![Чим небезпечний новий штам "Омікрон". Останні дані Чим небезпечний новий штам "Омікрон". Останні дані](https://nta.ua/storage/image/news/Fb4BqpRvIvuyZZBmHwhHmT4XK9cFyXRCjUrv7frT.jpg)
У світі зростає занепокоєння через новий варіант коронавірусу з Південної Африки. Наразі експерти ще вивчають та досліджують, як швидко передається новий штам та наскільки захищають від нього вакцини. Водночас, низка країн уже призупинили авіасполучення з ПАР. Останні відомості про новий вірус та чим він небезпечний – читайте у матеріалі NTA.
Чому назвали «Омікрон»
Назву нового штаму коронавірусу з Південної Африки Всесвітня організація охорони здоров’я надала за 15-ю літерою грецького алфавіту «омікрон», пропустивши ню (nu) та ксі (xi). Як пояснюють в ВООЗ, це було зроблено для того, щоб уникнути співзвучності та плутанини різними мовами. Так, nu схожа на англійське слово new (новий), а xi є поширеним прізвищем у Китаї (наприклад, така у голови компартії КНР Сі Цзіньпіна). Прессекретар ВООЗ Маргарет Харріс наголосила виданню The New York Post, що, даючи позначення хворобам і вірусам, організація завжди намагається уникати «образ для будь-якої культурної, соціальної, національної, регіональної, професійної чи етнічної групи».
«Ми домовилися про правила найменувань, які уникають використання географічних назв, імен людей, тварин тощо, щоб уникнути навішування ярликів»,- зауважила Харріс.
Також у ВООЗ пояснюють, що було проведено багато консультацій із фахівцями, щоб обрати такі назви штамів, які легко вимовляються, не передбачають соціальної стигматизації та враховують обговорення штамів у ненауковому середовищі. Група експертів ВООЗ у результаті рекомендувала використовувати грецький алфавіт, тому штами коронавірусу називаються «альфа», «бета», «гама», «дельта» та «омікрон».
ВООЗ про новий штам коронавірусу
Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала 28 листопада перші відомості про характеристики нового південноафриканського штаму коронавірусу «Омікрон». На цьому етапі основна інформація про нього надходить з Південної Африки, де він набув найбільшого поширення. Згідно з отриманими даними, поки неясно, чи він більш заразний, ніж інші штами, і наскільки швидко поширюється. Але вже можна сказати, що вражає він переважно молодих людей, і переносять захворювання вони у легшій формі. Про те, наскільки тяжкі наслідки перенесеного захворювання, можна буде дізнатися лише за кілька днів, а то й тижнів. Перші свідчення також вказують на те, що існує підвищений (порівняно з попередніми штамами) ризик повторного зараження варіантом «Омікрон» серед тих, хто вже перехворів і одужав. Водночас ВООЗ наголошує, що всі штами коронавірусу загрожують важкими ускладненнями або смертю, тому найкращий спосіб боротьби з ним – превентивна вакцинація, хоча ступінь стійкості «Омікрону» до наявних вакцин вимагає перевірки. ВООЗ також рекомендує дотримуватися запобіжних заходів – соціальної дистанції, маскового режиму та гігієни. ВООЗ обіцяє опублікувати докладнішу інформацію про новий штам у міру її надходження протягом найближчих днів та тижнів. Повідомили також, що нинішні ПЛР-тести дозволяють виявляти цей штам коронавірусу.
Експерти про «Омікрон»
Зазначають, що новий варіант має велику кількість мутацій – 32. Для порівняння: у варіанта "дельта" їх 8. За словами вірусологів, велика кількість мутацій вірусу – «це серйозна проблема».
«Виявлені мутації викликають велике занепокоєння», - зазначає професор клінічної мікробіології в Університеті Кембріджа Раві Гапта.
Ще в лютому шляхом перших лабораторних аналізів Гапта зміг встановити, що дві з наявних мутацій варіанта B.1.1.529 підвищують заразність вірусу та негативно позначаються на здатності імунних клітин розпізнавати його. Саме тому, як повідомляють експерти, імунній системі так складно боротися з цим варіантом коронавірусу: він буквально вислизає від імунних клітин, відбувається так звана «імунна втеча» (Immune Escape). І припускають, що це може означати, що щеплення від коронавірусу перестануть ефективно захищати від заражень. Водночас висока заразність вірусу не говорить про те, що інфіковані ним стикаються з більш важким перебігом хвороби. [gallery size="full" columns="1" ids="353839"] У ВООЗ зазначили, що нинішні ПЛР-тести дозволяють виявляти цей штам коронавірусу. Наразі експерти в усьому світі збирають інформацію про новий штам. Зокрема, їх завдання - визначити, наскільки від нього захищають вакцини, що застосовуються нині від COVID-19.
Де вперше виявили
Відтак, «Омікрон» став п’ятим штамом коронавірусу, який ВООЗ віднесла до тих, що викликають занепокоєння. Згідно з даними ВООЗ, вперше новий штам B.1.1.529 виявили у ПАР 24 листопада 2021 року. Також представники органів охорони здоров'я Нідерландів повідомили 28 листопада, що у 13 осіб, які нещодавно прибули до країни з ПАР, виявлено новий варіант коронавірусу – «Омікрон». Пасажири були частиною групи з 61 людини, які прибули до Амстердама у п'ятницю, чий тест на коронавірус дав позитивний результат. Про це стало відомо незабаром після того, як Австралія повідомила, що два випадки цього варіанту було виявлено у пасажирів, які нещодавно прибули до Сіднея. Випадки зараження цим штамом також виявлено в Ізраїлі, Гонконгу та деяких європейських країнах.
Які країни заборонили в'їзд
Багато країн, включаючи США, Канаду, Бразилію та держави ЄС, обмежили або заборонили в'їзд із південноафриканських країн. Нагадаємо, що з 25 листопада Ізраїль вніс до “червоного списку” ПАР, Лесото, Ботсвану, Зімбабве, Мозамбік, Намібію та Есватіні. Це обмеження запроваджене через виявлення нового штаму коронавірусу у Ботсвані та деяких інших країнах Африки, а також у Гонконгу. А 26 листопада голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що ЄС має намір призупинити авіасполучення з країнами південноафриканського регіону через виявлення нового небезпечного штаму коронавірусу. Також повністю закрили авіасполучення для жителів ПАР Канада, Саудівська Аравія, Марокко, Росія – (для жителів Африки й Гонконгу), США, Кіпр, Данія, Туреччина. Натомість уряд ПАР назвав запроваджені обмеження «поспішними» і висловив занепокоєння щодо їхнього впливу на бізнес. Зазначимо, що приблизно 35% дорослого населення ПАР вакциновано. Цей показник ще нижчий у багатьох інших африканських країнах. Експерти в галузі охорони здоров'я раніше попереджали, що нерівність у розподілі вакцин може створити ґрунт для мутацій вірусу.
Де найбільше інфікованих
Наразі найбільша кількість пацієнтів, інфікованих новим варіантом коронавірусу, перебуває в ПАР - 77 осіб. Ще 4 випадки захворювання виявлено в Ботсвані та один - у Гонконгу (в мандрівника, який повернувся з Південної Африки). Також зараження варіантом B.1.1.529 підтвердили в Ізраїлі у громадянина країни, який повернувся з Малаві. Ще двоє ізраїльтян чекають на результати тестів. Зазначають, що усі троє були вакциновані. Нагадаємо, що Ізраїль 28 листопада закрив кордони через новий штам ковіду “Омікрон”. Так, іноземним громадянам заборонили в’їзд на 14 днів. Також “Омікрон” уже потрапив у перелік ТОП-5 найбільш небезпечних штамів коронавірусу, який сформувала ВООЗ. У Британії підтвердили перші випадки зараження новим штамом коронавірусу. Так, міністр охорони здоров’я Саджид Джавід заявив, що у Великій Британії підтверджені перші два випадки зараження новим штамом коронавірусу "омікрон”.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"