Спалахи гепатиту А зафіксували в двох областях України - Вінничині і на Закарпатті. Водночас в Івано-Франківській області спростували інформацію про масове поширення хвороби в регіоні. Є лише поодинокі і непов'язані між собою випадки.
Спалахи гепатиту А в Україні: факти
Про перші ознаки спалаху гепатиту А повідомили у Вінницькій області 24 жовтня. А вже 31 жовтня тут оголосили надзвичайну ситуацію через спалах інфекції. Станом на сьогодні, кількість хворих в області зросла до 247-ми. З них лабораторно підтверджено 207 випадків. Як повідомив директор департаменту охорони здоров'я Закарпатської обласної військової адміністрації Анатолій Пшеничний, на Закарпатті з діагнозом гепатит А вже госпіталізували 11 людей, зокрема п'ятеро дітей. Водночас головний санітарний лікар Івано-Франківщини Руслан Савчук заперечив, що в області зафіксовано спалах гепатиту А, про що напередодні писали медіа. За його словами, виявлені на Прикарпатті випадки захворювання не пов’язані між собою. Інфіковані не контактували між собою.
"Інформація про спалах гепатиту А на Прикарпатті абсолютно не відповідає дійсності", – заявив Руслан Савчук.
Також у МОЗ України спростували інформацію про запровадження карантинних обмежень внаслідок спалаху гепатиту А на Вінниччині та Закарпатті.
"Інтернет-мережею шириться фейк щодо спалахів гепатиту А в областях та впровадження через це карантину. Ця інформація не відповідає дійсності та є частиною ворожої ІПСО", – зазначили в міністерстві.
Що таке гепатит А: симптоми
"Гепатит - це запалення печінки. Його можуть викликати різні чинники, як інфекційні, так і неінфекційні. Вірус є багато, і серед віруси А і Є передаються як будь-яка гостра кишкова інфекція - через інфіковані воду, продукти харчування, через брудні руки, спільні предмети користування", - пояснює головна епідеміологиня Львівщини Наталія Іванченко.
Наголосила, вірус не передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період хвороби залежить від опірності організму людини і від кількості вірусу, який потрапив в організм, і може становити до 45 діб.
"Спочатку людина відчуває нудоту, блювоту, слабкість. Далі жовтіє слизова і шкіра, сеча стає темною. При таких проявах людина традиційно звертається до лікаря. Але найбільше загрози для інших, коли людина просто почувається недужою, але ще не знає, що з нею. Тому варто не забувати про правила гігієни, антисептик", - описала симптоми медикиня.
Хвору людину ізолюють - у стаціонарі чи вдома. Це визначає лікар. Лікування скероване на те, щоб зупинити шкідливий вплив вірусу на печінку.
Як запобігти хворобі і чи є вакцина
- вживати воду гарантованої якості - кип'ячену або бутильовану
- мити овочі, фрукти водою гарантованої якості
- дотримуватися правил гігієни - регулярно мити руки, користуватися антисептиками
- вакцинація
"Мінус вакцинації в тому, що за неї треба заплатити. І зараз попит на неї такий, що в аптеках її практично нема. Принаймні в аптечній мережі Львова. Щоб перервати ланцюжок у спалаху - достатньо однієї дози. Якщо ми хочемо отримати імунітет на 20 років - потрібні дві дози, зроблені з інтервалом у шість місяців", - пояснила вона.
Яка ситуація із гепатитом А на Львівщині
За її даними від початку року на Львівщині зафіксували 19 випадків захворювання на гепатит А. Всі вони не були поєднані між особою. Останній із них був у жовтні.
"Але є момент: гепатит А має певну циклічність - активізується раз на 10 років. На Львівщині востаннє великий підйом захворюваності був ще у 2008-му році. Тому настороженість є, і нагадуємо всім про цю хворобу та її особливості", - застерегла Наталія Іванченко.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"