субота, 11 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Фірташ: врятувати майно олігарха або що зараз із гаманцем Кремля

Фірташ: врятувати майно олігарха або що зараз із гаманцем Кремля

Хто роками продавав Україну путінському режиму та досі контролює стратегічну промисловість України

Фірташ: врятувати майно олігарха або що зараз із гаманцем Кремля

Майно проросійських олігархів, які роками збагачувались на українцях просуваючи «руский мір» за понад рік повномасштабного вторгнення досі не націоналізоване. Ба більше попри накладені санкції частина ставлеників Кремля фактично досі продовжує контролювати стратегічні галузі України. За час незалежності в Україні виросло чимало олігархів, які обростали не лише українськими грішми, але й зв’язками з Росією. Одним з них є Дмитро Фірташ. Олігарх десятиліттями входив у перелік найбагатших бізнесменів країни, попри м’яко кажучи, сумнівну репутацію.

«Фірташ завжди був не просто олігархом, який намагався нажитись на державі Україна й українцях, але й провідником російського впливу в Україні – це абсолютно очевидно», - каже народний депутат України Олексій Гончаренко. «Насправді його основний політичний капітал – це Росія та московські бізнес-контакти. Це наближеність до Кремля і навіть в одному з інтерв’ю Форбс він говорив, що входить в «близьке оточення Путіна». Багато хто з експертів говорить, що Фірташ – це один з гаманців Кремля, Путіна і цієї «навколобандитської тусовки», - додає політолог Микола Давидюк.

За підтримки Володимира Путіна Фірташ став п'ятим за величиною виробником добрив в Європі. Завдяки зв’язкам з росією олігарх фактично почав контролювати частину стратегічної промисловості України, зокрема газову та хімічну галузі.

«Найкращий і найбільший його підйом пішов у співпраці, власне, із російським Газпромом. Коли почався транзит через Україну на Європу він створював фірми прокладки, які фактично були посередниками – це фірми, які вимивали гроші з процесу», - коментує журналіст Влад Якушев.

За російські гроші Фірташ скуповував акції стратегічних підприємств. Російський Газпромбанк відкрив кредитну лінію Фірташу на 11 мільярдів доларів. За ці гроші бізнесмен придбав "Азот" в Сєвєродонецьку, "Азот" у Черкасах, "Рівнеазот", морський порт "Ніка тера", "Надра банк", концерн "Стирол" та низку активів за кордоном. Група Фірташа, що володіє азотними підприємствами, заборгувала росіянам мільярди доларів. Ба більше, до сьогодні майно цих підприємств перебуває під заставою в РФ.

«Це ще одне підтвердження, що будь-який проросійський олігарх, його власність, щонайменше, частково є власністю Кремля. Тому треба це все розривати, націоналізовувати і російські банки відправляти вслід за «військовим кораблем», - впевнений Олексій Гончаренко.

Фірташ прославився корупційними схемами не лише в Україні. Правосуддя США наздогнало олігарха-втікача в Австрії. Ще у 2014 році олігарх був затриманий ФБР у Відні за запитом на екстрадицію. Бізнесмена підозрюють у підкупі індійських чиновників на загальну суму 18,5 млн. доларів. Утім до ув’язнення справа так і не дійшла – Фірташа відпустили під заставу.

«За нього завдаток у Відні в суді там 200 – 250 мільйонів євро вносили якраз так-звані російські бізнесмени, наближені до влади. Вони його рятували, як свого часу рятували Бута», -  пояснив політолог Микола Давидюк.

Щоб уникнути екстрадиції до Сполучених Штатів Америки і залишитися в Австрії, одіозний олігарх навіть отримав від Білорусі посаду у віденському посольстві. Це мало би забезпечити йому дипломатичну недоторканість. Проте в ООН акредитацію олігарха на імунітет вважають недійсною.

«Лукашенко і Фірташ – у будь-якій комбінації тільки посилюють думку, що санкції та реакція державних владних структур в Україні щодо цієї особи і групи осіб, які об’єднанні прізвищем Фірташ, є надто кволою,  а доказовості достатньо багато», - говорить правозахисник Юрій Танасійчук.

Після повномасштабного вторгнення Фірташ заявив, що засуджує російське вторгнення в Україну та нібито вважає початком власної катастрофи Путіна.

«З моменту здобуття Україною незалежності жодному українському політику не вдалося об'єднати країну так, як це зробив Путін, - всупереч інтересам Росії та всупереч своїм власним», - Дмитро Фірташ.

Медіа, вплив на які нібито досі має Фірташ, періодично публікують результати діяльності благодійного фонду олігарха, який начебто активно допомагає ЗСУ та постраждалим від війни цивільним.

«Із 14-го року він став менше звучати на вустах в пересічного громадянина України,  в медійному просторі. Його так звані нібито гуманітарні ініціативи, які час від часу відбуваються, спрямовані виключно на відбілювання цієї нещасної репутації», - впевнений правозахисник Юрій Танасійчук

Окрім контролю за стратегічною промисловістю Дмитро Фірташ був активним учасником політичного життя країни. За гроші олігарха фінансувались проросійські партії та пропаганда «руского міра». Втім, факти зв’язку з Росією та кремлівським диктатором аж ніяк не впливали на розвиток бізнесу олігарха після анексії Криму та вторгнення Росії в Україну в 14-му році. Навіть зараз, попри накладені санкції, націоналізація майна Фірташа йде зі скрипом. Санкції РНБО проти Фірташа та низки російських високопосадовців і олігархів були накладені ще до війни – у 2021 році. Попри обмеження, вплив Фірташа на економіко-політичне життя країни фактично зберігається й досі. Те, що Фірташ досі контролює компанії в Україні підтверджують записи телефонних розмов олігарха, які оприлюднила СБУ. Схоже, олігарх дуже боїться націоналізації.

«Ну, дивись, вони хочуть націоналізувати нас, розумієш, так? Зараз вони розбираються і це не жарти. Дивись, в тебе є максимум 3 години. Через годину в тебе вже нічого не буде, розумієш? І боюсь, що в «Є Енергії», ні в кого і тоді ще буде низка кримінальних справ. В чому питання? Кажуть, що мене і Беню хочуть «чикнути», розумієш?», - олігарх Дмитро Фірташ

Бюро економічної безпеки та СБУ виявили масштабну схему розкрадання блакитного палива із газотранспортної системи України, за що Фірташ та менеджери його компаній отримали підозри. Ймовірно, перебуваючи у Відні, олігарх досі отримує українські гроші. Уже понад рік «Нафтогаз» намагається встановити контроль над 26 облгазами групи РГК, яка належить одіозному олігархові.

«Облгази можуть бути націоналізовані, але вже ширяться політичні плітки, що не всі, що саме найбільш цінні, радше за все, залишаться в сфері його впливу», -  припускає політолог Микола Давидюк.

Разом із націоналізацією, державі переходять і багатомільярдні борги облгазів Фірташа, які перед державними компаніями доведеться списати.

«Ця заборгованість була створена штучно. Облгази показують свою збитковість,  та насправді мають надприбутки, насправді. Я займався розслідуванням в цій темі і величезна купа зловживань», - розповідає журналіст Влад Якушев.

Водночас фахівці стверджують, що в умовах широкомасштабної війни процес націоналізації майна ворога в нашій країні проводять вкрай повільно. Записи розмов Фірташа підтверджують корумпований вплив на цей процес. «Дивись, в тебе зараз в «Кліринговому домі» є більше 120 мільйонів. Відправляй їх на «Є Енергію», щоб ми відразу тобі закрили Дніпро, розумієш?», - олігарх Дмитро Фірташ.

 «Звичайно, що вони гальмуватимуть процес корупційними своїми зв’язками як тільки можна. Там є гроші, там є чим давати хабарі, пробувати сповільнити процес передачі державі», - прогнозує Влад Якушев. «Фірташ може найняти найкращих юристів, може фінансувати кампанії в медіа. Однак це робота, яка має бути виконана і це робота на безпеку держави. Тому я вважаю тут не може бути: «Нам тут складно, в нас тут не виходить». Треба просто взяти і зробити», - наголосив Олексій Гончаренко.

Фірташ також володіє чисельними статками і за кордоном, втім, за словами експертів, говорити про стягнення коштів на користь України наразі майже неможливо.

«Поки воно не буде заарештовано в Україні й показово не буде продемонстровано тим країнам, в яких воно є, що воно може бути загнане в бюджет – нічого не буде. Нема сенсу вимагати в когось щось, що ти не зробив сам. Виходить Швейцарія каже: «Ви нас все просите і російських забрати, і ваших, а ви самі щось забрали? – ні! То чого ви прийшли?», -  тому тут треба це добити», - каже політолог Микола Давидюк.

На прикладі одіозного олігарха Фірташа ми намагались показати, як попри відомі факти зв’язку з путінським режимом, багаторічну роботи на ворога та завдані мільярдні збитки державі, не зважаючи на санкції, олігарх фактично  продовжує впливати на українську економіку та контролювати стратегічні галузі. Водночас, уряд вкрай повільно та обережно проводить націоналізацію ворожого майна. Насправді таких Фірташів у цій історії доволі багато. А тому нам усім є ще над чим працювати. "Змови"

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"