Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що світ перейшов на плато по захворюваності на коронавірус. Однак, ця «підвищена рівнина» перебуває на досить високому рівні. «Щодня у світі реєструють близько 4,5 млн випадків зараження коронавірусом та, майже, 72-78 тисяч летальних випадків», – про це заявила експерт ВООЗ Марія Ван Керхове. За словами експерта, в різних регіонах спостерігається різна ситуація навколо поширення захворювання. «Ситуація викликає стурбованість. Особливо з урахуванням того, що пандемія триває вже 20 місяців і у нас є інструменти для боротьби з пандемією», – зауважила експерт.
Коронавірус у світі. Статистика
За 20 місяців пандемії, станом на 20 вересня, загалом у світі зафіксували:
- 228 млн 502 тис. 47 випадків захворювання;
- 4 млн 691 тис. 332 людей померли.
За час пандемії у світі було розподілено 5 млрд 905 млн 839 тис. 207 доз вакцин проти коронавірусу. За даними порталу Worldometers, який спеціалізується на статистиці з найважливіших світових подій, коефіцієнт смертності на 1 млн населення планети становив на ранок понеділка 603,7. У США на 1 млн жителів померли 2 тис. 75 осіб, в Індії – 319, у Бразилії – 2 тис. 756.
Лідерами за загальною кількістю хворих є:
- США – 42 млн 87 тис. 432
- Індія – 33 млн 478 тис. 419
- Бразилія – 21 млн 239 тис. 783
Що відбувається в різних країнах
Третя доза вакцини
США
Головний радник президента США з медичних питань Ентоні Фаучі зазначив, що для повноцінної вакцинації від COVID-19 може знадобитися введення не двох, а трьох доз вакцини. «Вважаю, що в результаті з'ясується, що належний режим вакцинації, принаймні для мРНК-вакцин, таких як від компанії Pfizer (SPB: PFE), передбачає дві початкові дози, а потім - введення після них третьої дози через кілька місяців», – заявив Фаучі в інтерв'ю The Telegraph. У п'ятницю консультативна група Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) відхилила план щодо введення третьої дози препарату Pfizer американцям старше 16 років. При цьому експерти схвалили введення бустерних доз вакцини Pfizer усім жителям США віком 65 років і старше. США та «пандемія невакцинованих». Президент США Джо Байден заявив про "пандемію невакцинованих". Близько 80 мільйонів людей, які могли бути щеплені, ще не зробили цього. "Це меншість - 25 відсотків, - сказав президент США. - Ці 25 відсотків можуть завдати великої шкоди, і вони це роблять. Невакциновані люди переповнюють наші лікарні, відділення швидкої допомоги та відділення інтенсивної терапії. Вони не залишають місця для людей з серцевими нападами, панкреатитом або раком", - зазначив Байден та застеріг, що "терпіння" щодо невакцинованих скоро закінчиться. Тож уряд США хоче стримати пандемію коронавірусу, розширивши вимоги стосовно обов'язкової вакцинації. Нові норми щодо вакцинації від COVID-19 поширюватимуться на майже 100 мільйонів працівників приватного сектора та сфери охорони здоров'я, що становить приблизно дві третини занятого населення країни. Так, компанії, в яких працює понад 100 співробітників, зобов'яжуть, щоб усі працівники були щеплені або проходили тестування на коронавірус принаймні раз на тиждень. Положення наразі розробляється під орудою міністерства праці і застосовуватиметься приблизно до 80 мільйонів працівників приватного сектора, повідомили в Білому домі. Також після оголошення нових обмежень в умовах пандемії, штрафи за порушення маскового режиму в аеропортах США та літаках американських компаній зросли вдвічі. Найбільші стягнення – від 1 до 3 тисяч доларів – накладатимуться за повторні порушення. Досі діапазон штрафів за такі порушення коливався в межах від 250 до 1 500 доларів. Зазначається, що цього року Адміністрація з питань безпеки на транспорті США зафіксувала понад 4 тисячі порушень маскового режиму в аеропортах і під час перельотів. До того ж бортпровідники, які просять пасажирів надягти маски, часто стикаються з проявами агресії.
Чехія
У Чехії почали пропонувати третю дозу вакцини від коронавірусу всім людям, які завершили вакцинацію щонайменше вісім місяців тому. «Загальне правило говорить, що всі люди, які пройшли першу вакцинацію принаймні вісім місяців тому, можуть отримати третю вакцину», – сказав міністр охорони здоров'я Адам Войтех. [gallery size="full" columns="1" ids="338367"] Ревакцинація, за його словами, "настійно рекомендується" людям зі слабкою імунною системою. Використовуватимуть тільки мРНК-вакцини, навіть для тих, хто раніше був вакцинований AstraZeneca або Johnson & Johnson. Зазначимо, що у країнах ЄС нині немає єдиного підходу до бустерних доз. Деякі держави, включаючи Францію, Німеччину чи Італію, пропонують треті уколи вразливим громадянам, таким як літні люди або люди з ослабленим імунітетом. Водночас Всесвітня організація охорони здоров'я звернулася до країн з проханням утриматися від проведення ревакцинації для широких мас, щоб зробити дози доступними для бідніших країн.
Ірландія. Найвищий показник вакцинованих в ЄС
В Ірландії найвищий показник вакцинованих серед усіх членів Євросоюзу: вакциновано 90% мешканців старше 16 років. Глава служби охорони здоров'я Ірландії подякував молодим людям за їхню реакцію на програму вакцинації. [gallery size="full" columns="1" ids="338368"] Зазначимо, що цього тижня очікується, що багато ірландців почнуть поетапне повернення на свої робочі місця після вісімнадцяти місяців карантину. Зокрема, скасовують обмеження на заняття в приміщеннях і на масові заходи на відкритому повітрі. Також відповідно до даних Європейського центру з контролю за захворюваннями слідом за Ірландією щодо кількості вакцинованих слідують Мальта, Данія і Португалія.
Індія може дозволити туристів
Скорочення випадків захворювань на коронавірус дозволяє представникам влади Індії заявляти про плани відкрити країну для іноземних туристів. Таке може статися вперше за півтора року. Зазначається, що офіційне оголошення про дозвіл іноземним туристам відвідувати Індію може з’явитися протягом наступних 10-ти днів. «Керівники Міністерства внутрішніх справ Індії обговорюють з усіма зацікавленими сторонами передбачувану дату й умови відкриття країни для іноземних туристів», – ідеться у повідомленні. Першим п’ятьом тисячам туристів можуть вручити безкоштовні візи як спробу відродити сектори туризму, гостинності й авіації, які сильно постраждали від пандемії COVID-19 з березня 2020-го року, коли оголосили про національний локдаун. В Індії вакцинували більше, аніж усі країни Великої сімки разом узяті. У серпні Індія ввела понад 180 мільйонів доз вакцини від коронавірусу, що за кількістю перевищує число вакцинованих у всіх країнах Великої сімки разом узятих. Тобто у Канаді, Великій Британії, США, Італії, Німеччині, Франції та Японії. Уряд Індії має намір вакцинувати всіх своїх громадян, які відповідають критеріям для вакцинації, до кінця 2021 року. На сьогодні в країні було зроблено більш як 700 мільйонів щеплень трьома схваленими в Індії вакцинами. За офіційними даними, більша частина населення Індії, що має право на вакцинацію, а це близько 473 мільйони осіб, отримали принаймні одну дозу вакцини проти коронавірусу. Але тільки близько 17% дорослих були повністю вакциновані з початку кампанії в січні. 19 вересня в Індії було зареєстровано 30 773 нових випадки захворювання, в той час як число активних випадків знизилося до 320 тисяч. Країна залишається на другому місці в світі за кількістю зареєстрованих випадків коронавірусу з початку пандемії.
Німеччина і тиждень масової вакцинації
До 19 вересня у Німеччині проводили масштабну кампанію - тиждень загальної вакцинації. Кожен житель країни має можливість зробити щеплення від коронавірусу без попереднього запису і безкоштовно у численних спеціально створених пунктах під вивіскою HierWirdGeimpft ("Тут прищеплюють"). Зокрема, навіть створили тимчасові пункти вакцинації в торгових центрах, бібліотеках, трамвайних вагонах, мечетях та інших місцях. "Ще ніколи не було так просто отримати щеплення. Ніколи ще це не робилося так швидко", -закликала німців до вакцинації канцлерка Ангела Меркель. Зараз в Німеччині повністю щеплені від коронавірусу 62% населення. За весь час пандемії в Німеччині від COVID-19 померли вже 93 585 осіб. Всього коронавірусом заразилися понад чотирьох мільйонів людей.
Велика Британія. Хворіє кожен 70-ий
Велика Британія залишається одним із лідерів антирейтингів як по загальній кількості осіб, що перехворіли/хворіють на COVID-19, так і за кількістю виявлення нових випадків захворювання. Згідно з офіційними даними, зараз у Великій Британії кожен 70-й мешканець хворіє на коронавірус. Для порівняння, на початку січня цього року йшлося про кожного 50-го. Водночас країна не буде вводити паспорти для вакцинованих від коронавірусу людей для відвідування нічних клубів і масових заходів та для туристів після повернення з деяких країн.
Австрія. Для вакцинованих локдаунів не буде
Канцлер Австрії Себастьян Курц виключає запровадження нових локдаунів у країні та вважає, що пандемія COVID-19 практично закінчилася для щеплених. Політик уточнив, що «безумовно, не буде подальших локдаунів» для вакцинованих, для них пандемія завершилась. Водночас ті, хто щеплення ще не зробив, стикатимуться з «обмеженнями», на них чекає нова хвиля пандемії. Канцлер переконаний, що вірус COVID-19 не зникне ще десять років, тому вважає вакцинацію кращою протидією, та водночас він не підтримує ідею обов’язкового щеплення. «Вакцина не є абсолютним захистом проти хвороби, але захищає проти важкого її перебігу», – зазначив глава уряду. Зазначимо, що за даними МОЗ Австрії, щонайменше одну вакцинацію від коронавірусу отримали 62,07% населення, повний курс – 58,75.З початку пандемії в республіці захворіли на коронавірус майже 700 тисяч людей.
Польща. Посилить карантин, якщо...
Днями у Польщі заявили, що посилить карантин, якщо за добу буде зафіксовано понад тисячу нових випадків захворювання на коронавірус. Зараз це в межах пів тисячі у день. Водночас обмеження можуть стосуватися лише окремих повітів. Так, якщо в певному регіоні зростатиме число заражень, але при цьому люди будуть вакциновані і будуть займати ліжка в лікарнях повільніше, то карантин там підсилювати не будуть, або ж зроблять це пізніше. Зокрема, в крайні дні найбільше випадків заражень фіксували серед жителів Любліщини, Підкарпаття і Підляшшя. Також нагадаємо, що 9 вересня Польща відкрила свої кордони для українських туристів. Щоправда, умови в’їзду доволі жорсткі. Термін 10-денного карантину в Польщі скорочуватиме наявність негативного результату тесту на коронавірус, який зроблений не раніше 7-денного періоду з моменту в’їзду на територію Польщі. Завершенням карантину вважатиметься наявність у телеінформаційній системі запису про негативний результат тесту. Від карантину звільнятимуть: – вакциновані від COVID-19 (за наявності англомовного / польськомовного документального підтвердження повного курсу щеплення вакциною, зареєстрованою в Євросоюзі, – Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca, Jonson & Jonson); – ті, хто перехворів на COVID-19 (за наявності документального підтвердження); – водії та члени екіпажів авіа-, залізничних, судноплавних і автотранспортних засобів, студенти, дипломати, медики, журналісти й інші категорії.
Данія. Перша країна в ЄС, що скасувала всі обмеження
У Данії повністю вакциновані майже три чверті дорослих, а показники госпіталізації від Covid-19 – низькі, тому уряд ухвалив рішення скасувати всі карантинні обмеження, раніше запровадженні через пандемію Covid-19. Обмеження втратили силу вже цієї п’ятниці, 10 вересня. Це зробило Данію першою країною в Європейському Союзі, яка повернулася до докарантинного життя. «Вакцини та величезні зусилля всіх громадян Данії протягом такого тривалого проміжку часу – це основа того, чому ми стаємо сильнішими», – зазначив міністр охорони здоров'я Магнус Хойніке. Данські органи охорони здоров'я схвалили цей крок наприкінці серпня, заявивши, що через високі показники вакцинації та низький рівень випадків тяжкого перебігу захворювання і смертей вірус «більше не становить серйозної загрози для суспільства». При цьому у країні більше не вимагатиметься ковід-перепустка для входу в ресторани, спортивні центри або нічні клуби, а на карантин відправлятимуть лише інфікованих людей. Також у країні запрацюють школи, а офісні співробітники зможуть повернутися до звичного місця роботи. Зазначимо, що раніше (13 серпня) у Данії була скасована вимога про обов’язкове носіння масок у громадському транспорті. Також інші скандинавські країни, такі як Швеція, теж збираються скасувати свої обмеження в кінці вересня на тлі поліпшення епідеміологічного прогнозу.
Італія і зелені перепустки
Уряд Італії оголосив про посилення вимог щодо підтвердження вакцинації у сфері освіти та догляду. Кожен, хто приходитиме до шкіл чи університетів, включаючи батьків та непедагогічний персонал, з 10 жовтня повинен буде надати «зелений пропуск», який показує доказ вакцинації, одужання або негативний тест на Covid-19. Положення також поширюватиметься на студентів університетів, але не на учнів старших класів або молодших. Водночас зробили винятки й для людей, яким неможливо зробити щеплення за медичними показаннями. Такі правила діятимуть й у будинках по догляду за літніми людьми. За вхід без Green Pass може загрожувати штраф до 1000 євро. Не можна входити без Green Pass і в приміщення кафе, ресторанів. Наприклад, два тижні тому в місті Ровіго за таке порушення одного з відвідувачів піцерії оштрафували на 400 євро. Власника ресторану – на тисячу євро. Відповідні нововведення діятимуть до кінця грудня, коли в країні буде припинено надзвичайний стан. Щодо можливостей в’їзду громадян України на територію Італії, то на початку вересня країна скасувала вимогу 5-денної самоізоляції для українців за наявності сертифікату про щеплення від COVID-19 ((Pfizer, Johnson and Johnson, Moderna, AstraZeneca) та негативного результату молекулярного або антигенного тесту. із негативним результатом тестування. В іншому випадку по прибуттю до Італії громадяни мають пройти самоізоляцію тривалістю п’ять днів, після чого зробити повторний тест на COVID-19, який повинен підтвердити негативний результат.
Куба. Перша країна, де вакцинують маленьких дітей від COVID-19
Куба стала першою країною в світі, де вакцинували від COVID-19 маленьких дітей. Відтак, клінічні випробування вакцин Abdala і Soberana серед неповнолітніх уже завершилися на Кубі і стартувала кампанія з вакцинації дітей від 2 до 11 років, а також від 12 років. Зазначимо, що Кубинські вакцини засновані на технології рекомбінантних білків – тієї ж, що використовується в Novavax в США і Sanofi у Франції. На відміну від багатьох інших використовуваних вакцин, рекомбінантні не вимагають надмірного охолодження. Але вони не пройшли міжнародну наукову експертну оцінку і не визнані ВООЗ.
Туркменістан. Міністр захворів, але "ковіду" в країні немає
Міністр закордонних справ Туркменистану Рашид Мередов захворів на коронавірус і шпиталізований. При цьому туркменська влада продовжує заперечувати наявність коронавірусу на території країни. Туркменистан офіційно не повідомляв про жоден випадок COVID-19 від початку пандемії у березні минулого року. Уряд досі наполягає на відсутності захворювання в країні, незважаючи на ознаки спалахів. Зокрема, все більш переповнені лікарні і були внесені зміни до навчального року, в рамках яких продовжили літні канікули.
В'єтнам відкриває курортний острів Фукуок
В'єтнам із жовтня планує відкрити для іноземних туристів свій курортний острів Фукуок. Очікується, що Фукуок, розташований за 10 км від узбережжя Камбоджі, відкриється на випробувальний термін тривалістю шість місяців. Відвідувати курортний острів матимуть право повністю вакциновані туристи з негативним ПЛР-тестом на COVID-19. Зазначається, що В'єтнам, який наразі закритий для всіх іноземних відвідувачів, окрім громадян країни та інвесторів, зумів стримати вірус упродовж пандемії. Однак, за останні три місяці країна зіткнулася зі збільшенням кількості захворюваності на коронавірус, зокрема викликаних штамом «Дельта». У В’єтнамі від початку пандемії коронавірусу зафіксували понад 576 тис. випадків COVID-19, із яких 14,4 тис. летальних, одужали 338 тис. хворих.
Китай. Нове джерело зараження
А що в країні, звідки все почалося? Село Сянью міського округу Путянь у східній провінції Фуцзян стало новим епіцентром поширення COVID-19. Як повідомляє The Global Times, у регіоні зареєстровано 24 випадки зараження коронавірусом. Село ізолювали. Ті, хто захоче поїхати, повинні пред’явити довідку з результатами тесту на коронавірус. Також громадянам радять перейти на віддалену роботу. Перші два випадки зафіксували серед учнів школи в Сянью, які раніше повернулися із Сінгапуру. За попередніми даними, у хворих виявили штам Дельта. Останній спалах коронавірусу в Китаї був зафіксований 20 липня. Захворювання виявили у кількох працівників аеропорту в місті Нанкін. Вони заразилися штамом Дельта. З тих пір понад 1200 осіб в Китаї були інфіковані. Ліля Чміль, Олеся Головач
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"