Для відчутного ефекту у зменшенні поширення коронавірусу, темпи імунізації мають бути вдесятеро швидшими. Для цього потрібна масова вакцинація, адже перехворіти коронавірусом – ще не означає здобути захист від хвороби, - йдеться у сюжеті «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці на телеканалі НТА).
У всіх щеплених виявляють антитіла
Серед перших у Львові вакцинувалася більшість працівників Львівської лабораторії особливо небезпечних інфекцій, де досліджують ПЛР-тести з цілої області. Як розповіла завідувачка лабораторії Оксана Семенишин, через місяць у всіх щеплених виявили наявність вироблених антитіл. Медики наголошують, що все індивідуально, але доведено: антитіла починають вироблятися вже через три тижні після введення першої дози вакцини. Також треба зважити, що вакцинація вберігає від важких форм перебігу хвороби. На думку завідувача відділення інтенсивної терапії Львівської інфекційної лікарні Віктора Токарева, «щеплення – це, напевно, єдине, що сьогодні стовідсотково треба робити», адже невідомо, скільки хвиль захворювання ще можуть бути попереду. Вакцинація зменшує і наслідки перенесеного ковіду. «Ми можемо свідомо уберегтись, якщо не стовідсотково від інфікування (бо це неможливо), то від розвитку важких ускладнень. А ще попередити можливість постковідного синдрому», - наголошує експертка з імунології та алергології у Львівській області Христина Ліщук-Якимович.
Перехворіти - не значить отримати імунітет
Натомість після коронавірусної хвороби імунітет може і не утворитися. Лікарка-інфекціоністка Львівської інфекційної лікарні Людмила Гринів восени перехворіла на важкий ковід з ускладненнями. Через місяць здала аналіз на наявність антитіл. «Рівень антитіл виявився нульовим. Імунітету абсолютно не було. Після щеплення повторила тест. Рівень антитіл суттєво зріс. Щеплення дає результат», - резюмувала Людмила Гринів.
Не перебирати вакцинами
«Усі, хто не має протипоказань, повинні вакцинуватися. Будь-якою вакциною, яка є в доступі. Це те, що створює захист в організмі від складного перебігу інфекції. Просто треба врахувати особливості свого організму і підготуватись до вакцинації», - вважає Христина Ліщук-Якимович. Про вакцинацію треба попередити свого сімейного лікаря. В разі хронічних недуг заздалегідь отримати настанови від медиків про прийом препаратів. «Кількість хворих в лікарні зменшилась, але побільшало молоді у важкому стані. Тож кожен може обирати: щеплення чи лежати в лікарні. Настраждатися, натерпітися, мати страх смерті. І невідомо, чи вижити. Як на мене, то вибір очевидний», - розповіла завідувачка IV діагностичного відділення Львівської інфекційної лікарні Таміла Алексаян.
Яку вакцину маємо
Зараз доступними для українців є чотири типи вакцини: AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Novavax. Всі вони сертифіковані. Для кожної з вакцин є інтервал між першою і другою дозою введення препарату: 12 тижнів для AstraZeneca, 28 – для CoronaVac, 21 день – Pfizer. Якщо людина була вакцинована певним типом вакцини, то зафіксована кожна введена доза. Друга доза має проводитися аналогічної вакциною. Повторне щеплення відбувається у тому ж місці, що й перший раз. Вакцину заздалегідь резервують. Замінити препарат на інший не можна.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"