Нинішній дефіцит в енергосистемі, який виник при похолоданні, повністю прогнозований, адже торік ворог знищив, пошкодив, захопив половину української генераційних можливостей. Про те, наскільки є загрозливою ситуацію і чи може призвести до відімкнень світла, пояснив для "Говорить Великий Львів" директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
"Ми втратили велику частину того, що закривало наші потреби. І хоча споживання електроенергії під час повномасштабного вторгнення знизилося на 35-40%, все ж ми перебуваємо в дефіциті. Але він не веде до катастрофи. Наразі за рахунок імпорту та аварійної допомоги деяких європейських країн, які перекривають 7-8% від загального поточного споживання, вдається уникати планових відключень", - розповів експерт.
Щоправда, застеріг: якщо температура і далі буде опускатися, то планові відключення можуть стати реальністю. Пояснив, що похолодання на один градус - це зростання попиту приблизно на 200 МВт, тобто на один блок. Тож у пікові години, щоб уникнути відключень, українцям варто не використовувати прибори, які споживають велику кількість електрики. Додав, що для повного відновлення генеруючих потужностей Україні може знадобитися кілька років, бо йдеться про обладнання тривалого виробництва та інсталяції.
"Маємо готуватися до того, що 2-3 роки Україна буде в дефіцитній ситуації", - наголосив Олександр Харченко.
Нагадаємо, два дні поспіль в українській енергосистемі фіксують дефіцит. Водночас у Міненерго запевняють, що українські енергетики прогнозували холодну погоду і не планують запроваджувати графіки відключень світла у разі зниження температури.
"На сьогоднішній день ситуація контрольована. І якщо не буде значних обстрілів, не буде значних пошкоджень, у тому числі через погодні умови (налипання снігу чи вітру)… не плануємо запроваджувати жодних графіків", - заявила заступниця міністра енергетики України Світлани Грінчук в ефірі телемарафону.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"