Місія Міжнародної агенції з ядерної енергетики (МАГАТЕ) в четвер, 1-го вересня, розпочала роботу на території Запорізької атомної електростанції, попри повідомлення про інтенсивний обстріл, які тривали ще зранку. Станом на 14:28 місіонери не без пригод прибули на тимчасово окуповану Запорізьку АЕС. У той час з невеликим перервами Енергодар, який містом-супутником станції, обстрілювали окупаційні війська. Над містом «працювала» група російських ударних гвинтокрилів К-52, які завдавали ударів по житлових кварталах. Також окупаційні війська завдали мінометного удару в безпосередній близькості від території ЗАЕС і атомних реакторів. Там навіть спрацював аварійний захист, тож відключився робочий 5-ий енергоблок. Між тим голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що місія знала про «посилення військової активності в цьому районі», але планує продовжити роботу та зустрітися з його персоналом. Під час візиту на окуповану росіянами Запорізьку АЕС місія МАГАТЕ сфокусувалася на трьох завданнях:
- фізичний захист;
- ядерна безпека;
- гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів.
Інспектори місії пересувалися станцією та спілкувалися зі співробітниками у присутності російських військових та працівників «Росатому». Про це Суспільному на умовах анонімності сказав працівник Запорізької АЕС.
«Вони водили Гроссі й інспекторів за своїм маршрутом, показували «мапи прильотів» та привели до них місцевих колаборантів із заявами від «небайдужих громадян» про необхідність припинення обстрілів. Це був цирк», – розповів він.
За його словами, росіяни переконували представників місії, що на станції війська радіологічного, хімічного та біологічного захисту, а не бойові підрозділи російської армії, а станцію обстрілюють Збройні сили України. Як зазначив голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, існують домовленості з усіма безпековими групами, щоби перевірити, чи здійснюють тиск на працівників, чи є обстріли та хто стріляє. Згодом він заявив, що місія буде постійно присутня на Запорізькій АЕС. За словами Гроссі, члени місії мають багато завдань на атомній електростанції. Тож частина інспекторів залишиться на об'єкті.
I am finishing my first visit to #Ukraine’s #Zaporizhzhya Nuclear Power Plant.@IAEAorg is here to stay and will maintain a continued presence at #ZNPP. pic.twitter.com/k4zO3IMe2I
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) September 1, 2022
Сам же він станом на 18.00 залишив Запорізьку АЕС. Таку інформацію підтвердили і в «Енергоатомі».
«Разом з ним зі станції поїхали більшість членів делегації. На Запорізькій АЕС залишилися 5 представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання та продовжать роботу на станції», – зазначили в компанії.
Інспектори перебуватимуть на атомній електростанції орієнтовно до 3-го вересня. Спілкуючись із журналістами CNN, Гроссі зазначив, що продовжуватиме турбуватися про станцію.
«Я переживаю та переживатиму про станцію, поки в нас не буде стабільнішої та передбачуванішої ситуації. Зрозуміло, що станцію та її фізичну цілісність декілька разів порушували як випадково, так і цілеспрямовано», – наголосив очільник МАГАТЕ.
Тема візиту представників Міжнародної агенції з ядерної енергетики на Запорізьку АЕС стала однією з головних у традиційному вечірньому відеозверненні президента України Володимира Зеленського. Нагадаємо, що Енергодар, який є містом-супутником Запорізької атомної електростанції, перебував під постійними обстрілами від ранку 1-го вересня.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"