, і які мали влучити в населену місцевість. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="407845"] Згодом американське підприємство Рейтеон уклало угоду про співпрацю з Рафаель, сподіваючись, що «Залізний купол» стане гарним доповненням для системи захисту військових баз збройних сил США. А в 2010 році Президент США Барак Обама подав до Конгресу запит на $205 млн допомоги Ізраїлю для придбання двох батарей «Залізний купол». Свою ефективність «Залізний купол» показав у травні минулого року під час ракетних обстрілів Ізраїлю зі сторони ХАМАС. Переглянувши фото та відео можна обачити, як він знищує у повітрі ракети. Проте, як і будь-яка інша система оборони, «Залізний купол» не гарантує 100% захисту від ударів. Залізний Купол має три основні компоненти:

  • Радар виявлення та відстеження
  • Командний центр батареї
  • Пускова установка - запускає ракети-перехоплювачі Tamir.
Як це працює.

Радар виявляє запуск ракети і відстежує її траєкторію. Тоді командний центр обчислює очікувану точку удару за отриманими даними, і використовує цю інформацію для визначення того, чи загрожує виявлена ракета певній території. Тільки в цьому випадку центр запускає ракету-перехоплювач для її знищення перед тим, як вона досягне своєї цілі. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="407841"]

Чи може «Залізний купол» захистити Україну від російських ракет

Сергій Грабський , військовий експерт

, в коментарі для NTA розповів, що така система Україні не підходить, «бо, перш за все, вона призначена для захисту стаціонарних об’єктів, або інших об’єктів, по яких ведеться не зосереджений вогонь». За його словами, система створювалася для того, щоб протистояти нанесенню терористичних ударів тактичними ракетами, якими користується Хамас або Хезболла. Також «Залізний купол» може вражати ракети, які запускають з відносно невеликої відстані.

«Йдеться про те, що вона призначена для знищення не, наприклад, залпового «Граду», а пусків окремих ракет. Наприклад, Шахаб-3 чи Саджил-2 – іранські ракети, які поступали на озброєння Хамаса і Хезболли. Цей комплекс призначений для тактичного рівня оборони і для захисту населених пунктів або об’єктів, яким загрожує такий вид вогню», - пояснює експерт.

За словами військового експерта, «Залізний купало» знищує відносно невелику кількість ракет, якщо порівнювати з тою кількістю, яка летить по об’єктах в Україні.

«Наші міста, інфраструктурні об’єкти вражаються крилатими ракетами або балістичними ракетами класу «Точка-У» або «Іскандер». Чи зможе нас вберегти ця система від цього? Теоретично може, але витратність, порівняно з ефективністю, буде надзвичайно високою. То чи доцільно нам закупляти такі ракети? На сьогодні таке питання не стоїть», - каже він.

Сергій Грабський пояснює, що в Ізраїлі ракетні удари наносяться поодиноко, тобто летить одна-дві ракети.

«На пусковій платформі «Залізного купола» є 3 пускові установки. Там по 20 ракет перехоплювачів. А батарея «Градів» -  це 6 машин, в яких по 20 направляючих, тобто 120. Тому навіть у кращому випадку та система перехопить тільки половину цих ракет у нас. Не може 60 ракет збити 120», - зазначив експерт.

[gallery columns="1" link="file" size="full" ids="407842"] До того ж така система ППО є дорогою – одна батарея коштує 50 мільйонів доларів. Ізраїль розгорнув таких 5 батарей. Грабський каже, що для захисту населення Ізраїль може собі це дозолити, а в нас воно просто буде недостатньо ефективним. Експерт також зауважив, що для боротьби з ракетами, проти яких призначений «Залізний купол», ми можемо використовувати систему залпового вогню, яка має більшу дальність польоту.

«Тобто якщо ми знаємо, що нам протистоїть "Град", який ефективний на відстані 30 км, то доцільно проти нього використати таку ж пускову установку, наприклад, того самого HIMARS, який стріляє на 40 км. І це буде в 10 разів дешевше, тому що вартість однієї установки набагато менша, ніж батарея «Залізного купола», - каже Грабський.

На думку військового експерта, можливо у майбутньому, коли ми переможемо, «Залізний купол» зможе захищати такі прикордонні міста, як Суми чи Харків. Але зараз противник не використовує проти нас поодинокі реактивні снаряди, на які ця система може реагувати. Захистити від масованого обстрілу «Залізний купол» не може. Ще на початку лютого 2022 року міністр оборони України Олексій Рєзніков також запевняв, що ізраїльська система не зможе допомогти у вирішенні тих завдань, які стоять перед Україною. Рєзніков наголошував, що в Ізраїлі система «Залізний купол» захищає країну «від ракет, які летять повільно на маленьку відстань, і зроблені в гаражах на територіях сусідніх країн». Така система не зможе повноцінно вирішити й питання захисту в Україні таких стратегічних об’єктів, як атомна електростанція чи аеродром.

Україна побудує свою міцнішу ППО

Днями Володимир Зеленський заявив, що ізраїльська ППО Україні не підходить, тому ми побудуємо свою систему протиповітряної оборони, яка буде міцнішою, ніж «Залізний купол».

«Авжеж, буде побудована сучасна ППО, навіть міцніша, ніж «Залізний купол». Тому що країна Ізраїль – міцна і прекрасна, але маленька, їхня система нам не підходить, бо в нас Київський регіон – як уся Держава Ізраїль. Тому для нас важливо побудувати сучасну універсальну систему ППО», – зазначив він.
Валерія Рабінович

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"