субота, 8 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > «Омікрон» має великі перспективи, але… Епідеміологиня МОЗ про симптоми та загрози нового штаму

«Омікрон» має великі перспективи, але… Епідеміологиня МОЗ про симптоми та загрози нового штаму

Чи страшніший «Омікрон» від «Дельти», чи захищатиме від нього вакцина, та коли нарешті завершиться пандемія, - в інтерв'ю із провідною епідеміологинею МОЗ, професоркою Наталією Виноград

«Омікрон» має великі перспективи, але… Епідеміологиня МОЗ про симптоми та загрози нового штаму

Через поширення нового штаму коронавірусу «Омікрон» у світі країни зупиняють авіасполучення з Південною Африкою. Чим він небезпечний, які ознаки має, як поширюється, чи реальна загроза. Останню інформацію про «Омікрон» NTA дізнався в  епідеміологині МОЗ України, завідувачки кафедри епідеміології Львівського медуніверситету, професорки Наталії Виноград. - Що це за новий штам коронавірусу «Омікрон»? - «Омікрон» - варіант, який з’явився в Ботсвані. Там був зареєстрований перший випадок, коли не вдалося підтвердити, що це є коронавірусна інфекція, бо  були дуже відмінні властивості, не спрацьовували ПЛР-тести. Цей новий варіант вперше за два роки пандемії має дуже велику кількість мутацій – понад 50, з яких 32 - у ділянках геному, який має медичне значення. Це дуже насторожило. Оскільки додаткові дані свідчили про його надзвичайно високий епідемічний потенціал, дуже швидко  - за три дні (ще такого не було!) - новий варіант вірусу з групи, яка становить інтерес, перевели до групи, що викликає стурбованість. Тепер їх там п’ять: «Альфа», «Бета», «Гама», «Дельта» ( і «Дельта+») і «Омікрон». Дивує, що «Омікрон» з’явився на тих територіях, де зовсім недавно мали південноафриканський варіант, який був донором одного з генів, що сформував нам «Дельту», тобто індійський штам. Це особлива територія, де є 8 держав, і вони мають найвищий показник ураженості населення вірусом імунодефіциту людини. Це перша ознака. Друга – там нема великої кількості  людей старшої вікової групи. Це характерно для країн африканського континенту. Тому можна припустити, що ураження осіб 20-40 років - це група ризику для "Омікрона". Але, можливо, це пов’язано і з особливостями  африканського континенту. Будемо бачити, як буде розвиватися процес на територіях, куди вже сталося занесення нового штаму.

"Омікрон" - які симптоми й характеристики

- Чим характерний «Омікрон», що його бояться у світі?
- Як епідеміолог, зразу скажу, що закриття кордонів – це завжди дуже серйозна ознака високої небезпеки.

Характеристики, за якими визначають високу небезпеку нового варіанту і які нас турбують: це контагіозність, тобто швидкість передачі, ураженість населення (підтвердження маємо з Південної Африки, з усіх держав, що надзвичайно висока); друге – а чи будуть працювати вакцини? Адже зміни сталися в значний спосіб в S-антигені, а більшість вакцин зроблені саме проти одного S-антигену. Якщо ж він так змінився, то, очевидно, попередні антитіла можуть не блокувати.

Схожість і різниця з "Дельтою"

Ще обставина, яка стурбувала всіх: хворіють ті, хто вже мав ковід. До сьогоднішнього дня у світі дослідженнями було встановлено, що лише 1-2% людей, які перехворіли, можуть бути повторно заражені. Решта – ні, бо в них чудовий постінфекційний імунітет. Будемо бачити: може це буде особливість, адже попередній африканський варіант не набув такого планетарного поширення і не витіснив попередні варіанти, але він став донором і подарував ген, який сформував  нам «Дельту». Ще питання: а що буде, коли паралельно будуть циркулювати «Дельта», яка є зараз, і «Омікрон»? Якщо реплікації будуть відбуватися разом в одній клітині, обміняються генетичним матеріалом? Така ймовірність дуже висока. Я віруси дуже добре знаю і тому реально дивлюсь на цю загрозу. - «Омікрон» заразніший,  аніж «Дельта»? - Є таке поняття контагіозність, тобто скільки осіб довкола джерела зараження буде інфіковано.  Зараз цей показник сягає 95%. Тобто практично зі 100 осіб 95 будуть заражені. У «Дельти» - це 90% . Тому в обох випадках ми говоримо про висококонтагіозне захворювання. Інкубаційний період «Омікрону» теж короткий, як і для «Дельти», - 2-3 дні. Тому швидкість наростання може бути надзвичайно високою. А найгірше, що, як і при попередніх варіантах, людина може заразити інших навіть в інкубаційному періоді.

Сильний головний біль, висипи і загальмованість

- Як перебігає «Омікрон» у хворого?

- У першу добу - це дуже страшна втомлюваність, температура, інтоксикаційний синдром, відчуття болю в м’язах, голові. Дуже голова болить – це один з провідних симптомів. Нюх – ні, смак – ні, все так, як і при «Дельті». Але є дуже різка загальмованість, втомлюваність до ступорозного стану. Людина стає не контактна з першої доби. А ще поява висипів на шкірі. Водночас, наразі всі випадки,  які описано на території Європи, не дають права говорити, що це є тяжкі випадки. Зараз вони всі проходять як легкі грипоподібні стани. - Чи можна протидіяти швидкому поширенню «Омікрону»? - Ми боїмось тих, хто приїжджає з Південної Африки, але вони летять з пересадками і в різні напрямки. Аеропорти з високим скупченням людей стали об’єктами підвищеного ризику, швидкого планетарного поширення вірусу. Доказ на це маємо: сьогодні «Омікрон» уже є на всіх континентах. Навіть є у закритій Японії, яка має просто ідеальну захисну систему. Те саме в Австралії, Ізраїлі. Авіаційні перевезення зупинили, але вірус пішов світом швидше. Будь-яка держава сьогодні повинна поставити систему захисту під високу ймовірність занесення нового штаму. Де були наші люди? Вони зараз масово полетять на свято додому. Ми ще  не розійшлися з «Дельтою», а нам ще новий штам привезуть з того чи з іншого керунку. З якого - не має значення, бо "Омікрон" вже є в Чехії, а там є наші заробітчани. Сьогодні він є в Італії, Німеччині, Швеції. Вже є скрізь.

Перспективи розвитку "Омікрона" у світі та Україні

Він уже всюди, але ще треба два тижні

- Які прогнози поширення «Омікрона» в Україні?

- Я належу до оптимістів, розглядаючи варіант, чи витіснить «Омікрон» «Дельту». Бо він у південноафриканських державах тепер домінуючий.  По-друге, ми наразі бачимо багато легких форм, зареєстрованих у європейських країнах. Не летальних, не тяжких, без ШВЛів. Але це ж тільки початок, він тільки тут пробує себе свої сили. Як на мене, ще два тижні треба, щоб говорити про перспективи того штаму. Може ми трошки перестрашилися? Насправді жодна держава не піде на такі великі збитки закриваючи авіаперевезення. Як вірусолог також бачу, скільки там мутацій. Тому хочу сказати, що в «Омікрона» - великі перспективи. Але давайте будемо реалістами і оптимістами перед святами. Не зовсім все зле. Перше, ніхто насправді не знає, скільки людей в Україні перехворіли на ковід. Але точно знаємо, що багато. Постінфекційний імунітет – це є феноменальний захист, природній. Частина перехворіла, значна частина щеплених, і в тому плані будемо думати, що цей удар ми легше витримаємо. Друге, значна частина легких форм в європейських країнах, як на мене,  - це може бути один з варіантів еволюції вірусу. У нормі вірус не повинен нас всіх вибити, бо він і сам загине. Я оптиміст, думаю, що вірус вже нагулявся, він вже біомасу свою нагромадив, він через нас перейшов і після цього повинен зменшити свою вірулентність (ступінь хвороботворності – ред.). Може, це дозволить стабілізувати ситуацію і  ковід  перейде в те, що ми називаємо сезонні захворювання або ГРВІ? І воно буде потрохи якісь певні вікові групи, групи ризику «мордувати» та паралельно з нами існувати на планеті ще бозна скільки. Радше за все, до того й прийдемо. Нам просто треба вистояти в цей тяжкий період, коли він достатньо агресивний. - Чи допоможе вакцинація? - Вакцинація потрібна тим, хто не перехворів. Як спрацюють ті вакцини? Настільки швидко змінюється вірус, що вакцини проти попередніх варіантів вірусу слабше працюють, ніж вони працювали на той варіант, до яких були створені. Спробує зараз Європа бустерну дозу, але ж то вакцини проти «Дельти». Ми ж не маємо ще відповіді, чи захищає від «Омікрону». А раптом допоможе? Дуже тішить, що вже провідні виробники вакцин запровадили і пообіцяли швидко розробити нові вакцини проти цього варіанту. Як швидко? Це 100 днів в середньому. В них є хороші продумані регламенти допуску без повноцінного такого абсолютного всього шляху, бо замінюються тільки плазміни (білок крові людини – ред.) Потім ще пару місяців, поки привезуть, розподілять. Можливо, до того часу «Омікрон» навіть піде.

Три головні варіанти для захисту

- Як можна захиститися від ураження?

- Думати треба за всіх, відповідальним треба бути на рівні родини. Зробити собі це як спосіб життя. Розривати біологічний аерозоль - тобто відкрий вікна, провітрюй приміщення. Носити маску і тримати дистанцію – це є три оптимальних варіанти захисту. Щоденно, постійно. Це дуже багато дасть, більше, ніж ми можемо собі уявити - Коли пандемія затихне? - О, я не Ванга, але мене називають «епідеміологічною Вангою». Я бачу то до літа, таку більш-менш стабілізацію, тому що є прогрес в хіміотерапії, находять все ж таки помічні препарати, є прогрес у створенні вакцин нового покоління ще більш потужні, є прогрес в вірусології. Ми його вже вивчили того ворога, який до нас прийшов несподівано і зробив стільки біди. Жанна Ліщенко, "Формула здоров'я" (щосуботи на NTA)

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"