Як розпізнати батькам, що їхня дитина страждає від булінгу, які це несе наслідки та чи можна покарати неповнолітнього кривдника - про це програма «Формула здоров’я» ( щосуботи о 19:00 на телеканалі NTA) говорила із лікарем-психіатром, керівницею Львівського центру психічного здоров’я для дітей та підлітків Наталією Железцовою.
Що таке булінг
Булінг, тобто цькування, - це дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які спрямовані на вчинення психологічного, фізичного, сексуального чи економічного насильства проти малолітніх, або ж неповнолітніх осіб. Фізичний булінг - це штовхання, ляпаси, інколи нанесення тілесних ушкоджень. Психологічний - це гострі жарти, обзивання нецензурною лексикою і також поширення неправдивих чуток. Економічний – це про пошкодження майна дитини: рюкзака, зошитів чи одягу. Існує ще й сексуальний булінг: це коли використовують різні фотошопи, знімають відео у місцях, де це заборонено, наприклад у роздягальнях чи вбиральнях.
Як батькам дізнатися, що дитина страждає від булінгу
Основні ознаки булінгу- це систематичність. Також у булінгу є сторони: це є кривдник, тобто булер, який чинить дію, потерпіла особа і також спостерігач - людина нейтральна. «Перші дзвіночки», на які батькам слід звернути увагу: дитина замикається у собі, відмовляється відвідувати школу, також буває, що втрачає апетит. Інколи у підлітків, які страждають від знущань, можуть виникати суїцидальні думки. Однозначно, якщо батьки бачать, що їхня дитина не така як завжди і з цим впоратися не можуть - потрібно звертатися до фахівців.
-
Чим булінг відрізняється від конфлікту
- це завжди систематичне повторювання дії, а конфлікти можуть бути різні. Наприклад,на майданчику шкільному діти щось не поділили. Під час розмови вийшла штовханина, дитина впала і пошкодила своє майно чи в ніжку вдарилася. Але це було одноразово і це була конфліктна ситуація. А якщо ми бачимо, що постійно певна група дітей цькує одну дитину і ця дитина щодня вдома каже: «В мене так сталося, що я сама впала/ вдарилася/ пошкодила рюкзак». І якщо це повторюється, то батькам слід миттєво реагувати.
-
Чому спостерігач також учасник боулінгу
- нейтрально реагує на знущання булера над жертвою і таким чином посилює дії кривдника. Тобто це публіка, на яку працює булер. Спостерігачу слід втрутитися і допомогти вирішити ситуацію.
-
Чому булер знущається над іншими
Дуже часто булер не усвідомлює, що може комусь завдавати морального болю. Йому здається, що це весело і його емоції посилюють спостерігачі. Саме вони є публікою, на яку булер працює. Зазвичай діти, які знущаються на іншими, самі потерпають вдома від браку батьківської уваги. Тому у школі за рахунок приниження інших кривдники самостверджуються і таким чином викликають повагу у однолітків. Якщо це не припинити, кривдник продовжуватиме так чинити і згодом - в університеті, на роботі. Тож булеру також слід звертатися за допомогою до спеціалістів. Адже ним рухають певні інстинкти: виживання, самоствердження та бажання бути над кимось. Також помітний вплив соцмереж: там діти надихаються, черпають багато непотрібної інформації, беруть участь у різних челенджах. Можуть знімати тік-токи у школі, навіть приховано. І це є проблема.
-
Яка відповідальність за булінг
У 2019 році були внесені зміни до закону щодо протидії боулінгу. На даний час - це адміністративна відповідальність. Тож булеру треба пояснити, що він вчиняє насильство і за це доведеться відповідати. За дітей до 16-ти років відповідальність перед законом несуть батьки. Якщо у класі чиниться булінг, дитина може про це сказати вчителям і батькам. Адміністрація школи в разі потреби може повідомити правоохоронців та службу у справах дітей. Якщо ж у школі ігнорують проблему, її керівництво також може бути покараним.
-
Як школа бореться із булінгом
Завдяки закону про протидію булінгу в українських школах створили зони вільні від булінгу. Працює команда вчителів з психологом, до яких учні можуть звернутися по допомогу.
-
Як запобігти булінгу
Потрібно діяти на випередження. Цій темі варто приділяти більше уваги. Учителям в школі треба читати лекції для протидії знущань, демонструвати ролики, говорити про наслідки булінгу: чим це може обернутися і для кривдника і для жертви. Діти повинні розуміти, які травми можуть нести такі «жарти».
Віра Лабич
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"