середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Чим небезпечний штам «Дельта». Розмова з головною епідеміологинею Львівщини

Чим небезпечний штам «Дельта». Розмова з головною епідеміологинею Львівщини

ВООЗ заявила, що максимально використати свій шанс не зустріти «дельта-штам» коронавірусу, людині необхідно: а) двічі вакцинуватись; б) використовувати засоби індивідуального захисту та дотримуватися соціальної дистанції.

Чим небезпечний штам «Дельта». Розмова з головною епідеміологинею Львівщини
Чи є в Україні загроза виникнення четвертої хвилі COVID-19, яка може бути спричинена «індійським» штамом коронавірусу та чим небезпечна «Дельта» – про це говоримо з провідною експерткою з епідеміології Львівщини Наталією Іванченко (Тімко).

Достатньо п’яти хвилин контакту з хворим, щоб інфікуватися «Дельта-штамом» 

Що відомо про штами коронавірусу?

Класичний коронавірус, як збудник гострої респіраторної хвороби, відомий був нам давно, викликав сезонні ГРЗ, але «погоди він нам не робив». З приходом оцього зміненого варіанту коронавірусу, офіційно 31 грудня 2019 року, який має ці шипи, через що отримав назву «корона», він почав викликати захворювання. Вірусологи його ділять в залежності від тих шипів-антигенів, на «альфа»,«бета», «гама»,«дельта». Останній, британський штам, був для нас «альфа». Ми знали, що він заразніший, ніж попередній, європейський, викликає важкі форми перебігу захворювання, більше уражає легені, інкубаційний період в нього був коротший, ніж європейський. Сьогодні в 92 країнах, в тому числі і в Україні, є повідомлення, що цей коронавірус відрізняється і від європейського, який був раніше, і від британського. Назвали його «дельта-штамом», «дельта-антигеном», вже є нові модифікації «дельта+»  і його продовжують вивчати. Чим характерний штам коронавірусу «Дельта»? Є інформація, що «дельта-штам» ще на 60% заразніший, ніж був попередній.  Окрім того, якщо ми раніше визначали контактну особу з хворим, це та людина, яка мінімум 15 хвилин перебувала в одному приміщенні, то є публікації, що дельта-штам за 5-7 хвилин вже може інфікувати іншу людину. Ризик того, що людина, яка перехворіла на «альфу», може захворіти на «дельту» звичайно є, але пишуть, що такі випадки не будуть важкими.

Які симптоми виникають у інфікованих штамом «Дельта»?

«Дельта-штам» коронавірусу викликає ураження слухового апарату, страждають легені, є і «класика» – температура, кашель. Ще він може викликати тромбози, навіть з гангренами не лише кінцівок, а й внутрішніх органів. Також описано, що частіше виникає діарея, розлади шлунково-кишкового тракту. Крім того, є інформація, що він більше буде уражати дітей, підлітків, молодих людей. Інкубаційний період буде коротшим? Якщо при європейському штамі коронавірусу інкубаційний період від моменту інфікування до появи перших клінічних ознак становив 14 днів, як правило, два тижні. Коли прийшов британський, то інкубаційний період скоротився до 5-7 днів.  Так виглядає, що при «дельта-штамі», що він буде ще коротший, оскільки його заразність є вища. Але поки що конкретної інформації я не зустрічала.

Вакциновані двічізахищені від «Дельти» на 80%

Чи захистять від «Дельти» наявні вакцини?

ВООЗ заявила, що максимально використати свій шанс не зустріти «дельта-штам» коронавірусу, людині необхідно: а) двічі вакцинуватись; б) використовувати засоби індивідуального захисту та дотримуватися соціальної дистанції. Люди, які вакциновані двічі, не залежно від того, яка це вакцина, не повинні важко хворіти на коронавірус, викликаний дельта-антигеном. Є публікація, що навіть на 80% люди будуть захищені. І оскільки ще є великий пул людей, які не вакциновані, от для них, власне, ризикованою буде ця зустріч з дельта штамом коронавірусу. Крім того, є публікації, що оскільки збільшується заразність, є ймовірність одночасної потреби в госпіталізації великої кількості людей. Але акцент: це будуть переважно – не вакциновані. Які заходи захисту запроваджують в Україні для протидії штаму «Дельта»? Якщо кордон України буде перетинати людина, яка їде з країн, де є активна циркуляція «дельта-штаму» коронавірусу (а це Велика Британія, Росія, Португалія, Ірландія, Індія)  таких людей будуть тестувати швидким тестом на наявність антигену коронавірусу. Оскільки ми в день виявляємо, наприклад, на Львівщині від  до 30-ти позитивних зразків коронавірусу, контакти всіх цих людей дуже активно відслідковуються, щоб прослідкувати цей ланцюжок. Дозволені масові заходи, але люди мають бути в приміщеннях в масках, якщо ні, то на масовий захід люди мають потрапляти після обстеження або на наявність антигену коронавірусу, або мати із собою сертифікат, про те, що люди двічі вакциновані. 

Маємо використати це затишшя, щоб вакцинуватися

Які документи підтверджують вакцинацію людини від коронавірусу?

Станом на зараз  людина, яка отримала другу дозу вакцини, абоAstraZeneca, або CoronaVac, абоPfizer, отримує на руки міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Там вказано латинкою, як в закордонному паспорті – прізвище, ім’я, число, місяць, рік народження, серія і номер паспорта, інформація про вакцину, яку людина отримала вперше і вдруге, штамп лікарський і велика печатка закладу. З цим сертифікатом людина може перетинати кордон країни, які того вимагають. Чи всі вакцини, доступні українцям, будуть визнавати у Євросоюзі? Є інформація, що усі ці три вакцини, які в нас є визнані ВООЗ для екстреного використання. Деякі країни Європи, зокрема Німеччини на своєму сайті публікують, що вони дозволять перетин кордону особам, які вакциновані вакцинами визнаними в Євросоюзі. Наразі це вакцина Pfizer, Johnson&Johnson, AstraZeneca і Moderna. Там же написано, що очікується розширення переліку вакцин, відповідно до тих, які рекомендовані ВООЗ. Тому люди однозначно вакцинуються для того, щоби бути захищеними від коронавірусу і не хворіти. Я думаю, держава зробить все для того, щоб мешканці могли безперешкодно перетинати кордони країн у разі необхідності. Важливо зрозуміти, попри те, що вакцина виготовлена швидко і без певних стадій, ніхто би не дозволив її не перевірену використовувати. Якщо її вже пустили в поле, то це означає, що вона є безпечна і ефективна.   Будь-яка вакцина, будь-якого виробника завжди безпечніша, ніж хвороба, яка може бути підступна і забирати чиєсь життя. Вакцинуючись, ми захищаєм не лише себе, а й ми захищаємо суспільство, зокрема, людей, яких з певних причин вакцинувати не можна.

Жанна Ліщенко

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"