вівторок, 21 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Чи змінюється характер людини з віком

Чи змінюється характер людини з віком

Чи змінюється характер людини з віком

З віком людина змінюється не тільки в фізичному, але і в  особистісному плані: деякі риси стають менш виразними, а інші стають більш помітні. Старість приносить з собою характерні психологічні зміни, обумовлені зміною самопочуття, соціального статусу та способу життя. Важливо, щоб зміни залишалися у вікових рамках, а людина зберігала комунікабельність та активність.

Зміни характеру у межах норми

Багато рис є природними і безпечними, котрі не потребують корекції:

  • Фізична стомлюваність: у літньому віці важливо більше відпочивати й контролювати рівень активності з метою збереження життєвого тонусу;
  • забудькуватість: пам'ять слабшає з віком. Це проявляється забудькуватістю та неуважністю. Лікарі рекомендують більше читати, запам'ятовувати нову інформацію та виконувати спеціальні вправи для тренування пам'яті;
  • консервативність: літні люди схильні до збереження старих звичок і предметів, які стали частиною їхнього життя. Наприклад, якщо людина все життя грала в казино, то ця звичка залишається і в старості. Це забезпечує їм почуття стабільності й спокою. Тож деякі гравці переходять в віртуальні версії, користуючись їх перевагами та забираючи бездепозитні бонуси за реєстрацію з виводом та інші подарунки;
  • зміни поведінки: в часом певні риси стають більш помітними, що приводить до образливості, сентиментальності, дратівливості, тривожності;
  • зміна інтересів: вони стають більш обмеженими. Людина віддає перевагу спокійним заняттям. Інколи з’являються нові захоплення або спостерігається зміна кола спілкування.

Важливо, щоб зміни залишалися в межах вікової норми. Людина повинна зберігати активність, здатність до критичного мислення і самоконтролю.

Небезпечні вікові зміни

Поведінкові та емоційні зміни в деяких випадках пов'язані з віковими чи хронічними хворобами. В деяких випадках причиною змін у поведінці є хвороба Альцгеймера, розвиток деменції, стареча депресія або травматичні події. З такими зворотами літня людина не в змозі самостійно впоратися, тож спостерігається:

  1. Поведінкові порушення: спостерігається агресія, підвищена підозріливість, неврівноваженість, надмірна тривожність відсутність самоконтролю, недовірливість, відмову від соціуму спілкування. Порушення часто посилюються, виникають галюцинації та манії.
  2. Відсутність самоконтролю та конструктивної критики: проявляється в неохайності та проблемах з особистою гігієною. Людина втрачає можливість адекватно оцінювати власні дії. Вона стає егоїстичною та не усвідомлює наслідки своїх же дій.
  3. Проблеми з орієнтацією в просторі й часі: години дні і тижні зливаються в єдиний потік. Інколи це пов’язано з деменцією та іншими достатньо серйозними віковими захворюваннями.
  4. Різке зниження пам'яті: часто людина похилого віку не пам'ятає що робила протягом дня, забуває плани, не впізнає рідних. Погіршення пам'яті та втрата здатності запам'ятовувати свідчить про розвиток деменції.

За наявності змін особистості, лікарі рекомендують звернутися за медичною допомогою до геронтолога або психіатра.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"