Негативний тест після інфікування коронавірусом не означає, що організм повністю відновився. Окрім відомих усім постковідних симптомів - задишки чи постійної втоми – через 2-5 місяців людину може «атакувати» чимало інших. Серед них – інтенсивне випадіння волосся, загострення захворювань очей та порушення уваги і пам’яті. Про ці та інші симптоми NTA дізнавався у фахівців.
Коронавірус та очі
Лікар-офтальмолог, доктор медичних наук Сергій Риков під час пандемії закликає носити у людних місцях не лише маски, але й захисні окуляри, оскільки вірус може потрапити через слизову ока. «Потрапляння слюни на кон’юнктиву може призвести до того, що збудник може поселитися в кон’юнктиві, або може через сльозні органи, коли людина ковтає сльозу. Коли людина вдихає, то сльоза потрапляє в носоглотку, а потім її ковтаємо», – зауважив лікар. Як коронавірус впливає на очі під час хвороби За словами офтальмолога, очі можуть страждати і на перших стадіях хвороби, коли температура тіла підіймається до 38-38.5 градусів:
«А коли людина приймає антибіотики, має пневмонію, то йде інтоксикація. І от коли у людини температура, то у неї з’являється больовий симптом при поворотах очей. Неможливо рухати очима, бо є біль від інтоксикації, яка впливає на рухові м’язи ока».
Також при температурі та під час уже гострого періоду захворювання в людини буває мікрозатуманення зору, або ж людина різко втрачає зір на 15-30 секунд. Сергій Риков пояснює, що пов’язано це з тим, що під час коронавірусу підіймається загальний тиск, з’являється гіпертонічний криз:
«Важливо розуміти, що під час коронавірусноїї хвороби, особливо, коли є пневмонія, то людині колять кортикостероїди по 2-4 мл, а в реанімації і по 8 мл. І цей кортикостероїд підіймає тиск, через це може бути мікрозатуманення зору».
Найголовніше – наслідки коронавірусу
Серйозні ускладнення офтальмологи виявляють через місяць після інфікування коронавірусом. Тому негативний тест не означає повного відновлення організму. «Які саме ускладнення: зміни на очному дні, масивні крововиливи на очному дні. Це особливо у людей з цукровим діабетом, гіпертонічною хворобою. Це пов’язано з елементами крові, тромбоцитами, тому що коли пацієнт лікується, то він приймає препарати, які розріджують кров. Але коли людина одужала, то процес ще на дуже тонкому рівні продовжується», – пояснює медик. За словами Сергія Рикова, після коронавірусу можуть бути: тромбоз центральної вени сітківки (закупорка вени, яка перешкоджає нормальному відтоку крові із ока), оклюзія артеріальна, набряк макули (центральна частину сітківки ока), крововиливи. У людини можуть з’являтися помутніння, викривлюються букви при читанні. «Дуже багато помутнінь у скловидному тілі буває. Скловидне тіло – це така рідина в оці, яка повинна бути прозора. А тут з’являється помутніння. Це результати запального процесу, диструкція скловидного тіла», – вказує на проблему медик. Особливо пильними після коронавірусу варто бути пацієнтам із прогресуючою міопією (короткозорість), глаукомою.
«Коли в організмі є запалення, то воно є і в судинній оболонці ока. Бо під час коронавірусу проходять запальні процеси і може заліпити кут передньої камери і підвищитися внутрішньоочний тиск», – додає Риков.
Чому прогресує короткозорість
Короткозорість прогресує саме у час пандемії коронавірусу, оскільки з’явилася зорове навантаження на близькі відстані. Люди, зокрема й діти, частіше перебувають у приміщенні. «Існують цікаві цифри: в 55% дітей старшокласників йде прогресування короткозорості. Через те, що під час пандемії коронавірусу діти найчастіше перебувають у приміщенні. А головна профілактика короткозорості – це погляд вдалечінь. Якщо діти гуляють на вулиці 2-3 години щодня, то прогресування зменшується вдвічі, бо дитина дивиться вдалечінь на вулиці. Далечінь – це більше 5 метрів», – каже офтальмолог. Ускладнення частіше бувають при короткозорості високого ступеня: -6 і вище. Як пояснює офтальмолог, тоді око розтягується більше і з’являється дистрофія сітківки, передрозриви та розриви. «Ми боїмося не короткозорості, а його ускладнення. А тому при короткозорості високого ступеня, особливо тим, хто перехворів на коронавірус, потрібно звернутися до офтальмолога. А якщо ще є такі симптоми, як спалахи, то це говорить про те, що може бути передрозрив або розрив сітківки», – резюмує офтальмолог.
Масове випадіння волосся
Масове та різке випадіння волосся лікарі називають телогеновою алопецією. Захворювання може спричинити помітні, нерівномірні ділянки, на яких практично немає волосся. Починається переважно раптово. Проявлятися алопеція може після ковіду, а саме через 2-5 місяців після хвороби. Випадіння волосся спостерігається навіть після легких форм захворювання та виникає у близько 30% перехворілих. Головними причинеами є підвищення температури тіла, вплив окремих ліків (антикоагулянти, антиботики, інтерферони), порушення харчування під час хвороби, втрата ваги, стрес. Гостра телогенова алопеція може тривати до 6 місяців. «Внаслідок цих факторі запальні цитокіни (речовини-клітини, які утворюються при запаленні) вражають волосяний фолікул. При ковіді виникає цитокіновий шторм – каскад запальних реакцій у всіх клітинах організму. Змінюються нормальні фази росту волосся і уражені волосинки масово переходять в стадію телогену (спокою та випадіння)», - пояснює трихолог Пантелюк Оксана. Лікарка-косметолог Юлія Брандій у коментарі для NTA розповідає, що коронавірус згубно впливає на шкіру та волосся як прямо, так і опосередковано через психо-емоційне перенапруження після ковіду, зміну способу життя та індивідуальні порушення. За словами лікаря, науково доведено, що людина може стикнутись з постковідними наслідками і через місяці після хвороби. Зазвичай спостерігається значний відсоток втрати волосся, нетиповий для пацієнта.
«Пацієнтам іноді це складно поєднати, але хвороба дійсно має свої віддалені наслідки. Зараз велика кількість пацієнтів звертаються з постковідним випадінням. До речі, важкість перебігу захворюванння не завжди корелює з наслідками. Важливо також не поспішати «скидати» все на COVID-19, щоб не пропустити інші серйозні патологічні зміни», - додала медик.
У середньому для відновлення організму після сильного випадіння волосся потрібно декілька місяців, якщо почати діяти на старті проблеми.
Чому страждає шкіра
Інфекційні захворювання та й загалом захворювання відбиваються і на шкірі, каже лікар-косметолог. Ковід може стати поштовхом до прояву аутоімунних захворювань шкіри (атаці специфічних імунних тіл помилково піддаються клітини усього шкірного покриву), а також стати приводом до загострення тих проблем, які вже існують. «Шкіра - індикатор внутрішнього стану, тому логічно, що під час ковіду пацієнти можуть стикатися із загостренням шкірної патології, погіршенням естетичного вигляду. В цей період важливо серйозно ставитись до доказових профілактичних заходів та переглянути свій спосіб життя. Здоров‘я суттєво залежить від наших щоденних кроків: сон, збалансований раціон, боротьба зі стресом, здоровий мікроклімат дома та в робочій атмосфері та рухова активність».
Панічні атаки, погіршення пам’яті та уваги
Мозок людини виконує когнітивні функції, аби людина могла розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати, сприймати, переробляти зовнішню інформацію, запам’ятовувати. У 2021 році журнал Nature опублікував дослідження про вплив ковіду на стан людини, когнітивні здібності людини з різних країн. З’ясувалося, що люди, які перехворіли на коронавірс, мають нижчі когнітивні тести, порівняно з людьми, які не хворіли. Як розповідає доктор медичних наук, невролог вищої категорії Ольга Шульга, у людей, які перехворіли на COVID-19 погіршується увага і здатність до запам’ятовування, відтворення інформації. Часто у молодих людей після хвороби з’являються панічні атаки. Є також повідомлення про «туман мозку» з загальними психологічними симптомами, включаючи низьку енергію, проблеми з концентрацією, дезорієнтацію та труднощі з підбором потрібних слів. «Когнітивні порушення часто трапляються через те, що посилюється схильність до тромбозів, а також є багато інсультів на фоні ковіду. Це один із факторів. Також відбувається кисневе голодування. Деякі люди стають психотичним компонентом ще в стаціонарі через дефіцит кисню і через те, що легені не можуть повноцінно працювати. Більша частина відновлюється, але не всі». Когнітивні розлади зазвичай проявляються від 2 до 4 тижнів після хвороби. За словами невролога, особливо виражені у пацієнтів після ковіду тривожні розлади.
«Пацієнти є різного віку, які мають тривожні розлади, і ми працюємо з психотерапевтами та психіатрами. Тобто це і медикаментозна корекція і терапевтична».
Когнітивні проблеми часто спостерігають у тих, хто потребує тривалого перебування в стаціонарі. Загалом когнітивні дефіцити змінюються за масштабом залежно від тяжкості респіраторних симптомів. Як каже лікар-невролог Ольга Шульга, зазвичай наслідки після ковіду важчі у тих, хто перехворів важчою формою. Проте є й винятки. «У мене є пацієнти, які перехоріли у формі середньої важкості, тобто не були госпіталізовані. Проте через виражену тривогу після ковіду не змогли повернутися до попереднього місця роботи, звільнилися. Через тривогу деякі не можуть навіть вийти з дому. Це такий виражений генаралізований тривожний розлад», - пояснює Ольга Шульга. На відновлення організму після таких розладів потрібно в середньому 3-4 місяці та навіть пів року. Утім, попередні дослідження за участю госпіталізованих пацієнтів із респіраторними захворюваннями говорять про те, що когнітивні дефіцити можуть зберігатися у деяких пацієнтів після 5-річного спостереження.
«Є такі, що не відновилися, але їх небагато. Можливо люди ще соромляться такого періоду, бо все було добре, а в один момент ти перехворів навіть легким ковідом, але не можеш вийти в магазин, в людне місце. Поки про це не говорять і такої постковідної реабілітації вираженої немає», - каже лікарка.Валерія Рабінович
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"