Новий навчальний рік в Україні розпочався у звичному режимі: діти повернулися за парти, а в багатьох навчальних закладах відбулися урочисті лінійки до 1 вересня. Утім уже зараз мережею почала ширитися чутки, що «дистанційка» повертається. Міністерство освіти України назвало таку інформацію фейковою. Водночас оголосило перелік умов, за яких дистанційне навчання знову може стати реалією української освіти.
Прогнози експертів
На думку експертів Київської школи економіки, вже у вересні Україна перейде від «зеленого» рівня до більш посилених обмежень у деяких регіонах. «Насправді стабілізації ситуації не відбулося, адже коефіцієнт виявлення випадків від тижня до тижня погіршується і поступово наближається до відмітки у 4%. Як тільки Україна перетне цю межу, вона може перейти від зеленого рівня до розподілу регіонів за «жовтим», «помаранчевим» та «червоним» рівнем», – зазначає керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрій Ганиченко. Натомість Європейська технічна дорадча група ВООЗ переконана, що школи мають зачинятися в останню чергу та відновлювати роботу першими. «Попри те, що пандемія коронавірусу триває, безпечне фізичне перебування дітей у школах має велике значення для їхнього навчання, психічного здоров’я та соціальних навичок і має стати першочерговим завданням для урядів країн», – повідомив європейський регіональний директор ВООЗ Ганс Клюге Пандемія, за його словами, спровокувала найбільш катастрофічний освітній збій в історії, тому життєво важливо, щоб навчання у класі тривало протягом усього часу. Як зазначається, 44 з 53 країн Європи в регіоні ВООЗ закрили свої школи в розпал першої хвилі пандемії у квітні 2020 року, і хоча більшість з них знову відкриються цього вересня, зростання інфікування викликало нові обмеження. «Ми закликаємо всі країни залишати школи відкритими і закликаємо всі школи вжити заходів для мінімізації ризику COVID-19 та поширення варіантів протягом нового навчального року», – повідомив Ганс Клюге. У Міносвіти ж наголошують, що відповідають за протиепідемічні заходи місцева влада та директори. «Керівник закладу освіти повинен забезпечити інформування учасників освітнього процесу щодо вакцинації, профілактики хвороб та протидії поширенню COVID-19», – йдеться у повідомленні.
Три варіанти навчання у новому році
Залежно від епідситуації в конкретному регіоні та відповідно до рішень регіональних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, є три варіанти навчання у новому навчальному році, в залежності від зони в яку перейде країна.
-
«Зелена» зона: нові правила
Наразі країна перебуває в «зеленій» зоні, тому навчання проходить у звичайному очному режимі. Маски та соціальна дистанція залишаються серед вимог. Також у МОЗ затвердили нові карантинні вимоги для закладів освіти. «Знімається вимога допуску працівника лише після проведення термометрії. Водночас лишається вимога не допускати працівника в разі температури вище 37,2 і ознак респіраторного захворювання. Також якщо вчитель виявив удома, що в нього / неї температура вище 37,2, потрібно попередити про це безпосереднього керівника та не виходити на роботу. Також необхідно звернутися по медичну допомогу», – йдеться в повідомленні. Також працівники мають використовувати маски під час спілкування одне з одним. І ще одна нова вимога – рукавчиками масками, респіраторами або щитками, а також окулярами мають бути забезпечені працівник на видачі їжі та працівник, який проводить розрахунок.
-
У разі переходу в «жовту» зону
Якщо країна переходить в «жовту» чи «помаранчеву» зони треба, щоб не менше 80% працівників школи були вакциновані для роботи в очному режимі, інакше – дистанційне навчання. Також заборонено очно вчитися, якщо понад 50% учнів та працівників будуть на самоізоляції через контакт із хворим на COVID-19.
-
«Червона» зона
Якщо ж «червона» зона, то учням заборонено відвідувати навчальні заклади, крім дитсадків і початкової школи. На заняття очно можуть йти садки, початкові класи і спецзаклади, якщо не менше 80 % колективу закладу повністю вакциновані. Також учні, які беруть участь в атестації, та особи, які беруть участь у заходах з оцінювання якості освіти.
Ситуація з вакцинацією
Постановою Кабінету Міністрів від 28 липня 2021 року № 787 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» було затверджено, що заклад освіти може працювати у звичайному режимі лише за умови 80% вакцинованих вчителів і технічних працівниць. Такі обмеження діятимуть у регіонах, які опиняться у «жовтій», «помаранчевій» та «червоній» зонах. У разі браку в закладі освіти визначеної кількості вакцинованих працівників навчання здійснюватиметься дистанційно. В Україні перед початком навчального року повністю вакциновані від COVID-19 лише 29% колективів шкіл, ще 23% вакциновані однією дозою. У Міносвіти такі показники вважають успішними. «Працюємо над пропагуванням, над тим, щоб усі працівники та працівниці мали доступ до вакцини. Обов’язкової умови бути вакцинованими для початку роботу немає. Законодавство передбачає, що потреба у вакцинації 80% колективу шкіл вимагатиметься для очного навчання, якщо заклад буде у помаранчевій зоні. В іншому випадку школи працюватимуть дистанційно. Нині усі заклади освіти в Україні у зеленій зоні», – повідомляв начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти й науки Юрій Кононенко. Виходить, що швидкої та масштабної вакцинації серед освітян не відбулося. Школи у новому навчальному році готові до розгляду будь-якого з вищезазначеного сценарію. За прогнозами експертів, частково до дистанційної форми навчання можуть повернутися уже в другій половині осені. Та школярі, ймовірно, випереджають події, активно поширюючи в соціальних мережах повідомлення щодо запровадження дистанційного навчання на території всієї України. У МОЗ запевняють, що така інформація наразі є недостовірною. Ліля Чміль
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"