З такими запитаннями NTA звернувся до головного комбустіолога Львівщини, керівника Центру термічної травми та пластичної хірургії 8-ої лікарні Львова Василя Савчина.
Дівчина лише підняла руку для фото – і через її тіло пішов струм!
- За яких обставин молоді люди дістають електроопіки?- Проблема залишається, тому що є мода селфі робити в місцях нетипових, де поїзди, мости. Більшість з постраждалих були під дією алкоголю. Хочуть зняти щось надзвичайне – і отримують важкі ураження струмом. Люди не до кінця оцінюють небезпеку. Інколи закінчується летально на місці, зважаючи, як проходить струм. Якщо пощастить, то дуга оминає життєвоважливі органи. Два роки тому у нас було двоє дорослих пацієнтів після ураження струмом. У них не було жодних скарг, бо була лише вхідна і вихідна точка проходження струму. Але через декілька днів у них розвинувся некроз (відмирання) внутрішніх органів. Все закінчилося смертю.
Електрична дуга може вдарити, коли людина просто наблизилися
Наприклад, цей останній випадок: дівчина йшла з хлопцем, той каже: «Давай виліземо на поїзд, зробимо фотографію. Ти лізь перша» Дівчина тільки-но підняла руку – і в неї через тіло, через руку пішов струм! Якби вона торкнулася дроту, то не вижила би. Там (на цистерні) 17-18 тисяч вольт! Навіть не обов’язково торкатися, бо коли утворюється електрична дуга, вона створює теплову енергію. І коли наближається людина до тої лінії, то уражає наскрізь, струм проходить через тіло: має тільки вхідну точку, (як правило, це верхня частина – рука або голова) і вихід (у нижніх кінцівках). У пацієнтки уражена не тільки шкіра, а й м’які тканини та ліва легеня, бо енергія зачепила легеню. Сьогодні стан важкий, вона на штучній вентиляції легень. Планується операція з видалення залишків некротичних тканин. Стараємося робити все можливе для порятунку і сподіваємося на добрий результат нашого лікування.
Щодня на лікування після такого селфі потрібно 10-15 тисяч гривень
- Як складається доля тих пацієнтів, які дістали ураження струмом?Позаминулого року теж був схожий випадок із «селфі». Приходила дівчинка-студентка на огляд, вижила. Зазвичай ті глибокі опіки, які підлягають оперативному втручанню, завжди залишають наслідки на тому місці. Рубцеві післяопікові зміни тканини супроводжують пацієнта тривалий час і потребують поетапного лікування і реабілітації. Але в кожної людини є шанси. Інколи бувають критичні і безнадійні випадки, як я показував на фото (з етичних міркувань не публікуємо), але медики не опускають руки, тому є добрі результати нашої командної роботи - Яке лікування отримують постраждалі від струму? - У тої 26-річної пацієнтки після невдалого селфі вже третя операція. Під час попередніх двох ми очищали поверхневі опікові рани і закривали їх замінниками шкіри, такі є спеціальні трансплантати. Будемо готуватися до наступних операцій з пересадки шкіри. Лікування після електротравми – це інфузійна терапія, тому що опікові поверхні – це вхідні ворота для інфекції. Це дороговартісне лікування. Щодня пацієнт після сильного ураження струмом потребує більше 10-12 тисяч гривень, а то і 15 тисяч лише на медикаменти. В лікарні отримають по максимуму, однак чимало лягає на плечі рідних
За 10 років електротравм у дітей поменшало. Завдяки розеткам із захистом
- Як часто удари струмом отримують у побуті?- Частіше електротравми стаються у дітей молодшого віку. Вони бавляться, в розетку запихають якісь металічні предмети і дістають опіки. На щастя, за останні 10 років бачимо значне зменшення електротравм у дітей. Завдяки системам ПЗВ (пристрій захисного вимкнення), які встановлюються в квартирах – це захищає від каліцтва. Дитина лише доторкається, воно вимикає світло. Зараз 8-12 випадків електротравм на рік. В основному електротравми через недогляд батьків. Нещодавно дитина взялася за голий кабель, що лежав на землі, – і дістала важкі електроопіки. Це провина батьків, які допустили, щоб дитина була на будівельному майданчику - Як допомогти людині, яка дістала електротравму? - Якщо людина не дихає або є зупинка серця, то треба проводити реанімаційні заходи: масаж серця, дихання. Якщо є і дихання, і серцева діяльність – тоді дати знеболююче і транспортувати людину в лікувальний заклад
Жанна Ліщенко
Фото: Губернія, ДСНС Львівщини, Львівська міська рада
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"