Цьогоріч через календарну реформу вперше день Архангела Михаїла в Україні відзначатимуть у нову дату - замість 21-ого, 8-го листопада. Щоправда, це жодним чином не вливає на значення цього святого для вірян. Михайло, покровитель воїнів та України, є одним із найбільш шанованих святих у нашій країні.
Святий Михайло. Який він
Архангел Михаїл є архистратигом, тобто головнокомандувачем. За церковними канонами, він очолює всі дев’ять чинів ангелів та є головним воїном у битві добра і зла. Вважається, що саме архистратиг Михаїл переміг сатану, скинувши його та інших занепалих духів із небес. Озброєний мечем, він стоїть на сторожі воріт раю. Його образ уособлює перемогу добра над злом, боротьбу за правду та справедливість.
Покровитель воїнів та України
Як розповідала NTA етнографиня Ярослава Музиченко,архистратига Михаїла здавна вважали покровителем воїнів.
«У київських князів були печатки із зображенням архистратига Михаїла. У козацькі часи – був прапор із зображенням Михаїла. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького. Українські січові стрільці цінували Михаїла, як того, хто допомагає боротися проти зла. І на прапорі українських січових стрільців також був Михаїл. УПА шанували Михаїла», – зауважила Ярослава Музиченко.
Привітання на Михайла з Днем ангела: у прозі, віршах і картинках
В твій день, Михайле, бажаю тобі багато життєвих перемог і щоб кожна з них була гідною і чесною, а оскільки життя не буває без поразок, то нехай вони, хоча б будуть безболісними, і приносять користь у вигляді неоціненного досвіду. Бажаю завжди відчувати плече підтримки близьких і впевненість у щирості друзів. +++ Михайле, нехай буде сила в характері та тілі, а посмішка частим гостем на обличчі. Бажаю міцно стояти на захисті своїх інтересів і своєї сім'ї, щоб з упевненістю крокувати щодня. Вітаю з іменинами! +++ Хай Бог тобі, Михайле, помагає, Дарує свою ласку і тепло, Хай Ангел твій тебе не залишає, І поруч буде, щоб там не було! +++ Ангел хай на іменини Здійснить всі бажання, Несе щастя щохвилини, Успіху, Михайле! Радістю життя вквітчає І додасть здоров'я, Мудрістю благословляє, Добром і любов'ю! +++ З Днем ангела тебе вітаю щиро І від душі бажаю перемоги, Успіхів, достатку й миру! І щоб лише вперед вели дороги! +++ З іменинами, Михайле, Вас вітаю, І бажаю Вам у всьому перемог! Хай Архангел по життю оберігає, І почує Всі молитви Ваші Бог! +++ Нехай День святого Михайла Наповнить життя твоє добром, Щоб у ньому гармонія панувала, Нехай затишним буде дім, Нехай у ньому вогонь кохання горить І надає душевних сил! Нехай здоров'я зберігає Завжди Архангел Михаїл! З Днем ангела!
Прикмети на Михайла
Вважалося, що Михайло приїждає на білому коні: саме цього дня в Україні часто сніжило, іноді випадав перший сніг. Утім наразі важко сказати, чи збереже ця прикмета свою актуальність зі зміною дати. Зрештою, як і інші прикмети на Михайла, за якими передбачали погоду.
- Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.
- Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая.
- Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна.
- Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.
- Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.
- День на Михайла похмурий і на деревах іній – до хорошого врожаю.
- Від Михайла зима морози кує.
- Як Михайло закує, то Микола не розкує.
- Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.
Що можна робити на Михайла
Найголовніше в цей день – не відмовляти в допомозі нужденним. А також згадати про те, кому б знадобилася допомога, хто потребує підтримки і добрих слів. Здавна на Михайлів день християни читають невелику молитву Михаїлу, щиро дякують і, якщо потрібно, звертаються за допомогою. Також цей день називають гостьовим. Варто не тільки прийняти гостей, але і самому сходити в гості. Стіл повинен ломитися від смачної їжі. Наші предки ласували пирогами та медом власного виробництва. Михайлівський день святкували весь тиждень, а після переходили до суворого Різдвяного посту. Що не можна робити 21 листопада не прийнято рyбати сoкирою, рiзати ножем або ткати, щоб «Михайло не образився». Не можна у цей день братися за важку роботу, за винятком, якщо людина працює не по своїй волі або щоб зробити добру справу. Не можна сваритися та вступати в конфлікти з родичами та колегами. День святого Михайла потрібно провести в молитвах, спокої та гармонії.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"