субота, 11 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Епідемія холери у Маріуполі: основні фактори поширення, симптоми та профілактика

Епідемія холери у Маріуполі: основні фактори поширення, симптоми та профілактика

Поява осередків холери у місті досить висока. Основні з причин – масові поховання, спека, нестача питної води

Епідемія холери у Маріуполі: основні фактори поширення, симптоми та профілактика

Спека, масові поховання та відсутність доступу до питної води. Саме ці фактори можуть призвести до «вибухової» епідемії на тимчасово окупованих територіях України, де тривають воєнні дії. У МОЗ заявляють про ризики поширення холери. Зазначають, що найскладніша наразі ситуація у зруйнованому росіянами Маріуполі, де люди перебувають у антисанітарних умовах. Відтак, 100 тисяч жителів продовжують жити без води, каналізація не працює, у місті розташовані хаотичні поховання… Яка наразі ситуація щодо поширення гострих інфекційних і кишкових інфекцій на окупованих територіях, що відомо та чим небезпечна холера, а також  чи зможе Україна уникнути спалаху епідемічних хвороб – читайте у матеріалі NTA.

Ризики поширення холери у Маріуполі

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін 6 червня під час брифінгу повідомив, що у Маріуполі є ризик поширення холери. За його словами, даних щодо захворюваності звідти наразі немає, однак поява осередків холери ти дифтерії досить висока. Основні з причин – це масові поховання, тепла погода та відсутність доступу до питної води у населення.

Стихійні поховання

«Вже два місяці окупанти активно ведуть перепоховання вбитих маріупольців у трьох величезних братських могилах. Але російська армія вбила настільки багато, що цей процес може розтягнутися ще на два-три місяці. Стихійні поховання й досі є майже в кожному дворі Маріуполя. Під завалами сотень багатоповерхівок гниють тіла. І це в прямому сенсі отруює повітря», – повідомили у Маріупольській міській раді

[gallery size="full" columns="1" ids="407491,407492"] Відтак, за 100 днів війни російські окупанти вбили 22 тисячі жителів Маріуполя. Також ще близько 100 тисяч цивільних знаходяться в місті у заручниках РФ. Масові вбивства супроводжувалися неможливістю поховати тіла в цивілізованих умовах. Загиблі захоронені в дворах будинків, в скверах і парках, створено десятки тисяч братських могил. Крім того, багато тіл залишаються непохованими. [gallery size="full" columns="1" ids="407493"]

«Важко передати реалії Маріуполя щодо тіл загиблих. Місто перетворилося на таке, що скрізь трупи, тіла загиблих, які складуються, тому що окупанти не можуть впоратися з такою шаленою кількістю. Навіть ховати їх у братських могилах не вистачає потужності», – повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

Раніше він зазначав, що у Маріуполі росіяни облаштували звалище трупів у супермаркеті, що в Лівобережному районі міста. [gallery size="full" columns="1" ids="407494"] Також 27 травня у Маріуполі на території колишнього заводу «Октябрь» знайшли черговий могильник: під уламками лежали близько 70 тіл загиблих. Ще раніше  під час розбору завалів однієї з багатоповерхівок виявили одразу близько 200 тіл з високим ступенем розкладання.

Літні дощі та нестача питної води

Міський голова Вадим Бойченко зауважує, що хаотичні поховання та літні дощі можуть призвести до епідемічної катастрофи в зруйнованому росіянами Маріуполі. За його словами, літні дощі вимиють до моря, річок та джерел питної води небезпечні сполуки. [gallery size="full" columns="1" ids="407495"] Нагадаємо, що раніше ВООЗ також попереджала, що через зруйновану систему водопостачання в Маріуполі можливе поширення інфекційних захворювань. Зокрема, у місті може появитися холера. [gallery size="full" columns="1" ids="407496"] Наразі місцеві мешканці в окупованому місті в черзі по питну воду стоять до двох діб. [gallery size="full" columns="1" ids="407497"]

«Маріуполь. На зараз. Для отримання питної води тепер маєш записатись в чергу. Черга від двох днів. Тобто тепер питна вода в кращому випадку раз на два дні. Основна причина – падіння рівня води в природних джерелах забору воду. Прогнозують подальше скорочення поставок води через природні причини – літню спеку», – повідомляє радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Нестача їжі

Радник мера зазначив, що гуманітарна ситуація у місті погіршується: на безоплатну гуманітарну допомогу з 1 липня зможуть сподіватися лише пенсіонери та люди з інвалідністю. Тобто у людей виникне ще більший брак не лише води, але й їжі. Нагадаємо, що в окупованому Маріуполі за продуктовими наборами, які видають рашисти, щоденно шикуються черги у дві тисячі людей. В день видають 400 наборів.

«На спеці під сонцем люди стоять в черзі по 6 годин даремно. Питної води немає, взяти її на території «гуманітарного штабу» немає де. Тіні для укриття немає. Кожну годину останніми днями до 10 людей забирають до лікарні через непритомність. Сморід від моргу, влаштованого за 200 метрів посилюється щодня. Все заради такого набору. Бо іншого шляху отримати їжу немає. Гумдопомога Росії – знущання та приниження. Як і все, що вони роблять в місті», – зазначив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Як повідомляли раніше, російські окупанти змушують людей у Маріуполі стояти у довжелезних чергах за продуктовими наборами. Вони привозять у місто харчів значно менше, ніж там проживає людей, тому усім не вистачає. Через неможливість отримати допомогу, люди похилого віку збирають залишки їжі у смітті. [gallery size="full" columns="1" ids="407499"]

Спалах холери. Навіть окупанти б’ють на сполох

Також Андрющенко в ефірі національного телемарафону заявив 6 червня, що російські війська готуються закрити Маріуполь через загрозу спалаху холери.

«Нам почала надходити інформація, що російська сторона у Ростові-на-Дону підготувала вже окремі інфекційні відділення, де вони готуються приймати власних військових, які можуть потрапляти внаслідок цієї епідемії, і слово «холера» дійсно звучить не тільки у ВООЗ, а й всередині міста, з боку окупаційної влади та їхніх кураторів. Тому місто зачиняється, і це дуже для нас сумно, тому що з усіх можливих сценаріїв, на нашу думку, боротьби з епідемією Росія обрала найцинічніший. Просто зачинити людей у місті, залишити все як є, хто виживе, той виживе», – зазначив він.

[gallery size="full" columns="1" ids="407502"]

Відсутність медичних послуг

Також у Маріуполі немає ліків. Медичні заклади розгромлені, найцінніше обладнання вивезено, кращі лікарі виїхали. [gallery size="full" columns="1" ids="407503"] Під час загальнонаціонального телеефіру  заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко заявив, що Міністерство охорони здоров’я не припиняло фінансування закладів охорони здоров’я від початку війни. Водночас ситуація на тимчасово окупованих територіях погіршується через відсутність гуманітарних коридорів для постачання ліків та медобладнання.

«З першого дня війни ми не припиняли фінансування закладів охорони здоров’я по країні, незалежно від того, чи заклад знаходиться на тимчасово окупованій території чи на всій іншій території. Нам важливо підтримувати фінансову складову, тобто, щоб лікарі, медичні працівники отримували заробітну плату. Тому фінансування від держави йде», – поінформував Яременко.

Водночас він зазначив, що є медзаклади, з якими немає зв’язку та які не мають доступу до інтернету, аби провести оплати.

«Вже більше 100 днів війни. І частина закладів вирішують ці проблеми, а частина, на жаль, ні. У них ситуація на окупованих територіях погіршується, адже, крім заробітної плати, лікарі і пацієнти мають отримувати лікарські засоби, медичне обладнання, а особливо, коли воно постійно руйнується. І через відсутність повноцінних гуманітарних коридорів ми не можемо доставити ці важливі ліки. Тому будемо відверті: ситуація на тимчасово окупованих погіршується», – зазначив заступник міністра.

За його словами, ворог не дає змогу встановити гуманітарні коридори.

«Навіть ті, які працювали в перші місяці війни, заблоковані, і ліків на окупованих територіях стає менше. Це дійсно проблема», – заявив Яременко.

Що може врятувати Маріуполь

«Десятки тисяч смертей від епідемії холери – на жаль, це потенційно реальний сценарій для окупованого Маріуполя», –  повідомляють у міській раді.

Зазначають, що відновлення роботи «зелених» коридорів та міжнародна гуманітарна місія з повною евакуацією допоможе врятувати місто від інфекційних спалахів. [gallery size="full" columns="1" ids="407504"] Ігор Кузін повідомив, що найперше, до чого вдаються після деокупації українських територій, це перевірка ґрунту, вод, зокрема і підземних.

«І лише після цього можливе безпечне повернення людей», – зауважив він.

На жаль, за його словами, на тимчасово окупованих територіях забезпечити це майже неможливо. У МОЗ повідомили, що постійно співпрацюють з Червоним Хрестом та іншими міжнародними організаціями, щоб вони впливали на Росію і змушували її відкривати гуманітарні коридори.

Готовність до спалахів холери

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) уже готується до поширення холери та інших інфекційних захворювань на окупованих територіях, повідомила менеджерка ВООЗ з питань інцидентів в Україні Доріт Ніцан на пресконференції 17 травня.

«Від неурядових організацій ми отримали інформацію, що там (у Маріуполі) на вулицях болото, й каналізаційна вода змішується з питною. Це загрожує збільшенням можливості поширення різних захворювань, зокрема холери. Ми готуємо протихолерні комплекти, вакцини та тісно співпрацюємо з неурядовими організаціями, щоби підтримувати людей на окупованих територіях», – повідомила Ніцан.

Водночас вона зазначила, що під час перебування у Запоріжжі та Дніпрі ВООЗ забезпечила лікарні наборами первинної медичної допомоги. За словами представника ВООЗ в Україні Ярно Хабіхта, один такий набір дає змогу лікувати 1000 людей протягом трьох місяців. [gallery size="full" columns="1" ids="407505"]

«Якщо говорити про те, чи є ризик поширення таких хвороб, як холера, в Маріуполі, то, безумовно, він там є. Ми знаємо, що на території Маріуполя реєстрували спалахи холери в минулому, тому основна наша увага наразі зосереджена на тому, щоб не допустити цього знову», –  повідомив головний санітарний лікар України Ігор Кузін під час брифінгу.

Кузін також повідомив, що з 1 червня розпочато посилений епідеміологічний нагляд за всіма випадками, що мають симптоми холери. Він зазначив, що система охорони здоров'я України готова до спалахів холери та має достатній запас ліків на цей випадок.

«Поточна система медичного реагування зможе виявити холеру, якщо вона виникне на території України. Відповідно, запуститься швидко локалізаційна система реагування», –  сказав головний санлікар.

Водночас Кузін повідомив, що в закладах охорони здоров'я є достатній запас лікарських засобів, щоб лікувати випадки холери, і плани готовності запроваджено на рівні кожної з областей України.

Чим небезпечна холера, симптоми та профілактика

Холера – це гостра діарейна інфекція, яка виникає під час вживання заражених продуктів або води. Навіть в разі призначення лікування, в «запущені» терміни, смертність може досягати 10%. Без системного лікування хвороба забирає вже до 60% життів. Як виявити симптоми та убезпечити себе від зараження розповідають в Центрі громадського здоров'я.

«Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах», – розповідають у ЦГЗ.

Збудником інфекції є захворіла людина, яка є переносником шкідливих бактерій – вібріонів. Холерний вібріон може тривалий час жити у воді, або на продуктах протягом 2-5 днів при кімнатній температурі, на овочах та фруктах впродовж 8 годин. Найдовше бактерії жити у морській воді – від двох тижнів, та у кишківнику окремих морських та річкових риб впродовж декількох місяців. Симптоми холери:

  • Діарея та часті походи в туалет від 10 разів на добу, що призводить до зневоднення та згущення крові.
  • Судоми м'язів, які з'являються через втрату мікроелементів після зневоднення.
  • Різка зміна рис обличчя: западання очей, посиніння губ і вушних раковин.
  • Холодна шкіра при нормальній або навіть заниженій температурі тіла.
  • Погіршення стану шкіри, що супроводжується втратою пружності, вона легко збирається в складки та довго розправляється, а руки та ноги стають зморшкуваті.
  • Задишка та різка слабкість.

За найменших симптомів необхідно одразу звертатись до лікаря, адже холера може бути смертельно небезпечно.

«При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, у хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки», – наголошують в ЦГЗ.
Щоб не допустити зараження холерою необхідно:
  • Кип'ятити воду, у такому випадку холерні бактерії помирають за хвилину.
  • Ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, а також після відвідування туалету.
  • Слідкувати за якістю продуктів, не вживати їх, якщо вони сумнівного походження.
  • Перед вживанням обов'язково мити фрукти та овочі, якщо є сумніви не вживати їх без термічної обробки.
  • Ретельно просмажувати та проварювати їжу перед вживанням.
  • За можливості використовувати таблетки для знезараження води перед кип'ятінням.
Лілія Чміль 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"