Українські війська, призначені для виконання бойових завдань, зараз змушені у прискореному темпі рити окопи, займатися "будівництвом" на полі бою - часто під обстрілами. Видання The Wall Street Journal пише, що війна в Україні перейшла в нову - окопну - фазу. Коли фронт перетворюється на будівельний майданчик.
"У листопаді Україна оголосила про початок кампанії з будівництва розгалуженої мережі фортифікаційних споруд уздовж лінії фронту, особливо в районі Авдіївки. Президент Володимир Зеленський закликав прискорити будівництво і закликав приватні компанії та донорів долучитися до нього", - нагадали в матеріалі.
Утім звернули увагу на те, ця кампанія, за твердженням західних посадовців, українських військових, з якими спілкувалися, не дала значних результатів. Для України це стає проблемою, адже Росія посилює свої атаки.
"За останні дні вона витіснила українські сили з низки сіл на захід від Авдіївки, хоча пагорби і водойми трохи далі на захід можуть слугувати природними перешкодами для Києва, які захищають", - констатують автори статті.
Українські військові - пише видання - намагаючись дати відсіч, накопичують боєприпаси і шукають можливості завдати удару по російським військам з ходу – підхід, відомий як активна оборона.
"Водночас солдати в цьому районі (на Авдіївському напрямку - ред.) кажуть, що війська, призначені для виконання бойових завдань, змушені рити окопи, часто під обстрілами. Складність завдання полягає в тому, що однієї лише живої сили недостатньо. Та побудова такої оборони зараз є життєво важливою для України", - йдеться у матеріалі. В
Війна в окопах: що не так з українськими укріпленнями
WSJ не перше західне видання, що зробило темою свого матеріалу будівництво укріплень. Зокрема, американське The New York Times 2 березня писало про слабкі оборонні позиції українських військ на захід від Авдіївки. Стаття вийшла під заголовком "Напрочуд слабка українська оборона допомагає росіянам просуватися вперед". Видання зазначає, що швидке просування російських військ біля Авдіївки частково пояснюється нестачею боєприпасів у Сил оборони через скорочення західної допомоги, але ще однією причиною є слабка українська оборона. На підставі супутникових знімків компанії Planet Labs видання зробило висновок, що "територію на захід від Авдіївки, яку Україна намагається захистити, займають нечасті рудиментарні лінії окопів", яким "бракує багатьох додаткових укріплень, що могли б допомогти сповільнити російські танки і захистити основні дороги та важливу місцевість".
"Американські посадовці в приватних розмовах висловили занепокоєння тим, що Україна не зміцнила свої оборонні рубежі на ранній стадії. Або ж зробила це недостатньо добре. Тепер вона може зіткнутися з наслідками, оскільки російські підрозділи повільно, але неухильно просуваються за межі Авдіївки", - пише NYT.
Видання наголосило, що українське командування мало достатньо часу для підготовки оборони в цьому районі. Це при тому, що вириті раніше російські укріплення біля села Вербове на Запоріжжя, "виглядають геть інакше".
"На відміну від погано укріплених сіл, які російські війська намагаються захопити під Авдіївкою, Вербове має концентричне кільце укріплень. Воно починається з траншеї, достатньо широкої, щоб затримати танки і бронемашини, далі йде сітка цементних перешкод, відомих як "зуби дракона", які також використовуються для зупинки транспорту. І, нарешті, широка траншея для піхоти. На супутникових знімках, зроблених у лютому, видно багатошарову російську оборону на захід від Вербового, а на навколишніх полях – тисячі воронок від снарядів", – пише NYT.
На думку видання, існує багато можливих причин очевидного браку оборони в Україні. Зокрема, українські посадовці могли так зосередитися на наступальних операціях минулого року, що не виділити необхідного ресурсу на будівництво великої кількості траншей і танкових пасток, які російські інженери будували з кінця 2022 року на півдні країни. На думку американських посадовців, також міг зіграти роль психологічний елемент. Якщо українські війська інтенсивно мінуватимуть окремі райони, щоб перешкодити просуванню російських військ, це буде тихим визнанням того, що вони навряд чи будуть проводити наступ у тому ж районі в майбутньому, пише видання. Резюмують: якщо росіяни почали будувати оборонні лінії на півдні більш ніж за півроку до українського контрнаступу, то Україна, схоже, почала планувати нові укріплення лише три місяці тому. Як зазначає NYT, затримки з будівництвом укріплень означають, що українські війська можуть бути змушені укріплювати свої оборонні рубежі під обстрілами російської армії, що робить це завдання значно складнішим. Додамо, що в ефірі "Інформаційного стріму" засновник батальйону “Братство” Дмитро Корчинський також звернув увагу на те, що в Україні є проблеми з оборонними рубужами, і “копати і мінувати ми вміємо гірше, аніж це робить ворог”.
“Частково це пов’язано з тим, що багато фірм, які можуть будувати рубежі оборони (а це серйозні земельно-будівельні роботи), не хочуть цим займатися, бо доведеться мати справу із бюджетними коштами, постійними перевірками від правоохоронців, СБУ, податкової. Тож, на жаль, не всі наші позиції добре підготовані і обладнані”, – розповів Дмитро Корчинський.
Кілька днів тому французький OSINT-аналітик Клемент Молін відзначив, що Україна в пришвидшеному темпі будує «величезні укріплення» на Донбасі та в Запорізькій області. Він їх назвав «лінією Сирського», схожою на «лінію Суровікіна». Додамо, що 3 березня Кабмін виділив рекордні 1,3 млрд. грн на будівництво фортифікаційних споруд на Запорізькому напрямку.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"