вівторок, 21 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Обов’язкова вакцинація і закон. Юрист пояснив нюанси

Обов’язкова вакцинація і закон. Юрист пояснив нюанси

Для яких недуг в Україні діє обов’язкова вакцинація і чи є в переліку СOVID-19

Обов’язкова вакцинація і закон. Юрист пояснив нюанси

22 вересня Міністр здоров'я України Віктор Ляшко шокував українців, оголосивши про введення в державі примусової вакцинації для освітян і чиновників. Ляшко підкреслив, що обов'язкова вакцинація цілком законна -  це передбачено статтею 12 закону України про захист населення від інфекційних хвороб. Міністр також підкреслив, що Європейський суд з прав людини підтвердив законність обов'язкової вакцинації і її відповідність конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Юрист, депутат львівської міськради від «ЄС» Володимир Марусяк проаналізував цей закон і пояснив чи мають українці право не виконувати вказівки Віктора Ляшка. Також розтлумачив, коли може діяти обов'язкова вакцинація.

Обов'язкова чи примусова. Що каже Закон

Чи порушує примусова вакцинація конституційні права людини

На даний час на рівні закону України немає ніякого обов’язку до примусової вакцинації проти коронавірусу. І навіть ті навчальні заклади, де кількість вакцинованого персоналу менше 80% - мають право працювати. Накази міністерств, міністрів, розпорядження, постанови Кабміну –  не мають вищої юридичної сили, ніж закон. Якщо буде норма закону – люди будуть її дотримуватися. На даний час немає такого заходу примусу, як нема і покарання. Це виключно інформаційний тиск. Ми бачимо, що таким чином влада у непрямий спосіб змушує вакцинуватись. Теж саме, повірте, відбувається і у приватній сфері. Наприклад, торгові центри дали своїм орендарям аналогічні вимоги: «Якщо ваш персонал на 80% провакцинований, то маєте право працювати. Якщо ж ні, будь ласка, зачиняйте свій заклад».

Українське законодавство є часто неоднозначним, а місцями і взагалі суперечливим.

Що я маю на увазі: наприклад, в нас є основи законодавства про охорону здоров’я, де чітко зазначено, що кожна особа повинна дбати про своє здоров’я і ставитися шанобливо до здоров’я інших осіб.  І в цьому ж самому законі вказано, що кожна особа має дати обов’язкову письмову  згоду на проведення вакцинації. Разом з тим – інший закон про захист населення від інфекційних хвороб говорить, що може бути обов’язкова профілактична вакцинація проти визначеного переліку хвороб. Але у переліку немає такої інфекційної хвороби, як «ковід-19».

Стаття 12. Профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень.... У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об'єктах можуть проводитися обов'язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями.

Які є варіанти

Як можна покарати за порушення норми закону, якої немає

Ніяк. 

Я вважаю, що законодавство потрібно відрегулювати – внести в  перелік щеплень обов’язкову вакцину від «ковід-19», тоді все на законодавчому рівні буде чітко і ясно. Другий момент: треба передбачити покарання за те, що не буде щеплень від «ковід-19». Тільки про наявності цих двох умов ми можемо говорити, що в Україні примусова вакцинація. Якщо цього немає, то це просто слова. Ми бачимо, що щоразу людство рятується від тих чи інших хвороб завдяки масовій вакцинації для того, щоб виробився колективний імунітет. Я думаю, що законодавство кожної країни буде рухатися в тому напрямку, що буде обмеження певних прав чи примус до певних дій. Зокрема буде обов'язкова вакцинація від коронавірусу, аби вберегти здоров’я своїх громадян.

Закон не встигає наздоганяти заяви влади

Наше законодавства відстає на крок від суспільних відносин, які зараз є. Зараз ми маємо позицію міністра, що має бути обов’язкова вакцинація, але законодавства для цього немає. І ця позиція ніщо інше, як просто заява. Маємо глухий кут. До прикладу у Львові маємо два документи: про рішення комісії ТЕБ і НС від міської влади, яка забороняє навчальним закладам працювати, якщо менше 80% педагогів вакциновані. З іншої сторони Міносвіти вказало, що працювати  - можна. І тут керівники навчальних закладів не знають, яким документом керуватися. Ми завжди консультуємо клієнтів, що насамперед керуватися треба законом: є основа законодавства про охорону здоров’я і закон України про захист населення від інфекційних хвороб. Поки до обидвох документів – зміни не внесли.

Чи є покарання за відмову від вакцинації проти «ковіду»

Для того, щоб когось карати за щось має бути норма, яку порушили. Якщо норми немає – тоді немає за що карати. Тому хай спершу законодавець придумає норму, тоді захід примусу і тоді захід контролю.

Що робити, якщо людина не хоче або не може вакцинуватися

Тут є два моменти: якщо людина хоче вакцинуватися, але через свій стан здоров’я тимчасово не може, то може отримати довідку від лікаря, що наразі їй щеплення протипоказане. І другий момент: якщо людина не вакцинувалася і не хоче – то вона не зобов’язана повідомляти чи доказувати чому вона цього не бажає робити. Навпаки, якщо орган влади чи місцеве самоврядування зобов’язує людину провакцинуватися і говорить що це обов’язково, то посадова особа має доказати у якій саме нормі закону це прописано. Особисто у мене своя позиція щодо вакцинації і вироблення колективного імунітету, але є права людини, які повинні бути дотримані незалежно від ситуації. Віра Лабич  

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"