середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Готові до пікету. Медики Стрийської лікарні уже два місяці без «ковідних» доплат

Готові до пікету. Медики Стрийської лікарні уже два місяці без «ковідних» доплат

На початку пандемії, коли усі лікарі відмовлялися працювати із «ковідними» хворими, саме завдяки цим коштам вдалося їх втримати на роботі.

Готові до пікету. Медики Стрийської лікарні уже два місяці без «ковідних» доплат
Лікарі Стрийської міської лікарні уже два місяці без доплат за лікування коронавірусних хворих. Отримують лише кілька тисяч гривень основної ставки. Це при тому, що пацієнтів у квітні-травні було дуже багато, медики ледь справлялися із навантаженням. Якщо ситуація не вирішиться, то вони готові перекривати трасу Київ-Чоп. Тему досліджували журналісти програми «Правда. Наживо», що на телеканалі NTA.

«Спочатку думали, що це затримка виплат»

Медсестра реанімаційного відділення Стрийської міської лікарні Марія Гураль згадує: «У квітні були нереальні, пекельні умови. Ми виходили із відділення, де хворі на коронавірус, то були як вижатий лимон. У костюмах захисних дуже складно ходити».

І, власне, за квітень-травень лікарі не отримали 300% надбавки від ставки до основної зарплати, які їм обіцяла влада. Лікарі спершу думали, що це затримка виплат, ніхто не очікував за цей період їм ніхто не платитиме, додає завідувачка приймального відділення Стрийської міської лікарні Оксана Войціховська. Хоча, як наголошує завідувач інфекційного відділення Стрийської міської лікарні, головний інфекціоніст Стрийської ОТГ Андрій Бабяк, на початку пандемії, коли усі лікарі відмовлялися працювати із «ковідними» хворими, саме завдяки цим доплатам вдалося їх втримати на роботі. «Пам’ятаєте був сильний ажіотаж, страшна паніка і частина лікарів просто звільнилася. Частина людей залишилася, але відповідно на тих умовах, які декларувала нам НСЗУ, що будуть доплати», – розповідає він.

«Я коштів на лікування не буду мати»

А тепер про ті умови зараз чомусь просто забули. «Частина лікарів каже, якщо це продовжиться, то за такі гроші, ніхто працювати не буде. От і все. А попереду нас чекає 4-та хвиля епідемії. Осінь. Про що думає держава, не зрозуміло. Як тепер тих медиків змусити працювати?!», – додає Андрій Бабяк. Загалом, медики Стрийської міської лікарні не отримали кошти за квітень та травень. А саме доплати за лікування «ковідних» хворих. А це на 110 працівників шпиталю – майже 10 мільйонів гривень. В середньому одній медсестрі шпиталю винні майже 50 тисяч гривень за два місяці. «Ми розуміємо, що незахищені. Бо я йду в «брудну зону», до пацієнтів і якщо захворію, то мені моя установа лікування не оплатить. Я коштів на лікування не буду мати», – скаржиться реанімаційна медсестра Стрийської міської лікарні Тетяна Луців.

НСЗУ змінило кодування-шифри захворювань

Стрийська міська лікарня – стала опорною у районі для лікування «ковідних» хворих у травні 2020-го, каже головний лікар. Відтоді, до березня 2021 року усі додаткові виплати від Національної служби здоров’я України приходили справно. І саме у квітні усе змінилося. «І в цей період НСЗУ змінило кодування-шифри захворювань, може десь допущена помилка по кодуванню», – пояснює ситуацію директор комунального некомерційного підприємства «Стрийська міська лікарня» Осип Бегей. Обурюється, бо лише за квітень було виписано 400 хворих і якраз за цей період коштів не виплатили. «Регіональні консультанти НСЗУ нам порадили перекодувати ці всі діагнози по-іншому. Ми це зробили. Однак досі не знаємо, чи оплатять нам ці гроші чи ні», – каже він.

Медики налаштовані рішуче

Хто ж зробив таку грубу помилку і як виправити катастрофічну ситуацію – у шпиталі не знають. Із цими питаннями звертаємося до Національної служби здоров’я України (НСЗУ). На наш запит там впродовж кількох днів так і не відповіли. А у регіональному представництві у Львові відмовилися коментувати, мовляв, це має робити головний офіс. Хоча, за їхніми даними, помилку все ж зробили у Стрию. «Стрийська міська лікарня не коректно вносила медзаписи за квітень-травень в Електронну систему охорони здоров’я щодо пацієнтів з «Ковідом» (в ЕСОЗ за цей період не внесено інформації по жодному виписаному пацієнту)», – зазначили у регіональному представництві НСЗУ. Як її виправити та чи виплатять зароблені медиками кошти не відомо. Медики ж налаштовані рішуче: якщо до кінця липня гроші їм не віддадуть, то будуть перекривати трасу Київ-Чоп.

Юлія Бундз

 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"