Прогнози ВООЗ, які лякають
Чому у світі стурбовані проблемою призначень антибіотиків?Це серйозне питання у всьому світі, а особливо в Україні. Ми знаємо, що в нас антибіотики призначають сімейні лікарі, лікарі інших спеціальностей, коли є підозра на ще не підтверджений «ковід». Антибіотики не будуть діяти на основні респіраторні патогени, і люди будуть вмирати від різних інфекцій і дихальних шляхів, і абдомінальних інфекцій, і післяопераційних інфекцій і так дальше. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) спрогнозувала, що до 2050-го року ми будемо мати 50 мільйонів смертей, пов’язаних з антибіотикорезистентністю. Через темпи призначень антибактеріальних ліків переглянули вже термін, тож це буде набагато швидше – до 2030-го року. Що таке антибіотикорезистентність? Це тоді, коли флора, що викликала будь-який запальний процес в організмі, не є чутливою до призначення того чи іншого антибактеріального препарату. Ми робимо у баклабораторії Центру легеневого здоров’я посіви й отримуємо збудники, які не чутливі до жодного з антибіотиків. Це завідомо говорить, що пацієнт не буде поправлятися. Або ми використовуємо вже антибіотики дуже такі масивні, з групи резерву, щоби помогти цьому чи іншому пацієнту. У моїй практиці всякі були випадки і такі зокрема. Це страшно, коли людина гниє, а ти не можеш їй допомогти: антибіотик не діє, значить флора розвивається, знищуються легені, там менінгіт робиться, або післяопераційні рани розпадаються, так виглядає це.
Вживаємо антибіотики навіть із їжею
Чому росте стійкість до антибіотиків?Тому що не дотримується кратність введення цих препаратів: один раз вкололи, один раз не вкололи, – і таким чином, бактерія привикає до цього антибіотика. Є дослідження, які показують, що багато антибактеріальних препаратів не діють. Люди цього не розуміють, кожен живе сьогоднішнім днем. Мало того, ми антибіотики отримуємо як консерванти, скажімо, які є в багатьох продуктах харчування. Антибіотиком годують тварин, щоб вони швидше росли і не хворіли, тобто це теж спричиняє те, що антибіотики не діють. Чули, напевно, такі вислови: «Ти будеш приймати антибіотик? - Ні, я вже поїв супчик». Тобто кури годуються теж антибіотиками. Це велика така проблема.
Удома – жодних ін’єкцій
Які випадки прийому антибіотиків не припустимі?Отаке безконтрольне призначення, яке в нас є в Україні, коли пацієнт сам йде в аптеку і купляє препарат навіть без призначення лікаря, або за рецептом для попередження, коли ще немає бактерійної інфекції – це неприпустима практика в всьому світі. Такого ніде немає. Окрім того, є ще одна проблема – швидке призначення бактерицидних антибіотиків, тобто тих, які вбивають бактерію зразу. А бактерії немає! Активується флора в організмі та яка є в кожного присутня, і таким чином ще більше провокується оцей цитокіновий шторм у пацієнтів. Це доказано різними міжнародними науковими статтями: раннє призначення антибіотикотерапії, тоді, коли ще не активована інфекція, немає пневмоній, до нічого доброго не призводить. Коли мають призначати антибіотик при «ковіді»? У нас є чітко видані накази МОЗ, щодо надання допомоги хворим з коронавірусною хворобою. Ці накази переглядають майже щомісячно (останній 13 травня 2021 року). Там є чітко розписано, що може отримувати пацієнт з антибіотиків на амбулаторному етапі, на стаціонарному етапі в залежності від важкості перебігу. Якщо ми маємо ускладнення ковіду у вигляді пневмонії, ми можемо призначати антибіотики на амбулаторному етапі легким чи середньо важким пацієнтам і це мають бути тільки таблетовані антибіотики. Ні в якому разі не ін’єкційні антибіотики! Тому що дуже часто зараз на амбулаторному етапі призначаються ін’єкційні антибактеріальні препарати. Якщо є потреба в призначенні більш потужного антибіотика, то такий пацієнт повинен бути госпіталізований. Жанна Ліщенко
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"