четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > 28 BookForum: що купують та чи зросли ціни на книжки

28 BookForum: що купують та чи зросли ціни на книжки

А ще Лірник, Кокотюха, Малкович та Соловій про читання і життя української книги

28 BookForum: що купують та чи зросли ціни на книжки

160 подій на 30 локаціях. 28 BookForum після карантинної минулорічної паузи – повернувся. Однак видавці б’ють на сполох, бо наклади книжок різко почали падати, а українці начебто втрачають інтерес до читання . Як пандемія змінила книжковий ринок,  чи зросли ціни та чи складно конкурувати друкованій продукції з інтернетом – з’ясовували журналісти NTA у програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00).

Скільки коштує задоволення читати

Цього року на 28 BookForum приїхали близько 300 видавців. До кінця тижня в автограф-сесіях, дискусіях, презентаціях та читаннях візьмуть участь 250 літераторів з України та світу. Продавці розповідають, що найбільше покупці питають, традиційно, за художньою літературою: романи, детективи. А також фентезі, пригоди та романтичні історії. Біля книжкових полиць людей у четвер-п’ятницю не багато. Але ті, хто прийшов, грошей не шкодують. «Скільки потратив – не рахував. Приблизно три тисячі гривень. Це все переважно дитяча література і комікси, які досить дорого коштують», – каже львів’янин Назар. «Я задоволена, бо придбала багато цікавих книжок. Це література з психології, а також книжки про Львів. Витратила приблизно тисячу гривень», – каже львів’янка Наталія. А от щодо цін, то у порівнянні з попередніми роками, вони зросли. «Ціни зросли рівно на стільки, на скільки зросли, на жаль, складові книговидання: тобто це папір та послуги друкарень. Тобто зростання відбулось на 10%», – заявила редакторка книговиднавництва Олена Носоненко. «Звичайно важко. Далека дорога, потрібно вирішити транспортування, логістику, великі гроші платиш, а людей не так багато з цим карантином. Але ці зустрічі - неоціненні. Вони мене надихають.  Тому, що коли вдома сидиш і пишеш, то ніби сам для себе. А тут ти очі в очі людей бачиш»,– поділився враженнями казкар та музикант Сашко Лірник. Серед відвідувачів BookForum журналісти NTA зустріли затяту книгоманку – співачку Христину Соловій. Дівчина зізнається, що читає завжди і всюди. А також поділилася своїм переліком улюблених книг. «Читання дає інший рівень проживання життя. Читаючи, люди проживають сотні життів або стільки, скільки книжок вони читають. Не хотілось би вдаватись у такі банальності, але читаючи ми можемо зекономити на психотерапевті, розвинути свій емоційний інтелект. Читання в мене було від природи, як спрага, з якою я народилась. Це спрага до музики та читання. Мій ТОП-5 улюблених книг - Томас Манн «Зачарована гора», Герман Гессе «Степовий Вовк»,  Віктор Петров-Домонтович «Дівчина з ведмедиком», Володимир Набоков «Лоліта». А також Василь Шкляр «Залишенець». Це дуже важлива книга для України, і я вважаю, що її повинен прочитати кожен українець», – розповіла співачка.

Торік закрились 48 книгарень

Економічна криза та карантин сильно вдарили по українському книжковому ринку. Минулого року продажі впали на 30-40%. Дослідження показують,  що на відмінну від інших країн, де під час карантину зріс інтерес до читання і зросли книжкові наклади, Україна не зуміла адаптуватись. «Видавці б’ють на сполох. Кажуть про падіння накладів, втрату інтересу до читання. Закриваються книгарні, навіть деякі видавництва закрилися. Знаємо, що минулого року закрилося 48 книгарень. Їх загалом десь трохи більше 200 на всю Україну і це справжня катастрофа.   Це є потужний сигнал для органів місцевого самоврядування, які повинні подумати про систему пільг для книгарень. Щоб їх відкривали, щоби їх не закривали і щоби туди ходило побільше людей»,– сказала директорка українського інституту книги Олександра Коваль.

Паперова книга VS Електронна

За час локдауну українці встигли розсмакувати читання через електронні пристрої. За даними першої української аудіокнигарні «Абук», у лютому-березні було рекордне завантажування аудіокнижок. Хоча згодом темпи зменшились. Письменник Андрій Кокотюха каже: говорити про конкуренцію із інтернетом поки зарано. «В Україні інтернетом покрито лише 60% території, його немає по багатьох селах. А там, де він є, люди не користуються ним для читання. У нас поки що паперова книга не зникла. Є до неї більше довіри, хоча і запитують за електронні. Але в основному «пірати». За контент електронний у нас не звикли платити», – додав письменник. Минулого року в Україні проводили дослідження, яке показало: 43% людей читають регулярно, натомість 57% - майже не беруться за книжки. Завзятішими книголюбами є ті, кому від 18 до 30 років, а найменше часу книжкам присвячують українці передпенсійного та пенсійного віку. Чому дещо згас інтерес до читання поет та книговидавець Іван Малкович пояснює просто.  В Україні з часів Незалежності книжка не була під великою увагою, чого не скажеш про сусідню Польщу, в якій ще 15 років тому пропагували читання. «У Польщі на телебаченні йшла суспільна реклама читання. Я пригадую, якийсь  мотогонщик  і його питали про книжки і він розповідав. І я був надзвичайно вражений. Коли багато людей з усіх сфер говорили про книжки - це дало наслідок того, що поляки читають набагато більше ніж ми. І тут наша держава, звичайно, пробуксовувала. Не давала тієї соціальної реклами»,– поділився думками Іван Малкович. Цьогоріч  BookForum відбувається у комбінованому форматі - частина заходів проходить онлайн, інша - офлайн. Загалом у програмі - 160 подій. Це традиційний книжковий ярмарок, зустрічі із авторами, онлайн-дискусії, а також "Ніч поезії та музики non-stop". Триватиме літературний фестиваль до кінця тижня. Найбільше відвідувачів чекають на вихідних. Прогнозують до 30 тисяч гостей, яким рекомендують дотримуватися соціальної дистанції та маскового режиму. Мар'яна Оленська  

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"