Уже цієї п'ятниці матимемо найдовшу ніч року та найкоротший день: у 2023 році зимове сонцестояння відбудеться 22 грудня о 05:27 за київським часом. Наші предки вважали цей час одним із найбільш енергетичним у році. Як впливає зимове сонцестояння на людей, що треба про нього знати - читайте далі. День зимового сонцестояння ще називають сонцеворотом. Астрономічно явище пов'язане із тим, що північна півкуля нахилена у бік, протилежний від Сонця, візуально вона досягає найнижчої точки на небі. Це триває близько 3 діб, в цей час висота Сонця на небосхилі майже не рухається. Найчастіше день зимового сонцестояння припадає на 21 грудня (рідше буває 20 або 23 грудня). Однак у роки, що передують високосному, зимове сонцестояння відбувається 22 грудня. Саме таким є 2023 рік. 22 грудня світловий день триватиме не повні 8 годин. Зимове сонцестояння у слов'ян і в багатьох інших народів вважалося початком нового року. Переважна більшість ритуалів, які здійснювали люди у давні часи, були пов’язані із переходами одних пір року в інші, боротьбою темряви зі світлом. Щоб допомогти сонцю перемогти ніч, розпалювали багаття, катали палаючі колеса, оселі прикрашали ялиновим гіллям і пекли обрядовий хліб у формі сонця. Також для захисту від зла люди проводили спеціальні обряди, робили обереги і поводилися обережно, щоб ненароком не накликати біду. Наші пращури вірили, що в найдовшу ніч у році духи покійних предків приходять на Землю. Сприятливим день вважався і для різноманітних ворожінь. Дівчата збиралися разом та ворожили на кохання, майбутнє, шлюб.
Зимове сонцестояння - традиції та прикмети
Вважається, що день зимового сонцестояння має дуже сильну енергетику, тому є вдалим для будь-яких починань - у кар'єрі, в особистому житті. Натомість будь-яка негативна енергія може надовго залишити слід. У цей період потрібно:
- складати нові плани;
- викидати старі речі, наводити лад - не тільки в домі, а й у думках;
- відпускати старі образи;
- загадувати бажання.
Є прикмета, за якою бажання, загадане в день зимового сонцестояння, обов'язково здійсниться. Ще на зимове сонцестояння намагалися спрогнозувати погоду та врожай на наступний рік. .
День зимового сонцестояння: прикмети
- безвітряний і тихий день — плодові дерева дадуть гарний урожай;
- ясне і променисте сонце — на Новий рік буде морозно і похмуро, а якщо на гілках іній, тоді під новорічну ніч почнеться відлига;
- іде дощ — весна буде мокрою;
- на деревах видно іній — добре вродять жито й пшениця.
Як зимове сонцестояння впливає на організм
Є чимало теорій щодо впливу зимового сонцестояння на організм людини. Одна із них стверджує, що сонцестояння впливає на сон. Утім медикам така думка не видається переконливою. Наголошують, загалом люди взимку сплять трохи довше, ніж улітку. І кількох додаткових хвилин недостатньо, щоб відчути якусь помітну різницю в якості сну у порівнянні з днями до та після самого сонцестояння.«Зміна тривалості дня впродовж року дійсно впливає на сон. Але під час зимового сонцестояння цього, мабуть, недостатньо, щоб помітити повсякденну різницю. Однак ця різниця безумовно відчувається у порівнянні із літнім сонцестоянням», — сказав доцент кафедри психіатрії Університету Піттсбурга Брант Гаслер.Немає переконливих доказів і теорія, що зимове сонцестояння призводить до загострення сезонного афективного розладу (САР). Це депресивний стан, який розвивається тоді, коли організм не отримує достатньо сонячного світла. Такий феномен справді існує, але він є характерним не для конкретно дня зимового сонцестояння, а для всього тривалого зимового періоду, який налічує кілька тижнів до та після 21 грудня. Фактично вплив тривалості дня під час зимового сонцестояння нічим не відрізняється від того ж впливу 19 чи 23 грудня.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"