середа, 22 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Дванадцятий день Пекіна. Перша медаль і перший допінг. Огляд Олімпіади від NTA

Дванадцятий день Пекіна. Перша медаль і перший допінг. Огляд Олімпіади від NTA

Україна отримала найуспішнішого олімпійця на зимових Іграх

Дванадцятий день Пекіна. Перша медаль і перший допінг. Огляд Олімпіади від NTA

Фрістайліст Олександр Абраменко тріумфував зі срібною медаллю, а лижниця Валентина Камінська «погоріла» на допінгу На Олімпіаді-2022 закінчився 12-ий змагальний день. Він став знаковим для України: уперше на Зимових Іграх у Пекіні українські спортсмени закінчили виступи з медаллю: фрістайліст Олександр Абраменко виборов срібло у лижній акробатиці. Абраменко вдруге здобув медаль на Зимових Олімпіадах. Після золота у Пхьончхані 33-річний спортсмен виборов срібло вже на наступних Іграх і є єдиним українським спортсменом, який вигравав нагороди на останніх двох Олімпіадах. Крім лижної акробатики, змагання у 12-й день Олімпіади-2022 проходили у гірськолижному спорті, біатлоні, бобслеї, лижних перегонах, керлінгу, фрістайлу (турнір зі словпстайлу), лижному двоборстві, шорт-треку. Також визначали бронзову призерку у жіночому хокеї – нею стала Фінляндія, яка обіграла у фіналі Швейцарію. Загальний медальний залік зараз має такий вигляд, і в ньому нарешті з’явився синьо-жовтий український прапор – і це вже приємно.

«Фільм жахів» Абраменка

Головним нашим героєм дня (мабуть, і всієї Олімпіади) є Олександр Абраменко. Єдиним з українських спортсменів він вийшов у суперфінал лижної акробатики. І виконав стрибок зі складністю 5.0 на загальну оцінку 116,50 балів. Так, йому трохи пощастило у суперфіналі, але загалом виступом нашого олімпійця можна насолоджуватися. 

«Що відбувалося перед фінальним стрибком? Це жахіття. Неможливо передати те, що ти відчуваєш перед стартом. До голови лізуть різні думки, ти розумієш, що можеш. І водночас усвідомлюєш, що можеш допустити помилку, після чого не буде жодної медалі. Фільм жахів можна знімати», – не стримував емоцій Олександр Абраменко.

Лише один спортсмен – китаєць Ці Гуанпу – зміг його випередити за оцінкою. Тож саме 33-річний фрістайліст з України став срібним призером змагань у Пекіні. Для Олександра Абраменка медаль у Пекіні стала другою у кар'єрі після золота у Пхьончхані 2018-го року. І тепер він – найуспішніший український олімпієць і другий мультимедаліст в її історії на зимових олімпіадах. До Олімпіади-2022 лише одній українці вдавалося здобути дві медалі на зимових Іграх. Біатлоністка Віта Семеренко виграла золото та бронзу на Олімпіаді-2014. Абраменко ж це зробив на двох зимових олімпіадах, і він перший українець, якому підкорилося таке досягнення.

Усі мультимедалісти України на зимових олімпіадах

  • Олександр АБРАМЕНКО: золото (фрістайл, лижна акробатика, Пхьончхан-2018), срібло (фрістайл, лижна акробатика, Пекін-2018)
  • Віта СЕМЕРЕНКО: золото (біатлон, жіноча естафета, Сочі-2014), бронза (біатлон, спринт, Сочі-2014)

І трохи зради

Абраменко після завоювання срібної медалі Олімпійських ігор опинився в обіймах росіянина. 33-річний спортсмен із Миколаєва (друге місце) та його давній знайомий Ілля Буров (третє місце) разом потрапили на кадри фотографів після закінчення змагань. Українець з національним прапором, а представник команди ОКР (Олімпійського комітету Росії) без будь-яких розпізнавальних знаків. Але обидва радіють і добре почуваються разом, наче жодного російсько-українського протистояння немає. Проте так історично склалося, що в нашого олімпійського призера в особистих стосунках такий собі інтернаціонал. 2018-го з’явилася інформація, що Олександр зустрічається з російською фрістайлісткою Олександрою Орловою. Того ж року вони розписалися. Цікаво, що українець є хресним батьком доньки білоруського фрістайліста Максима Густіка. А в Україні спортивне золоте досягнення Олександра Абраменка не залишили поза увагою. Його нагородили Орденом «За заслуги" III ступеня – "за досягнення високих спортивних результатів на зимових Олімпійських іграх 2018-го року в Пхьончхані (Південна Корея), виявлені самовідданість та волю до перемоги, утвердження міжнародного авторитету України".

Український допінг

Однак не всі в нас герої. Сьогодні з Пекіна надійшла і неприємна звістка. Українська лижниця Валентина Камінська здала позитивний допінг-тест на Олімпійських іграх у Пекіні. У її матеріалах виявили відразу три заборонені речовини: анаболічний стероїд і два стимуляти. Пробу вона здала безпосередньо під час пекінської Олімпіади – 10-го лютого. Про це повідомила антидопінгова організація ITA. Лижницю тимчасово відсторонили на час розгляду, згідно з антидопінговими правилами МОК. 34-річна Камінська може запросити відкриття допінг-проби Б, а також оскаржити рішення про тимчасове усунення в CAS. Українка на Олімпіаді-2022 стала 79-ою у класичній гонці на 10 км, а також 70-ою у спринті. У лижній естафеті збірну України з Камінською у складі дискваліфкували за відставання на коло. Валентина Камінська народилася в Могильові та до 2018-го року захищала кольори Білорусі. Учасниця Олімпіад у Сочі та Пхьончхані. За збірну України розпочала виступати в листопаді 2018-го. Головна спеціалізація – спринтерські гонки.

Біатлон: без провалу, але й без прориву

Українським уболівальникам зимових видів спорту (а серед них, попри все, найбільше прихильників біатлону), з усього видно, доводиться змиритися, що медалей у Пекіні у цій дисципліні наші спортсмени все ж не завоюють. Сьогодні був шанс. Але знову підвела стрільба, цього разу в лідерки команди Юлії Джими – саме її промахи призвели до того, що українська жіноча збірна в естафеті не змогла розраховувати на подіум. Проте наші дівчати все одно молодці. Вийшовши після коронавірусної ізоляції, Олена Білосюк фактично без тренувань видала чудовий фініш і вивела «синьо-жовту» команду на підсумкове сьоме місце. Попереду в українських біатлоністів – і жінок, і чоловіків – масстарти. Шанси, звичайно, є. Але зважаючи на те, що ставало піком наших біатлоністів під час попередніх гонок, їх усе ж мало. І потрібне якийсь подвиг, аби замахнутися на медалі. Будемо вірити в те, що в наших біатлоністів і біатлоністок є такі можливості для подвигів.

І з шорт-треком не пішло

Українська представниця шорт-треку Уляна Дуброва, відверто кажучи, безславно завершила виступи на Олімпійських іграх 2022-го року. Як і у випаду з її партнером із команди Олегом Гандеєм, вона відібралася на Ігри лише в одній дисципліні – на дистанції 1 500 метрів. Як і в чоловічих змаганнях, у жіночих Україна провела тільки один забіг і посіла в ньому останнє місце. Дуброва стартувала у чвертьфіналі: у своїй п'ятій групі вона стала шостою, тоді як до півфіналу проходили топ-3. Тим не менше, українка на 4 секунди покращила особистий рекорд, показавши час 2,26.832 хвилини. Вона на понад 9 секунд поступалася переможниці забігу, канадці Кім Бутен. Титул олімпійської чемпіонки в цій дисципліні захистила південнокореянка Чхве Мін Джон, для якої це перше золото цієї Олімпіади після двох срібних та п'ята олімпійська нагорода в кар'єрі. Друге місце посіла італійка Аріанна Фонтана (це вже третя її медаль цих Ігор і загалом 11-та), а третє – нідерландка Сюзанне Схюлтінг (четверта медаль Олімпіади-2022 і загалом шоста). Певний прогрес в Уляни Дуброви є, і це вже може додати їй наснаги боротися за те, щоби на наступних змаганнях приблизно такого рівня не залишатися лише статистом чи статисткою.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"