Через стрімке поширення нового штаму коронавірусу «Омікрон» на всіх континентах, у ВООЗ попереджають про погіршення економічних показників та прогнозують ще одну важку зиму. Виявлення та поширення нового штаму свідчать, що глобальна боротьба з Covid-19, що триває вже майже два роки, далека від завершення. «Омікрон» спонукав уряди по всьому світу відновити обмеження на подорожі, зокрема у Південну Африку. Водночас секретар ООН Антоніу Гутерріш піддав критиці такі заборони, назвавши їх "глибоко несправедливими та каральними", а також "неефективними". Через стрімке поширення нового штаму уряди деяких європейських країн знову запровадили обов’язкове носіння масок, соціальну дистанцію, комендантську годину або карантин з метою не допустити зростання кількості госпіталізацій. Глави ВООЗ Тедроса Адхана Гебрейесуса зазначив, що «в усьому світі ми маємо токсичну суміш з низьким рівнем охоплення вакцинами та дуже низьким рівнем тестування – рецепт для появи та посилення варіантів".
«Нам потрібно використовувати інструменти, які ми вже маємо, щоб запобігти передачі та врятувати життя від Delta. І якщо ми це зробимо, ми також зможемо запобігти передачі та врятуємо життя від Omicron», – зауважив він.
Які країни посилюють карантинні заходи, де тривають масові протести проти впровадження жорсткіших карантинних норм, а також, що відомо про новий штам коронавірусу з Південної Африки «Омікрон» – читайте у матеріалі NTA.
Станом на 6 грудня загалом у світі зафіксували:
- 266 млн 200 тис 412 випадків захворювання на COVID-19;
- 5 млн 273 тис 249 летальних;
- 239 млн 834 тис 423 осіб одужали.
Лідерами за загальною кількістю хворих є:
- США (49 млн 85 тис. 361),
- Індії (34 млн 641 тис. 561),
- Бразилії (22 млн 143 тис. 91).
За даними порталу Worldometer, який спеціалізується на статистиці щодо найважливіших світових подій, коефіцієнт смертності на 1 млн населення планети становить на ранок понеділка 676,2. У США на 1 млн жителів померли 2 тис. 423 людини, Індії - 338, Бразилії - 2 тис. 867.
Посилення карантинних обмежень
Італія. Нові обмеження для невакцинованих
Від сьогодні, 6 грудня, в Італії посилюють карантинні обмеження, пише DPA. В країні повернули обов'язковий масковий режим, зокрема, й на вулицях. Відвідувати більшість закладів та користуватися громадським транспортом можуть лише ті, хто вакцинувався від COVID-19 або перехворів. Також в італійському уряді обговорюють запровадження обов'язкової вакцинації для низки професій. Так, з 15 грудня почне діяти вимога обов’язкових щеплень для працівників шкіл, а також поліцейських і військовослужбовців. У сфері охорони здоров’я вона діє з квітня.
Іспанія. «COVID-19 Pass» став обов’язковим
В Іспанії на тлі зростання випадків коронавірусу зробили обов’язковими цифрові COVID-сертифікати. Нові вимоги діють для всіх іспанських регіонів з метою «врятувати Різдво», пише Euractiv. Зазначимо, що «COVID-19 Pass», засвідчує, що власник вакцинований, нещодавно одужав від інфекції чи має негативний тест на вірус. Він буде обов’язковим для входу у лікарні, будинки престарілих, бари, ресторани та заклади місткістю близько 50 осіб. Сертифікат є обов’язковим поки що в Галісії, Наваррі, Арагоні, Каталонії, Валенсії, Балеарських островах, Канарських островах та Мурсії, а найближчими днями він може набути чинності й в інших регіонах. Новий захід охорони здоров’я був визнаний необхідним після того, як кількість підтверджених випадків коронавірусу зросла, а лікарні зазнали більшого тиску. Рівень захворюваності за 14 днів зараз становить 217 випадків на 100 000 жителів – зростання на 8,6 пунктів з минулого тижня.
Нідерланди. Уряд рекомендує працювати з дому
Нідерланди дещо посилили коронавірусні обмеження, запроваджені раніше у листопаді. У наступні три тижні кафе, барам, ресторанам, музеям, кінотеатрам, а також спортивним об'єктам наказали закриватися о п'ятій вечора. Вечірні тренування та матчі у професійному спорті, однак, дозволені. Продовольчі магазини та аптеки мають бути закриті з восьмої вечора до п'ятої ранку. Громадянам дозволили приймати у себе вдома не більше чотирьох гостей віком від 13 років. Уряд знову рекомендує працювати з дому. Дитячі садки, школи та університети залишаються відкритими. Ці обмеження не пов'язані безпосередньо з новим штамом - поки що Нідерландам вистачає і старих випадків. У п'ятницю в 17-мільйонній країні виявили 22 тисячі нових хворих, лікарні вже перевантажені, і уряд запроваджує обмеження, щоб уникнути колапсу системи охорони здоров'я. Проте повернення обмежень спровокувало великі протести із заворушеннями та зіткненнями з поліцією.
Бельгія. Канікули раніше розпочалися у садочках та початкових класах
Влада Бельгії 3 грудня ухвалила рішення про припинення роботи дитячих садків та початкової школи на період різдвяних свят на тиждень раніше, ніж планувалося, повідомляє The Guardian.
"Багато хто не отримав належного лікування в лікарнях, тому важливо - реагувати швидко... Це - ситуація, з якою не можна миритися", - повідомив прем'єр-міністра Бельгії Александера Де Кро.
Він зазначив, що наразі у Бельгії близько 40% місць у відділеннях реанімації займають пацієнти із COVID-19. Третій тиждень поспіль уряд Де Кро посилює обмеження у рамках боротьби з пандемією. Раніше припинили роботу нічні клуби, а бари та ресторани закриваються о 21:00 за місцевим часом. У ЗМІ зазначають, що діти від шести років і старше мають носити маски. Цього тижня захворюваність COVID-19 у Бельгії зросла порівняно з попереднім тижнем на 6%. За весь час пандемії в країні від коронавірусу померло 27 тис. осіб.
Зміна правил в'їзду
[gallery size="full" columns="1" ids="355383"]
Румунія
Влада Румунії оголосила про низку заходів з метою обмежити поширення нового штаму коронавірусу «Омікрон», пише Digi24. Так, з понеділка, 6 грудня, Румунам та громадянам країн ЄС, які приїжджають з-за меж Євросоюзу, необхідно надати негативний ПЛР-тест на COVID-19, зроблений за 48 годин до в’їзду. Захід поширюється і на вакцинованих. Нещеплених чекатиме карантин строком 10 днів. Громадяни країн ЄС, які приїжджають з країн Євросоюзу, мають надати сертифікат, що підтверджує вакцинацію, видужання або негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше 72 годин. Невакцинованих з країн ЄС, які перебувають у червоній зоні епідеміологічного ризику, помістять на карантин на 14 днів. Влада також оновить список африканських держав, громадяни яких не можуть тимчасово в'їжджати до Румунії. Оскільки експерти очікують на можливе зростання захворюваності в найближчі тижні, в уряді заявили, що вакцинація залишається найефективнішою та найважливішою формою захисту, особливо для тих, хто належить до вразливих категорій. Враховуючи велику кількість румунів, які збираються повернутися в країну під час зимових канікул, було також проаналізовано можливість використання форми місцезнаходження пасажира при в’їзді в Румунію, починаючи з 20 грудня.
Франція
Офіційний представник французького уряду Габріель Атталь оголосив, що з суботи всім мандрівникам - вакцинованим чи ні - буде потрібний негативний тест на коронавірус для в'їзду до Франції з будь-якої країни за межами ЄС або Шенгенської зони, пише The Local. Мандрівники повинні надати результат ПЛР-тесту або тесту на антиген, але у будь-якому випадку їх треба зробити не більше ніж за 48 годин до поїздки. Прибулим із країн ЄС чи Шенгенської зони потрібно буде пройти тест лише в тому випадку, якщо вони не вакциновані, але тест має бути зданий протягом попередніх 24 годин. Франція підтвердила випадки "Омікрону" на своїх заморських територіях Реюньйон та Майотта, також є 13 підозрюваних випадків у Франції.
"Давайте не будемо наївними, дуже ймовірно, що найближчими годинами чи днями на материковій частині Франції будуть випадки", - повідомив Атталь.
Британія
У Великій Британії з 7 грудня посилили правила в'їзду до країни через виявлення нового штаму коронавірусу "Омікрон", повідомила пресслужба британського уряду. Згідно з новими правилами, усі мандрівники віком старше 12 років мають надавати результати негативного ПЛР або LFD-тесту (тест, проведений методом імунохроматографічного аналізу - ред.), зроблених не раніше, ніж за 48 годин до подорожі. Також днем раніше, 6 грудня, британська влада включила Нігерію до "червоного списку" країн для подорожей. Тобто всім, хто перебував у Нігерії протягом останніх десяти днів, заборонять в'їзд до Британії. При цьому міністр охорони здоров'я Британії Саджид Джавід уточнив, що ця заборона не стосується громадян Британії та Ірландії. За його словами, вони зможуть повернутися до країни, але мають перебувати на карантині у призначеному місці. Прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон пояснив, що нові обмеження потрібні, щоб уповільнити поширення нового штаму корона вірусу в країні, поки вчені з'ясовуватимуть його здатність поширюватися та ефективність вакцин, пише Reuters.
Україна
Австралія
Австралія відклала заплановане відкриття кордонів з 1 грудня на 15 грудня. Це рішення може зачепити 200 тисяч студентів-іноземців та "кваліфікованих робітників", яким мали дозволити в'їзд.Ізраїль
Нагадаємо, що з 25 листопада Ізраїль вніс до “червоного списку” ПАР, Лесото, Ботсвану, Зімбабве, Мозамбік, Намібію та Есватіні. Це обмеження запроваджене через виявлення нового штаму коронавірусу у Ботсвані та деяких інших країнах Африки, а також у Гонконгу.Грузія
Грузія через загрозу поширення нового штаму коронавірусу “Омікрон” з 28 листопада запровадила обов’язкове проходження карантину та ПЛР-тестування для всіх, хто прибуває до країни з восьми африканських країн.“Сьогодні провінція Онтаріо підтвердила два випадки захворювання варіантом COVID-19 “омікрон” в Оттаві, обидва з яких були зареєстровані в осіб, які нещодавно в’їхали з Нігерії”, – йдеться у заяві.Зокрема, у повідомленні наголошується, що будь-яка особа, незалежно від громадянства, яка за останні 14 днів має історію відвідувань цих країн, під час в’їзду до Грузії підлягає 14-денній ізоляції/карантину у карантинному просторі. Відповідно до рішення координаційної ради, після 14-денної ізоляції/карантину особи будуть зобов’язані пройти ПЛР-тестування. При цьому повідомляється, що проживання в карантинних готелях та ПЛР-тестування іноземні громадяни оплачуватимуть власним коштом. А 26 листопада голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що ЄС має намір призупинити авіасполучення з країнами південноафриканського регіону через виявлення нового небезпечного штаму коронавірусу Також повністю закрили авіасполучення для жителів ПАР Канада, Саудівська Аравія, Марокко, Росія – (для жителів Африки й Гонконгу), США, Кіпр, Данія, Туреччина.
Протести проти нових карантинних обмежень
[gallery size="full" columns="1" ids="355384"]
Австрія
В австрійському Відні, де нині найсуворіший в Європі локдаун, у вихідні зібралися понад 40 тисяч людей. Вони виступили проти планів уряду запровадити обов'язкову вакцинацію від лютого 2022 року.
Бельгія
А в Брюсселі антикарантинні протести переросли у вуличні заворушення та сутички з поліцією, пише DW. У правоохорронців летіло каміння та фаєри. У відповідь вони застосували сльозогінний газ та водомети. Два десятки мітингувальників затримали. Демонстрація проходила під гаслом "Свобода! Воля!". Люди пройшли до урядового кварталу, де розташовані адміністративні будівлі Євросоюзу, тримаючи плакати з написами: "Разом за нашу свободу, права та наших дітей". Також на деяких плакатах містилися заклики проти обов'язкової вакцинації.
Another Video- Police fired #TearGas and used #water cannons on Sunday to disperse #protesters pelting officers with #cobblestones and #fireworks as a #Demonstration in #Brussels over government-imposed #COVID19 #restrictions turned #violent. #Belgium #VaccinePassport #Brussel pic.twitter.com/LT5ovfQSYS
— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) December 6, 2021
Нагадаємо, що в уряді Бельгії з 6 грудня анонсували посилення карантинних обмежень для стримування поширення коронавірусу, повідомляє Le Soir. Ярмарки можуть продовжити роботу, але відвідувачам необхідно носити маски і на вході показати ковід-сертифікат. Аматорські спортивні події у приміщеннях забороняються, а професійні змагання повинні відбуватися без публіки. На зустрічі членів уряду не знайшла підтримки рекомендація експертів обмежити час роботи ресторанів до 20:00 - їм дозволять і далі працювати до 23:00. Щодо роботи шкіл ухвалили компромісне рішення. Експерти пропонували принаймні на 10 днів закрити дитсадки і початкові школи, але їхню пропозицію не підтримали. У підсумку домовилися, що з понеділка дітям від 6 років потрібно буде носити маски і ці заклади перед різдвяними канікулами закриються на тиждень раніше - з 20 грудня, з винятками для дітей батьків, які забезпечують роботу критичної інфраструктури. Середня і старша школа навчатиметься у змішаному форматі. Бельгія, як і більшість країн Європи, проходить чергову хвилю епідемії. Денні показники минулого тижня оновили рекорди, перевищивши 20 тисяч (населення Бельгії - 11,5 млн).
Що відомо про "Омікрон"
[gallery size="full" columns="1" ids="355385"] Очільник Національного інституту інфекційних захворювань Південної Африки Адріан Пурен зазначив, що виявлений в Африці COVID-штам «Омікрон» може бути ймовірним кандидатом, що витіснить дуже заразний варіант «Дельта», пише Reuters. «Ми думали, що перевершить Delta? Це завжди було питання, принаймні, з погляду передачі... можливо, саме цей варіант є варіантом», - зазначив він. За його словами, вчені повинні знати протягом чотирьох тижнів, якою мірою «Омікрон» може «обходити» імунітет, викликаний вакцинами або антитілами, і чи це призводить до гірших клінічних симптомів. Як повідомляється, неофіційні звіти лікарів, які лікували пацієнтів із COVID-19 у Південній Африці, свідчать, що «Омікрон», імовірно, викликає легкі симптоми - сухий кашель, лихоманку та нічну пітливість. Якщо «Омікрон» виявиться ще заразнішим, ніж «Дельта», це призведе до різкого сплеску інфікування, що може тиснути на медичну систему. Очікується, що «Омікрон» викличе четверту хвилю: до кінця тижня кількість щоденних заражень перевищить 10 тисяч. Як повідомляє Радіо Свобода, ВООЗ підтвердила, що ще потрібен час, щоб визначити, наскільки заразний цей штам, чи викликає він більш тяжкий перебіг захворювання, і наскільки ефективні методи лікування та вакцини проти нього.
Бегемоти захворіли на Covid-19
У зоопарку Антверпена в Бельгії два гіпопотами заразилися коронавірусом, що ймовірно є першим зареєстрованим випадком захворювання на ковід у цього виду, пише Reuters з посиланням на співробітників зоопарку, ZOO Antwerp у фейсбуці. Бегемоти Імані (14 років) та і Гермієн (41 рік) не мають інших симптомів, окрім нежиті, проте тварин помістили на карантин, аби запобігти поширенню вірусу. Ветеринар зоопарку Френсіс Веркаммен зазначив, що скоріш за все це перший випадок зараження ковідом серед бегемотів. Він нагадав, що донині COVID-19 поширювався в основному серед мавп та котячих. Зоопарк Антверпена наразі веде розслідування, аби виявити, яким чином тварини заразилися, адже серед працівників зоопарку заражень не фіксувалося.
Жуйка проти коронавірусу
[gallery size="full" columns="1" ids="355386"] Нагадаємо, що вчені Університету Пенсильванії у Філадельфії винайшли жувальну гумку, яка здатна знешкоджувати вірусні частинки в роті. Саме у слині вони починають активно розмножуватись, потрапляючи в організм. Ідея вчених полягає в тому, щоб “обдурити” вірус, видаючи окремі білкові молекули за справжні клітини. Як відомо, вірус закріпляється до білка ACE2, який розташований на поверхні деяких видів клітин. Відтак, вчені створили жуйку з високим вмістом цього білка, який також зустрічається у клітинах багатьох рослин. Клінічні випробування на людях ще не проводили, але в лабораторних умовах цей метод показав хороші результати. Щоб знизити проникнення вірусу в клітини достатньо навіть 5 міліграмів білка в жуйці. Натомість 50 міліграмів знижували активність вірусу на 95%. При цьому, наразі невідомо, як вплине на ефективність жуйки температура ротової порожнини та бактерії, які там живуть. Самі ж розробники пояснюють, що застосувати жуйку потрібно буде не для профілактики, а лише щоб знизити ризик подальшого поширення інфекції. Читайте також "Коронавірус у світі. 91 тиждень. Посилення обмежень, протести та новий штам". А також також “Чим небезпечний новий штам “Омікрон”. Останні дані”. І "Панічні атаки, випадіння волосся і короткозорість. Лікарі – про нетипові постковідні симптоми".
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"