Печерський районний суд призначив п’ятому президенту України Петрові Порошенку особисте зобовʼязання як запобіжний захід у так званій вугільній справі. Лідер «Європейської Солідарності» Порошенко отримав низку зобов’язань – прибувати за вимогою до суду, прокурора та слідчого або завчасно повідомляти про поважні причини неявки, не їхати за межі Києва й області без повідомлення, здати паспорт для виїзду за кордон. Таким чином суд фактично відмовився заарештувати Петра Порошенка. Його вердикт – це значно м’якше за арешт із заставою в 1 мільярд гривень, як вимагала прокуратура. І навіть не домашній арешт, як багато хто припускав.
Бій виграно, війна – попереду
Термін дії таких обмежень – до 19-го березня цього року. І вже Порошенко заявив, що це заважатиме його зовнішній і внутрішній політичній діяльності. Політик сказав, що подаватиме апеляцію. Сторона обвинувачення клопотала про утримання п’ятого президента України під вартою терміном на два місяці з альтернативою застави в 1 мільярд гривень. Захист просив не обирати будь-який запобіжний захід. Адвокати наполягали, що Порошенко не є підозрюваним, бо підозру не підписана належним чином. Експерти – як з одного, та і з іншого боків – прогнозували, що зупиняться «десь посередині» (як у класичній фразі Зеленського). Тобто призначать Порошенкові домашній арешт з певними умовами – принаймні таке рішення вчора в телевізійних ефірах пророкував не один експерт. А в підсумку – посередині не вийшло. Рішення Печерського суду все ж називають на користь лідера «Європейської Солідарності».
«Show must go on» і фактор Блінкена
Тріумфом, звісно ж, це не є. Але перемогу в бою колишній президент таки здобув над теперішнім. Однак лише в бою, хай навіть і визначальному, бо війна все ж триває. Цю тезу підтвердила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова, яка заявила, що, як і з іншими фігурантами «вугільної справи», Офіс генпрокурора піде з апеляційним оскарженням запобіжного заходу.
«Бульбашка» Зеленського
«Для людини, яку підозрюють начебто в державній зраді, особисте зобов’язання – це найлегше покарання. Те, що забрали паспорт, не має абсолютно жодного значення. Це повний провал Зеленського, команда якого примудрилася провалити своє передвиборче гасло «я ваш вирок», – вважає політичний експерт Андрій Дудок.
На його думку, вплив на таке рішення опосередковано міг мати і так званий «фактор Блінкена». А держсекретар США якраз сьогодні гостював в України та зустрічався з Володимиром Зеленським. До того ж, підтримати Порошенка, крім народних депутатів від «Євросолідарності», на суд особисто прийшов Штефан Фюле, колишній єврокомісар з питань розширення та сусідства (2010-2014).
«Так, суд у нас, як і у всьому світі, – орган незалежний і принаймні за зовнішніми ознаками намагається дотримуватися всіх основоположних правил. Але від самого початку ця справа мала ознаки політичного замовлення, тож навіть найбільш незалежний суд у світі не може за таких обставин залишатися незалежним від суспільної думки та здорового глузду», – додав політичний експерт.
За словами Андрія Дудка, Володимир Зеленський і люди, які, образно кажучи, обслуговують його інтереси, перебувають у своєрідній «бульбашці». Складається враження, що вони не можуть вийти за її межі та реальніше поглянути на все те, що відбувається навколо. І справді, зараз Україна стоїть чи не перед найбільшою зовнішньою загрозою. За таких обставин дуже важливим і потрібним стало би об'єднання всіх проукраїнських сил. Однак бажання «монокоаліції» диктувати свої «моноправа» у стилі «95-го кварталу» з усіма відповідними наслідками перевершує тверезі реалії.
«Кришка піаніно»: реакція у мережі
«Найлегший запобіжний захід з усіх можливих», «Віктору Медведчуку за таких же звинувачень дали домашній арешт», «Постріл у холосту», «Ще один бал у скарбничку історії про те, що Зеленський готує Порошенка під другий тур», «Кришка піаніно таки прихлопнулася» – такими заголовками пістрявіє інтернет у дописах як прихильників, так і опонентів Петра Порошенка.
Але практично всі сходяться на думці, що Зеленський дуже програв і, відповідно, просів за підсумками цього дня. Тепер Порошенко мав би набирати бали, якщо, звичайно, їхня війна з Банкової раптом не повернеться в зовсім інше русло. Політичний експерт Андрій Смолій із цього приводу висловився доволі радикально:
«Це початок кінця. Або й загалом кінець. Бо так закінчують всі недодиктатори, які хочуть перетворити Україну в московське стійло. Зараз усі розуміють – маленький «найвеличніший» король остаточно провалився. У нього зараз велика істерика, як у всіх зелених псевдополітиків, що розтоптують країну вже 2,5 роки. І хай іще раз усвідомить зевлада: Україна – не Росія, а самобутня держава, тут не побудуєш Білорусі-2, як би ви не намагалися».
У схожому руслі, щоправда, без надмірної емоційності висловився і відомий український політик Борислав Береза, який не може зрозуміти, для чого нинішня влада взагалі розпочинала таке сумнівне дійство.
«Загалом, у Зеленського цей трагіфарс закінчився передбачувано. Тобто – нічим. Суд народив хоч щось, і таке можна було прогнозувати. Запитання лише одне – навіщо влада запустила сценарій, який не могла реалізувати? Навіщо?», – поставив риторичне запитання Борислав Береза.Віталій Павлишин
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"