«Коли ти не маєш сили боротись за своє здоров’я»
– Як можете зараз охарактеризувати COVID-19?– Для нас було відкриттям те, що COVID – це не класичне інфекційне чи вірусне захворювання, а внутрішньо судинний тромбоз судин, який важко лікується. І це було несподіванкою, яку треба було зрозуміти, знайти метод лікування, запропонувати препарати, бо, власне, він є основною причиною смертності пацієнтів, коли легені припиняють працювати. – Які зараз особливості перебігу коронавірусної хвороби? – Ми бачимо, що поширилася симптоматика, дуже часто є гастро-кишкові форми – це нудота, проноси, підвищена температура. Однак найбільш вражаючою є симптоматика психологічна, коли людина втрачає силу та впевненість і відчуває страх. Нема сил навіть на те, щоб прийняти ліки чи провести дихальну гімнастику. Це найважливіше побороти. Я також переніс в січні вірус і відчув це на собі – коли ти не маєш сили боротись за своє здоров’я. Тож треба розуміти, що коли пацієнт скаржиться на відсутність сил, то це настільки виснажлива дія вірусу –йому необхідно допомогти. – Як коронавірус вражає судини? – Він, в основному, порушує кровообіг. Через це йде погане підживлення судин, насичення клітин головного мозку, тому й відбувається таке виснаження і апатичний стан. Також цей вірус характерний високою температурою, яка погано знімається.
COVID є пусковим механізмом для цукрового діабету
– Упродовж якого часу розвивається хвороба у разі інфікування?– Зараз відомо, що термін від контакту до перших проявів може бути від 2-3 днів і до 10. Якщо раніше вважалось, що два тижні, то зараз його зменшили до 10-ти днів. Тобто бажано, якщо був контакт або його не можна уникнути, то треба себе утримувати, щоб не передавати цю інфекцію дальше. – Яким є найчастіше постковідний синдром? – Основний, як я вже казав, це вплив на психологічний стан пацієнта. Наступний напрямок – це є ймовірність тромбозу шлунково-кишкового тракту. Далі – це є розвиток цукрового діабету. Для людей, які не мали його, ковід може стати пусковим механізмом. У кого цукровий діабет був не явним, то він проявляється. Тоді пацієнтам необхідний контроль цукру і лікування. Є випадки, коли призначають інсулін, тому що рівень цукру неможливо корегувати його іншими препаратами.
Мутований вірус вражає молодих людей
– Як діє мутований коронавірус в організмі людини?– Індійський, а перед тим південно-американський чи англійський штами, вирізняються високою контагіозністю (поширення через довкілля та проникнення у сприйнятливий організм. – ред) і поширенням захворювання вже серед молоді. Якщо раніше від COVID-19 більше страждали старші люди, то зараз бачимо, що він сильно вражає молодь. І це дуже насторожує, ми не повинні легковажити цим. Це змушує учених розробляти нові вакцини, які б діяли проти кількох штамів, не тільки проти одного чи іншого. Це є найважливіше, щоб встигати за мутаціями вірусу, а ще краще випередити його і розробити таку вакцину, яка б мала багатоштамну дію. – Які вакцини краще діють на різні штами коронавірусу? – Вважається, що американські вакцини Pfizer і Moderna діють і проти індійського, і південноафриканського штамів. Однак ми знаємо, що вакцина не може убезпечити повністю людини від COVID-19. Але, принаймні, коли пацієнт вакцинований, то він переносить хворобу легше, є менше ускладнень. На жаль, оця боязнь людей, недовіра до вакцин шкодить не тільки самому пацієнту, а й нашому суспільству. Тому що тільки тоді, коли буде масова вакцинація, ми зможемо побороти на національному рівні ковідну інфекцію.
Літній спад захворюваності потрібно використати для вакцинації
– Які прогнози щодо закінчення пандемії COVID-19?– Ми бачимо, що помаленьку зменшується кількість хворих, тепер головне, щоб не було наступної третьої чи четвертої хвилі. Важливо в літній період, коли є менше хворих, збільшити швидкість вакцинування. Якраз це дозволить припинити оцей ланцюжок передачі інфекції. Інший спосіб – це кількість людей, які перенесли ковід і мають імунітет. Але цей спосіб не є стовідсотковий, тому що хворіють і другий, і третій рази. Крім того, час цього імунітету теж не визначений. Кажуть і про чотири, і про шість місяців. Тому важливо навіть пацієнтам, які перехворіли COVID-19 вакцинуватися. Я так само перехворів ним і вакцинувався, бо вважаю, що тільки таким чином ми можемо себе, рідних та близьких захистити. Але навіть і після щеплення людина має носити маску, бо немає доведеного стовідсоткового імунітету. Людина все одно є джерелом наступного інфікування.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"