![Бути чи не бути. Дилема Гамлета для Моцарта Бути чи не бути. Дилема Гамлета для Моцарта](https://nta.ua/public/storage/image/news/9ZKNTlD4EXscUTzuAF3LuwB84ASsXbd6HmKoLy8A.png)
.
Про черговий виток скандалу навколо монументу розповіли журналісти NTA програмі «Правда. Наживо» (щобудня о 19:00).
«Зробили все кулуарно та закрито»
Авторка петиції - журналістка, екскурсовод, мисткиня та виконавиця авторських пісень Наталія Криничанка.
Каже, її обурив не так вигляд пам'ятного знаку, а не долучення громадськості до обговорення того, яким буде монумент та де його мають встановити. Мовляв, обійшли думку самих львів'ян та творчих спілок. І зробили усе кулуарно та закрито.
«Треба зробити спочатку все по закону, а потім встановлювати. Зараз це не є моє особисте, що я проти якогось мистецького погляду на цей пам'ятник.. Не має бути якихось підкилимних ігор, авантюр», - каже авторка петиції Наталія Криничанка.
Авторка петиції додає: обурює і те, що людей, які виступили проти пам'ятника назвали "совком".
«Це є проблеми соціальні, суспільні і проблема смаків. Але я вважаю, що Львів сьогодні має перейти на зовсім інший рівень обговорення таких речей: а не просто, бо це комусь подобається, хтось вирішив, що це подарунок, і хтось вирішив, що саме тут він має стояти. Це не правильно», - додає Наталія Криничанка.
«Львів прокинувся і почав активно обговорювати монумент»
Єдиний плюс встановлення такого пам'ятного знаку, каже мисткиня, це те, що Львів прокинувся і почав активно обговорювати монумент. Одним таке сучасне мистецтво до душі, інші є категорично проти.
«Я в шоці, як таке можна було поставити?! Я би це сплавив і зробив щось інше. Це моя думка чисто», - каже свою думку львів’янин Віталій.
«Я подумала, що це лев спочатку. Що це лев мертвий. Чи що. А потім я вже прочитала, що це син Моцарта. Хай назад в Австрію його везуть», - каже львів’янка Катерина.
«Мені зрозумілий задум автора, коли я розглядаю пам'ятник ближче. Я очікувала може, що це будуть більш чіткі форми. Щось більш класичне, але це теж дуже добре. Тобто, таке поєднання сучасного мистецтва», - каже українка родом із Києва, яка вже 5 років проживає у Австрії Яна.
«Треба написати поруч пам’ятника пояснення концепції та задуму»
Висловлює свою думку щодо пам'ятника Моцарту і відомий скульптор Віктор Проданчук.
«Я не є у стопроцентному захопленні від цього пам'ятника. Але я вважаю, що сучасні роботи, сучасні пам'ятники мають бути у Львові. У нас немає ні одної сучасної скульптури. Цей пам'ятник - я б забрав граніт, «втопив» його би в бруківку, поставив би ближче до людей і написав концепцію - що це є, щоб люди зрозуміли. Бо сучасне мистецтво більш розвивається в Європі та світі. Ми 70 років були під «совком» - ми трошки заангажовані», - розповідає про свою позицію Віктор Проданчук.
«Моя думка поки що більш негативна, ніж позитивна. Не можу зрозуміти ідеї цього, хоча начиталася купу ідей. Але вони мене не переконують. Якби нас не переконували митці», - каже піаністка Зеновія Попко.
Поки петиція не зареєстрована - міськрада не коментує
Наразі Наталія Криничанка чекає, коли офіційно її петицію зареєструють та опублікують. Тоді пропозиція має набрати за 60 днів не менше пів тисячі голосів. І аж тоді її скерують на розгляд міськради. Тож доти у Ратуші відмовилися коментувати петицію. Нагадаємо, встановили на площі Маланюка пам'ятник сину легендарного композитора Франц-Ксаверу Моцарту минулого тижня. Відтоді, і точаться дискусії серед львівської громади. Пам'ятник Моцарту встановили на честь 230-річчя від дня народження Франца-Ксавера Моцарта в рамках міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt. Також ініціаторами цього проекту є Міжнародна фундація Моцартеум у австрійському місті Зальцбург та наукове товариство Mozartiana Galicia. А над створенням монементу працював австрійський скульптор Себастьян Швайкерт.
Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"