четвер, 23 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Прийшов у сад, а там могила. Деталі цвинтарного скандалу у Львові

Прийшов у сад, а там могила. Деталі цвинтарного скандалу у Львові

Один із львівських цвинтарів, який давно не діє та офіційно закритий, збільшився з 3 гектарів до шести. Понад 10 років тут ховали людей без жодних дозволів … на ділянках під садівництво

Прийшов у сад, а там могила. Деталі цвинтарного скандалу у Львові

У Львові продовжують обговорювати  цвинтарний скандал, коли у мікрорайоні Рясне «приватне» кладовище з’явилося на місці, де би мали рости сади. Голова місцевого ГО «Пам’ять» організував не поганий бізнес на похованнях – від 2 500 до 4 тисяч грн. за місце на землі, що прилягала до старого і вже не діючого цвинтаря. Нові деталі про земельну оборудку дізналася «Правда. Наживо» (щобудня о 19:00 на NTA).

«Садили кущі, дерева»

 

Історія ділянок, які врешті захопили під могили, класична. Спочатку їх дали людям у користування, пізніше на них почали оформляти право власності, що розтягнулося на роки.  Наприклад, мешканка Рясного Галина Петрук отримала свою ділянку в користування від українського товариства незрячих «УТОС»  ще у 1992-му році. Одразу ж тут висадила сад. «Садили дерева, кущі, адже тоді можна було провадити тільки садівництво і городництво. Але у 2008-му році ми створили кооператив «Підлісся». З часом подали документи на приватизацію», - розповідає  Галина Петрук. Процес приватизації тривав з 2008-го аж по 2021 рік. Лише в червні цьогоріч 67 членів «Підлісся» отримали право власності на землю. «Відписки були, бюрократичні перепони. То не так площа вказана, то  кома не так стоїть. Потім розповідали нам, що то прерогатива не району, а міста», - пригадує тяганину керівниця садово-городнього кооперативу «Підлісся» Наталія Ониськів. Поруч земельних ділянок для садівництва розташований місцевий, ряснянський цвинтар, який перебуває у комунальній власності. Щоправда, офіційно кладовище вже зачинене для нових поховань через брак місця. Водночас уже понад 10 років тут цвинтарною справою тут займається громадська організація «Пам'ять» та її керівник  Ярослав Мартинів. Саме з ним, за словами членів кооперативну, вони ще у 2013-му році підписали угоду про межі кладовища та їх ділянок, адже вже тоді помітили, що поховання виходять за межі цвинтаря. Та, схоже, це пана Мартинів не спинило. Головний сюрприз  для членів кооперативу стався у 2019 році, коли на власних ділянках вони застали… свіжі могили. Є на цвинтарі і геть свіжі поховання, датовані 2021-м роком. [gallery columns="2" link="file" size="large" ids="335668,335670"] «Викликали поліцію, вони це зафіксовували. Але жодних дій не вчинили. Ми зверталися у різні інстанції. Що було на цій ділянці?Черешня, яблуні. Ділянка була огороджена. А зараз… Мартинів нас сказав:»Ви документів не маєте, я це захоплюю. Мені так підходить». Документи на той час саме були в розробці», - розповідає член садового-городнього кооперативу «Підлісся» Володимир Бліхар.

 «Дядько, похорони маму»

Офіс 62-річного Ярослава Мартиніва розташований прямо на території кладовища. У розпал дня - він на робочому місці. І пояснює, як так сталося, що цвинтар збільшується у межі попри закриття і відсутність місць. «Коли я почав хоронити, земля була у комунальній власності: чи міста, чи села, чи району, - я не знаю. Але у комунальній власності. Я звернувся у міську раду зі зверненням, щоб розширити цвинтар через коронавірус. Смертність збільшилася в 20 разів. Відповіді по сьогодні я не отримав.  Тож я хоронив, і вже пізніше дізнався, що ділянки передали у власність», - пояснює свої дії керівник ГО «Пам'ять» 62-річний Ярослав Мартинів. Своє рішення хоронити людей без дозволів та без рішення ЛМР виправдовує… коронавірусом. Мовляв, він лише пішов на зустріч людям. «Тут знаєте, скільки людей стояло, плакало? Молоді жінки вмирали, лишали троє дітей, діти плакали, просили: «Дядько, похорони маму. Я не мав виходу, під час корона вірусу. То просто треба побачити», - аргументує захват ділянок пан Мартинів.

 Своїх – дешевше, чужих – дорожче

Захоронення померлого коштує на цвинтарі від 2 500 до 4 000 тисяч гривень. Ціна залежить від того чи померлий - мешканець Рясного, чи з іншого мікрорайону Львова. Ряснянців ховали дешевше. Втім у місті діє лише одна ритуальна служба, що має право проводити поховання. І це не ГО  «Пам’ять». Тож в якому статусі ця організація займалася похованнями на землі кооперативу, у мерії не розуміють. Кажуть, організація не лише не мала права власності, а й навіть не орендувала наділи. І вкотре наголошують: рясненьке кладовище не діюче. Утім факт залишається фактом: цвинтар розширився вдвічі - до 6 гектарів. Щодо цієї ситуації впродовж  2-3 років чиновники зверталися до правоохоронців.  «Як людина може звертатися  про збільшення меж кладовища, якщо вона цього кладовища не має», - дивується директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Олександр Одинець. Чиновники кажуть, що в цій історії поставити крапку мають правоохоронці. Після колективного звернення учасників садового-городнього кооперативу щодо захоплення землі у львівській поліції відкрили відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.197-1 (Самовільне зайняття земельної ділянки) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання – штраф від 3400 до 5100 гривень або арешт на строк до шести місяців. До слова, 35-річний син Ярослава Мартиніва, Іван Мартинів, багато років працює в органах поліції. Зараз перебуває на посаді слідчого в особливо важливих справах у Головному управлінні поліції у Києві. А 36-річний Юрій Мартинів, другий син Ярослава працює детективом у Національному антикорупційному бюро України. Юлія Бундз P.S. Більше про цю історію сьогодні говоритимуть о 19:15 у «Народному толк-шоу» на NTA.  

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"