Більше деталей про патологію – дивіться у програмі «Формула здоров’я» (щосуботи о 19:00 на NTA). У 5-річного Марка Перхуна виявили два конкременти, так звані камені - тверді тіла, що утворюються в організмі з солей та різних колоїдних речовин. Їх усували з нирки та сечоводу. Через 45 хв після втручання - дитину перевели до мами в палату. Оперували малоінвазивним ендоскопічним методом. Завдяки цьому післяопераційний період пройшов легше та швидше, тож обійшлося без реанімаційного догляду. Таким чином пережитий психоемоційний стрес дитини зменшили у рази, кажуть медики. Марко поки ще немає сил говорили, але киває головою - сигналізує, що йому краще. Ні на мить не відходить від сина мама Юлія. Жінка розповідає: її дитина була абсолютно здорова і ніщо не віщувало біди. «Зовсім випадково дізналися. Дитина прийшла із садочка із температурою. Піднялася до 40 градусів. Думала, що то якась вірусна інфекція і я побігла здавати аналізи. Кров була добре, а сеча ні. Ми одразу сюди до Львова на Пилипа Орлика. Тут зробили УЗД. Нам відразу сказали, що в нас є камінець і досить великий», - розповідає мама Марка Юлія Перхун. [gallery columns="2" link="file" size="large" ids="335885,335886"] Потім хлопчик почав скаржитись на приступи болі у спині та ногах. Комп'ютерна томографія показала щільність цих каменів, а також певні вроджені анатомо-фізіологічні особливості будови сечовидільної системи, каже лікар хлопчика, дитячий уролог Ростислав Наконечний: «Пацієнт має певні особливості вроджені у будові свого сечоводу і він має ротовану ліву нирку ( ред. - це стан, при якому спостерігається патологічна рухомість з обертанням навколо своєї осі), що також могло бути однією з причин, що у такому юному віці з’явився конкремент у 5-річного хлопчика».
Революція у лікуванні
Операції з видалення каменів у дітей виконують у лікарні на Орлика не так давно - близько 5 років. Вони потребують не тільки спеціальних вмінь, а матеріально-технічного забезпечення. Такі втручання найчастіше виконують у дорослій урології, тому в операційній працювала команда професіоналів. «Треба було спеціальними інструментами, які дають відеозображення через сечівник, через уретру зайти в сечовий міхур і знайти вічко сечоводу, тобто отвір, куди сечовід впадає у сечовий міхур і так зайти безпосередньо в сечовід. Там ми візуалізували, побачили камінчик - завели в сечовід спеціальну корзинку і нею захопили цей конкремент та витягнули його назовні. Розказувати це просто, але це технічно складно», - пояснює професор кафедри дитячої хірургії ЛНМУ ім. Данила Галицького Андрій Наконечний. Це був перший етап, під час другого - зробили пункційний прокол до чашечко-мискової системи нирки, розширили цей канал і через нього ввели нефроскоп - прилад, який дає зображення, тоді ввели спеціальний зонд та за допомогою енергії розробили камінь на дрібні частинки, після цього їх забрали, пояснює професор Андрій Наконечний. Він називає такий спосіб операції - революцією у лікуванні сечокам'яної хвороби. Адже раніше проводили відкрити операції, реабілітація та відновлення після яких для пацієнтів - були важчими і тривалішими. «Конкремент достатньо великий - до 2 см. Він розташовувався у порожнистій системі нирки. А другий камінчик знаходився в нижній третині сечоводу, його розмір до 1 сантиметра. Зрозуміло, що такі два конкременти створювали проблеми для розвитку і життя дитини, бо створювали перешкоду до відтоку сечі», - додає Андрій Наконечний. Операція тривала 4 години. Анестезіолог Роман Мокрий каже - завдяки сучасним методам знечулення та моніторингу - маленький пацієнт переніс анестезію без труднощів. «Наркоз ввели стандартний зі штучною вентиляцією легень. Тому що операція проводилася у два етапи. Тому, що дитинка вимагала на першому етапі: положення стандартне на спині, а на другому - положення на животі. Для такого віку дитини - це досить таке складно. Оскільки треба вибрати певну конфігурацію положення тіла, щоб уникнути ускладнень під час самої анестезії», - пояснив він.
Особливості "дитячого" каміння
Попри те, що каміння з організму у дитини усунули - є ризик рецидиву. Адже згідно зі літературними даними, чим молодша дитини, тим більша ймовірність утворення нового каміння. Саме тому хлопчик надалі перебуватиме на обліку в медиків. А конкременти, які дістали нирки та сечоводу Марка відправлять на рентген-структурний аналіз, аби визначити їхній хімічний склад та призначити профілактику. Медики відзначають - сечокам'яна хвороба все частіше зустрічається у дітей різного віку. На це чимало причин, кажуть лікарі: крім вроджених вад, це ще й погана екологія, неправильне харчування та порушений обмін речовин. Віра Лабич
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"