![Мусимо допомагати «змітати» режим Лукашенка. Експерти про режим в Білорусі Мусимо допомагати «змітати» режим Лукашенка. Експерти про режим в Білорусі](https://nta.ua/storage/image/news/xTr8jDWrpEO9K00iW6xV0ZCiilCH0PkP2GO9EPUO.jpg)
Ця подія стала своєрідним підсумком усіх протестів, які відбувалися в Білорусі минулого та цього року. Нагадаємо, у травні 2020 в Білорусі спалахнули протести через арешт опозиційних кандидатів у президенти. Після президентських виборів 9 серпня 2020 року білоруси теж піднялися на мітинги, вимагаючи провести повторні, чесні вибори. Тисячі білорусів були затримані, десятки загинули і продовжують помирати в казематах тюрем.
Тож, чому Лукашенко зневажає міжнародне право та що дасть закриття повітряного простору над Білорусією. А також – чи є гучне затримання Протасевича тлом, аби відвернути увагу від головного агресора світу – Росії та її президента Путіна – про це думки гостей ефіру «Говорить Великий Львів» (щочетверга на телеканалі NTA).
Як світ та Україна реагують на події у Білорусі
Генеральний директор Ryanair Майкл О’Лірі назвав ситуацію з примусовою посадкою літака «викраденням» і «піратством». Країни на саміті Європейського Союзу виступили з різкою заявою, в якій вимагають звільнити Романа Протасевича та попередили про нові санкції проти Білорусі.
Низка європейських країн, зокрема, й Україна, уже призупинили авіасполучення з Білоруссю. Також Кабінет міністрів на позачерговому засіданні схвалив заборону білоруським літакам з 29 травня використовувати повітряний простір України.
Надзвичайний і Повноважний Посол України у Польщі Андрій Дещиця заявив, що Польща – одна із перших країн, яка підтримала заборону на перельоти білоруських авіаперевізників до Європи.
«Літаки «Белавіа» не змогли перетнути авіаційний простір Польщі. Бачимо, що політика ЄС є послідовною. У відповідь Білорусь не має, що сказати, окрім того, що шукати підтримки у Росії. І сьогодні Росія намагається чинити тиск на європейських авіаперевізників», – заявив Дещиця.
Зокрема, авіакомпанії Франції та Австрії не змогли здійснити переліт до Москви, бо не перетнули авіапростір Білорусі.
Також посол наголосив, що Польща та Литва готові продовжувати санкційну політику проти Білорусі і Росії. На думку Дещиці, такі дії та реакція Європейського Союзу свідчать про те, що європейські країни розуміють небезпеку режимів Путіна та Лукашенка.
Натомість народний депутат від «Батьківщини» Михайло Цимбалюк вважає, що позиція української влади щодо Білорусі є непослідовною ще з початку протестів у 2020 році.
«Пам’ятаю, як українська влада, то загравала, то відправляла представників до Лукашенка. Позиція непослідовна. Якщо казати про теперішні дії, то справді є рішення енергетичного комітету Ради, який рекомендував уряду припинити закупівлю в Білорусі електроенергії до 1 жовтня», – сказав він.
Однак він не розуміє, чому лише до 1 жовтня?
Коментуючи затримання Протасевича, Цимбалюк зауважив, що російські спецслужби також брали участь у цьому. «Те, що Романа Протасовича засудять – це однозначно, бо завдання Лукашенка – залякати всіх інших. Для цього була зроблена така травля. Ми пам’ятаємо, що Роман має відношення і до України. Він свою громадянську позицію проявляв, перебуваючи на нашій території», – нагадав нардеп.
Питання України зникає з порядку денного
Інша сторона ситуації в Білорусі, те, що для світу ситуація в Україні, агресія РФ проти нашої країни, відступає на другий план. На це звернула увагу народна депутатка від «Європейської Солідарності» Софія Федина.
За її словами, одним з перших в Україні репресії у Білорусії відреагувало міжфракційне об’єднання «За вільну і демократичну Білорусь». У заяві фракції було висунуло наступні вимоги: визнати білоруський режим небезпечним для світу, припинити дипломатичні контакти з білоруським режимом, крім питань політв’язнів та біженців, припинити імпорт електроенергії, авіасполучення, підготувати пакет санкцій РНБО щодо Лукашенка, на офіційному рівні назвати Лукашенка самопроголошеним президентом.
Втім, Федина визнала, що попри санкції, припинення авіасполучення і тиск на Лукашенка, громадяни цієї країни залишаються в небезпеці. «Якщо ми всі відвертаємося від Білорусі і тільки тиснемо санкціями, то Білорусь має можливість рухатися тільки до Путіна», – додала вона.
Лукашенко не зупиниться ні перед чим
Білоруський опозиціонер та голова Могильовської обласної організації «Білоруський народний фронт» Віталій Макаренко назвав затримання Протасевича «актом державного тероризму та повітряного піратства».
«Якщо відповідати на запитання, чи допоможе світ Протасевичу, то я відповім – ні. Почнеться торгівля політв’язнями, щоб зменшити санкційний тиск. Світ тут не має важелів, щоб допомогти», – заявив Макаренко.
За його словами, історія із затриманням журналіста – це психологічне залякування опонентів Лукашенка.
«Він показує, що не зупиниться ні перед чим, щоб досягнути своєї мети. Це також сигнал для Заходу. Йому плювати на всі норми міжнародного права чи санкції. Дає сигнал своїм прибічникам, що можна не боятися, покарання не буде, поки я президент. Це спосіб залякати всіх опонентів», – пояснив білоруський опозиціонер.
Україна має допомагати «змітати» режим Лукашенка
Народний депутат України VII скликання та керівник фракції ВО «Свобода» у Львівській міській радіРуслан Кошулинськийвважає, що українці повинні розрізняти – режим Лукашенка, білоруський народ і українські інтереси.
«Українці зараз майже нічого не знають про Білорусь. Для Росії Білорусь – це форпост відновлення колишнього Радянського Союзу. Чому Лукашенко не боїться? Тому що є майже 50% експортно-імпортної залежності від Росії», – зазначив Кошулинський.
За його словами, українська влада має показати, що українці допомагають білоруському народу, а не режиму Лукашенка.
«Хто стає сьогодні на протидію режиму Путіна-Лукашенка – це наші друзі. Україна, як держава, має показати білорусам, що ми їх підтримуємо. Для нас Білорусь – гіперстратегічна. Ми мусимо допомагати «змітати» режим Лукашенка. В іншому випадку – ми оточені російською воєнщиною», – додав Кошулинський.
Маємо обирати якісних лідерів
Лукашенко готовий бути і членом НАТО, і членом ЄС, і дозволити Білорусі бути губернією в складі Російської Федерації, аби залишатися президентом. Таку думку висловив колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян. За його словами, Україну зі сходу і півночі оточують «два божевільні диктатори», у яких спільна мета – це зберегти владу.
«Вони будуть боротися стільки, скільки буде сил. Для Путіна ситуація важча, оскільки він є самодержцем. Йому треба підкорити пів світу, щоб самоствердитися», – заявив ексміністр.
Омелян нагадав, що перший, хто загинув на Майдані – це білорус Михайло Жизневський, тож ця країна має ядро, яке здатне змінити країну.
«Ми маємо запитати себе: чи ми не йдемо тим самим курсом, що й Білорусь? Наразі нас від цього застерігають два Майдани. Не було би їх, то був би четвертий термін Кучми або третій - Януковича. Вони пішли, а ми маємо обирати якісних лідерів», – наголосив Володимир Омелян.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"