п’ятниця, 10 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Про Україну без України. Про що домовилися США та Росія у Женеві

Про Україну без України. Про що домовилися США та Росія у Женеві

Росія вимагає від НАТО відмовитися від країн-членів, які вступили в Альянс після 1997-го року

Про Україну без України. Про що домовилися США та Росія у Женеві

США та Росія завершили у Женеві перші переговори стосовно так званих «гарантій безпеки», які запропонувала Москва. Перемовини, за підсумками яких суттєво зблизити позиції сторін не вдалося, тривали майже вісім годин. Російську делегацію на переговорах очолював заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков, американську – заступниця державного секретаря Венді Шерман.

Журналістка телеканалу CNN Дженіфер Ганслер написала у своєму твітері «Переговори між чиновниками США та Росії в Женеві завершилися о 16:32 за місцевим часом. Вони тривали приблизно 7,5 години, не враховуючи перерви на обід».

США: 100 тисяч солдатів не для навчань

Офіційна позиція США за підсумками женевської зустрічі виглядає доволі чіткою. Зокрема, американці наголосили, що у разі нового вторгнення Росії в Україну відповідь Заходу та США виявиться жорсткішою, ніж 2014-го року. У тому числі за рахунок нових санкцій щодо ключових фінансових інститутів – мабуть, мова йде про систему Свіфт, а також через посилення експортного контролю. Окрім того, США не мають наміру вирішувати питання вступу до НАТО інших держав, забороняючи їм це робити. Тим більше, розписуватися за них без їхньої участі. І при цьому американці вкотре запропонували російській владі продемонструвати, що побоювання щодо вторгнення в Україну є надмірними, – потрібно просто відвести війська з кордону. Саме про це заявила перша заступниця держсекретаря США Венді Шерман за підсумками переговорів. За її словами, сигналом до деескалації ситуації на кордоні України стане відведення російських військ на місця їхньої дислокації. При цьому вона відповіла на заяву Росії про те, що російські війська перебувають біля кордонів України для проведення навчань.

«Як правило, ви не посилаєте 100 тисяч солдатів до кордону тільки для того, щоби провести навчання», – зіронізувала Шерман.

Росія пропонує «збирати манатки»

У Росії ж свої забаганки. Там і надалі, як мантру, повторюють тезу про те, що Москва наполягає на нерозширенні НАТО. До того ж, заяви США щодо концентрації військ на кордоні з Україною розцінюють, як загрози із боку Заходу. А найголовніше – Росії  потрібні «залізобетонні гарантії», що Україна та Грузія ніколи не стануть членами НАТО. При цьому в притаманному йому нахабному стилі Кремль вимагає від НАТО відмовитись від країн-членів, які вступили в Альянс після 1997-го року. Росія цього разу прямо висловила обурення тим, що Росію нібито відтісняють від європейської та міжнародної політики. За словами заступника міністра закордонних справ Росії Сергія Рябкова, НАТО не лише заподіює шкоди безпеці Росії, але і намагається перекласти країну на другорядну роль в європейській і міжнародній політиці.

«Це все в минулому. І раніше не дуже виходило, а зараз цьому просто покладено край», – гучно заявив Рябков.

Також він відзначив, що Кремль вимагає від Альянсу відмовитися від країн, які вступили до НАТО після підписання основоположного акту 1997-го року.

«Так що НАТО треба збирати манатки та вирушати на межі 1997-го року», – провокаційно додав Рябков.

Варто нагадати, що після 1997-го року в НАТО вступили такі країни: Польща, Угорщина, Чехія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія, Албанія, Хорватія, Чорногорія, Північна Македонія.

Чому Кремль вимагає неможливого

Політичний експерт Петро Запотічний переконаний, що НАТО ніколи не відійде до меж 1997-го року. За його словами, це розуміють у Москві, знають у Вашингтоні й очевидно для всіх спостерігачів. Незважаючи на це, Кремль уже впродовж тривалого часу підтверджує такий ультиматум.

«Настільки гучно неможливого вимагають у двох випадках. Перша: коли свідомо хочуть отримати відмову, щоби мати формальний привід замахнутися на більше, ніж тобі належить. Друге: коли страх настільки великий, що вимагають усього, сподіваючись отримати хоча би щось. Який варіант можна застосувати у випадку з Росією – залишається тільки здогадуватися», – зазначив Петро Запотічний.

За таких фантазій і нереальних вимог від Росії прориву від женевських переговорів не очікували апріорі. Більше того, заступниця держсекретаря Шерман навіть обмовилася під час зустрічі з журналістами, мовляв, те, що відбувалося, не можна назвати власне переговорами, а швидше «дискусією для кращого розуміння один одного».

США підуть на поступки?

Однак є версія, що ультиматумами, тиском і постійним створенням напруги Росія все ж змусить США піти на певні поступки. Як повідомив телеканал «Аль-Джазіра» з посиланням на офіційні джерела, США можуть погодитися обмежити проведення маневрів у Східній Європі та не постачати Україні наступального ракетного озброєння. Це відбудеться за умови, що Росія зробить зустрічні кроки, насамперед – ліквідує військове угруповання на кордоні України. Чиновники США заявили, що адміністрація Байдена відкрита для переговорів з Росією щодо припинення можливого майбутнього розгортання наступальних ракет на території України та накладення обмежень на військові навчання США та НАТО у Східній Європі.

«Є деякі галузі, в яких ми думаємо, що можна досягнути прогресу, за умови, що будь-які обіцянки стануть взаємними», – сказав один чиновник на умовах анонімності, даючи подробиці під час телефонної конференції.

Тобто, навіть незважаючи на те, що жодних результатів зустріч у Женеві на офіційному рівні не принесла, деякі нюанси все ж вимальовуються. І ними більше задоволені в Кремлі, ніж у Білому домі. Не кажучи вже про Банкову…

«Росія заявила, що відчуває загрозу через перспективу розміщення в Україні наступальних ракетних комплексів. США не збираються цього робити. Отже, це один із важливих моментів, де ми можемо досягнути порозуміння, якщо Росія готова взяти на себе взаємні зобов'язання», – додав анонімний співрозмовник телеканалу «Аль-Джазіра».

При цьому американські представники наголошують: військову присутність США у Східній Європі не скорочуватимуть. Вони дають зрозуміти, що у разі російського вторгнення на Росію можуть поширити ті ж жорсткі санкції, що й на Кубу, Іран і КНДР.

Отримаєте по яйцях…

Цікавою у цьому плані є реакція колишнього міністра закордонних справ та депутата Європарламенту від Польщі Радослава Сікорского. Він відповів на заяву керівника Міністерства закордонних справ Росії Сергія Лаврова про те, що діяльність НАТО спрямована на «захоплення територій, що осиротіли внаслідок розпаду Організації Варшавського договору та СРСР».

«Усвідом собі, російське посольство, раз і назавжди, зрозумілою тобі мовою. Ми не осиротіли, тому що ви не були нашим татом. Швидше серійним ґвалтівником. Ось чому ви не досягнете мети. А якщо спробуєте ще раз, то отримаєте по яйцях», – відповів Сікорскі.

Чи можуть так відповісти представники української влади? Дуже сумнівно. Та й США і їхні союзники занадто бавляться у дипломатію, дозволяючи Росії все більше нахабніти, а таким чином і на голову можуть вилізти… Віталій Павлишин

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"