п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Ліки від онкології всередині нас. Українців закликають поповнювати реєстр донорів кісткового мозку

Ліки від онкології всередині нас. Українців закликають поповнювати реєстр донорів кісткового мозку

В Україні вперше виконали трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора дорослій пацієнтці. Чому це важливо, і як українці можуть долучитися до збільшення шансів на життя для онкохворих

Ліки від онкології всередині нас. Українців закликають поповнювати реєстр донорів кісткового мозку

Кістковий мозок - це місце, де утворюються всі клітини крові. Коли людина хворіє на онкологію або має імунодефіцити, інколи її організм не може створювати та відновлювати еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. Тож без трансплантації, тобто заміни пошкодженого кісткового мозку на здоровий - пацієнт може померти.

 Еліна - перша доросла врятована українка

Аплодисментами зустрічають першу в Україні дорослу пацієнтку, якій провели трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора. Операцію зробили 19 серпня у Черкаському обласному диспансері 18-річній Еліні Торопенко. Вона кидається в мамині обійми. [gallery columns="2" link="file" size="large" ids="338404,338407"]  «Більше всього хотіла обійняти маму. Ви навіть не уявляєте наскільки в лікарняних не вистачає рідної людини», - каже Еліна. Пересадка кісткового мозку є ефективною можливістю лікування тяжких онкозахворювань та імунодефіцитів, які раніше вважали невиліковними. Трансплантації дорослим - від донора не родича – в Україні раніше не проводили, а дітям - розпочали тільки торік. Тож ця подія ніщо інше, як прорив «Я не мала іншої надії. Ні хімія, ні променева терапія не давали результату. Пересадка - це останнє, що могло мені допомогти. І донор дав мені таку можливість. Це дуже велика честь, я рада бути першою, кому врятували життя. Тішуся, що це відбувалося на території Україні. Я пишаюся тим, що такі операції вже проводять в моїй рідній державі», - ділиться Еліна Торопенко. Два роки тому Еліні діагностували рак крові. Після лікування недуга відступила, але стався рецидив. Тож єдиним шансом на порятунок для неї була трансплантація. Спочатку планували їхати до Туреччини, де назвали суму в 105 тис.доларів, а кожен необхідний блок хіміотерапій - ще 30 тисяч «зелених». Ця сума для родини була непідйомною. У Черкаському онкологічному диспансері Еліні запропонували допомогу. У рамках пілотного проєкту від Міністерства охорони здоров’я України операцію оплатила держава. А це майже 2,5 млн гривень. Операція тривала приблизно 2 години. І весь час дівчинка була на зв'язку з мамою. «Я попросила фотографуватися і попросила зняти відео. Оскільки я не могла бути поруч, тож казала їй: «Тримай мене в курсі». Вона мені надсилала світлини, де були її донорські стовбурові клітини», - розповідає мама Еліни Наталія Торопенко. Під час трансплантації дівчинка почувалася добре і навіть жартувала:  «Надзвичайно хороше самопочуття, я очікувала набагато гіршого!».

Місія здійсненна – знайти донора

Трансплантація кісткового мозку, як і донорство, виглядає як звичайне переливання крові. Донора для Еліни шукали спершу серед членів сім'ї, адже співпадіння відбувається на рівні ДНК.  У 25% випадків - це вдається. Втім дівчинка потрапила до решти 75% ,  кому родич не підійшов. Для неї знайшовся 23-річний донор з Німеччини у всесвітньому реєстрі, де є 39 млн потенційних донорів. Його стовбурові клітини з Німеччини літаком передавали в Україну. Допоміг із пошуком донора засновник першого в Україні недержавного реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць. Чотири роки тому його дружина потребувала трансплантації, якої в Україні ще не проводили. Така операція врятувала їй життя, тож чоловік вирішив створити реєстр в Україні. Наразі до нього долучилися лише 5 100 людей. Знайти донора для українців серед своїх -  набагато легше, аніж інших національностей. «Можливість провести трансплантацію є, потреба є , а донора нема і така трансплантація не може бути виконана. Тоді людина фактично приречена. Але є вихід - наповнювати власний реєстр, оскільки ми одна нація, яка проживає на цій території довгий час та формує сталі комбінації генів. З часів Незалежності в нас не було жодної кампанії щодо популяризації донорства. Люди не знають, що це і для чого потрібно», - каже співзасновник та керівник українського недержавного реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць.

Хто і як може стати донором

Докладніше, як стати донором кісткового мозку, можна дізнатися на сайті https://ubmdr.org/Home/RegisterDonor. Якщо хтось з реєстру сконтактується з вами й попросить стати донором, навіть якщо пройде кілька місяців чи навіть 10 років, у вас все одно є право  відмовитися. «Завжди право вибору залишається за донором. Можливо, щось змінилося в стані організму, можливо, жінка завагітніла. Може бути різне. Не є 100%, що вас покличуть, але все одно до реєстру варто приєднатися. Бо чим ширший реєстр - тим більше шансів у пацієнта», - пояснює керівниця проектів Благодійного фонду «Запорука» Ольга Фокаф.

Львів на старті

Щороку в Україні приблизно кілька сотень людей потребують трансплантації кісткового мозку: серед них дві сотні -  діти. У пошуках порятунку хтось їде за кордон і збирає  кошти, а хтось в очікуванні грошей і донора - помирає. У київському Інституті раку та ОХМАТДИТі можуть провести 20-40 трансплантацій, тобто не всіх встигають прооперувати. Львів у цьому питанні не пасе задніх. На базі Чорнобильської лікарні у місті лева відкривають Центр трансплантації кісткового мозку для дітей. Тут уже підготували спеціальні бокси та закупили обладнання, аби з наступного року почати рятувати життя онкохворим діткам. «Трансплантація кісткового мозку проводиться або від донора, або є  автологічна (тобто «сам пацієнт є собі донором», - ред.). Від донора проводиться пацієнтам з лейкеміями та лімфомами, а автологічна - пацієнтам з раком головного мозку та нейробластомою (це злоякісна пухлина симпатичної нервової системи ембріонального походження, що є однією з найбільш поширених солідних пухлин у дітей, - ред..). Ми будемо починати з автолочної трансплантації, але наступним кроком плануємо перейти до донорської трансплантації», - розповідає онколог Роман Кізима.

750 мільйонів гривень від МОЗ

Загалом до трансплантації в Україні залучені вже 40 медзакладів.  Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що у 2021 році в державі провели більше трансплантацій кісткового мозку ніж за всі часи Незалежності: «Ще у 2020-му році ніхто навіть подумати не міг, що в 2021-му ми будемо робити трансплантацію  кісткового мозку від неродинного донора для дорослих.  Навіть ніхто не закладав медикаменти на супровід хворого після успішної операції. На наступний рік в бюджеті, який вже проголосував уряд, є збільшення суми коштів до понад 750 млн грн саме на проведення трансплантацій в Україні». Коли проведуть другу пересадку кісткового мозку від неродинного донора поки не кажуть, але запевняють - процес успішно запустили. Стовбурові клітини до організму Еліни прижилися. Ще протягом 180 днів вона перебуватиме на обліку в медиків. Після позитивних новин донор з Німеччини передав дівчині листа, що у ньому - таємниця. Мама дівчинки Наталія Торопенко сподівається, що матиме нагоду познайомитися з рятівником доньки та особисто йому за це подякувати. Віра Лабич, "Підсумки. Наживо", NTA      

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"