п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ >  Дерева, паркани, самокати та ровери… Дитячий травматизм на Львівщині б’є рекорди

 Дерева, паркани, самокати та ровери… Дитячий травматизм на Львівщині б’є рекорди

 Дерева, паркани, самокати та ровери… Дитячий травматизм на Львівщині б’є рекорди
Загалом в ортопедо-травматологічному відділенні Львівської дитячої лікарні на Орлика з 1 січня до 1 вересня – госпіталізували 700 дітей з різними видами травм. Найбільше пацієнтів фіксували у 2019, торік у 2020-му через ковід невтішна статистика пішла на спад. Проте цього літа – показники травмувань знову зросли. Більше про дитячі травми – у програмі «Формула здоров’я» (щосуботи на телеканалі NTA)

Дитячих травмувань на 30% більше, ніж торік

Травми отримані у дитинстві можуть суттєво позначитися на здоров’ї у дорослому віці. Цьогоріч у липні до дитячої лікарні на Орлика госпіталізували рекордну кількість дітей із ушкодженнями різного характеру та важкості – 202 осіб, тобто на 30% більше, ніж торік. Медики зазначають, у теплу пору року завжди травмувань більше, ніж узимку. Адже дітей неможливо стримати вдома, розповідає завідувачка ортопедо-травматологічного відділення Галина Гачкевич: «Кожного літа є аналогічна ситуація з дитячим травматизмом. Приблизно на тих самих цифрах є показник. Можливо статистика зросла через те, що батьки звертаються з амбулаторною травмою, яка не потребує якихось серйозних дій». Лікарі фіксують різні види травмувань. Близько 50% дітей звертаються із забоями, розтяжками сухожиль та переломами. Решта 35% – потребують стаціонарного лікування, ще 10% – оперативних втручань. Серед тих, хто готується операції – Артем. Отримав складний перелом руки кілька місяців тому у школі. З однокласником займався армреслінгом і травмував праву руку. Мама Олена Скальська розповідає через травму син на кілька місяців випав із навчального процесу, адже перелом був складним – кістку розтрощило і осколки зачепили нервові закінчення, відтак юнак навіть не міг тримати ручку, аби писати. «Мали 2 операції. Під час третьої, будемо забирати метал та шурупи з руки. Бо потрібно було ту кістку зафіксувати кріпленнями і титановою пластиною. У нас був довгий реабілітаційний період. Була проблема з відновленням чутливості в кінцівці», – каже жінка.

Найчастіше діти травмуються на вулиці

Отримати складну травму можна будь-де. Тож випадок Артема непоодинокий. За статистикою – найчастіше нещасні випадки трапляються на вулиці. «Це – дерева, паркани, самокати, ровери. Дуже мене насторожує, як їздять на тих самокатах. От зараз в нас дівчинка лежить у важкому стані в реанімації, яка селфі робила і залізла на якісь скелі. Впала та отримала черепно-мозкову травму», – говорить лікарка. Медики наголошують – повністю стримати дітей від травмувань неможливо. Через активний темперамент і бажання пригод – малеча та підлітки не бояться пробувати щось нове і відчуття страху у багатьох майже відсутнє.

Шолом та ремінь безпеки можуть вберегти від травм

Нейрохірург Тарас Вишинський

пояснює – 80% травм, з якими звертаються до медзакладу – отримані у ДТП: це переломи черепа, гематоми, забої мозку тощо. Нейрохірург каже – багатьох важких травм можна було б уникнути, якби дитина одягала захисний шолом, або була б пристебнута ременем безпеки чи перебувала в автокріслі. «Особисто я би своїй дитині скутер не купляв, дивлячись на оте все. Я би їм казав аналізувати ту статистику і вчитися на чужих помилках, а не на своїх. Бо ті діти, які вже впали, вдарилися головою без шолома, або які не пристібалися, після перебування у лікарні – швидше за все будуть дотримуватися правил безпеки»,підсумовує нейрохірург міської дитячої лікарні на Орлика Тарас Вишинський. Медики закликають батьків наголошувати своїм дітям, що небезпека – є і наслідки можуть бути фатальними. А також просять дорослих не залишати без нагляду дітей вдома та вчити їх дотримуватися правил поведінки на вулиці, у школі та на відпочинку.

Віра Лабич

 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"