Середньостатистична медсестра в Україні може отримувати від 4,5 до 8 тисяч грн, тобто близько трьох сотень доларів. Ця сума залежить від багатьох факторів, як от категорія, стаж роботи, відділення в якому працює та кількість нічних змін. Неодноразово медсестри та медбрати виходили на акції протесту через низькі заробітки, бо кошти, які вони отримують - неспівмірні із високими професійними вимогами, тож терпіння медиків на межі.
Медсестра по-українськи
Пандемія рятує від відтоку кадрів
Наталія Турковже 20 років працює старшою медсестрою у лікарні швидкої медичної допомоги у Львові. Каже: тримається за цю роботу, бо щиро любить те, чим займається і вважає державну роботу – захистом та стабільністю. Хоч зарплата невисока, але вона пам'ятає і гірші часи, коли отримувала лиш 120 гривень. Це було на початку нульових. Зараз у медзакладі немає відтоку кадрів тільки тому, що їх усіма способами намагаються втримати. Тим паче, що в час пандемії - кожен білий халат на вагу золота. «Намагаємось якось покращити умови, але тільки не відпускати. Бо дуже важко найти фахового працівника. Нелегко прощатися із професіоналом, з якими працював. У нас є ковідні бригади, де, справді, надзвичайно важка робота, але ,відповідно, дівчата там отримують більшу зарплату» , - розповідає старша медсестра відділення кардіології лікарні швидкої медичної допомоги Наталія Турко. Наталія каже: саме завдяки пандемії вдалось стримати людей від звільнень та трудової міграції. Відчуття обов'язку змушувало медиків рятувати життя своїх співгромадян. Але втримати молодих працівників і досі складно, а все через мінімалку, яку їм обіцяють на старті кар'єри, говорить Наталія:
«До пандемії люди їздили все літо за кордон на підробітки. Вони брали відпустки і вирушали до Польщі, заробляли там набагато більше – відразу трьохмісячну зарплату. З молоддю складно, бо медсестра без категорії, без вислуги років, яка закінчила коледж - отримує 5 тисяч грн, це є дуже мало».
Краща ситуація із заплатами у медиків, які працюють у «первинці», тобто у сімейній медицині, де гроші йдуть за пацієнтом, адже реформу фінансування тут провели раніше, а до «вторинки» вона ще не дійшла. Євгенія Йовик працює медсестрою у відділенні хірургії у міській поліклініці, тож отримує менше за колег з «первинки». «Звичайно, що ми не задоволені, обговорювали це неодноразово. Хотілося б, звичайно, за свою роботу отримувати гідну платню. Щонайменше 10 тисяч гривень. І трошечки навіть образливо що медсестри з «первинки» отримують досить нормально, а ми ще ні. Сподіваюся до нас реформа врешті дійде», - каже старша медсестра хірургічного відділення 1-ої міської поліклініки Львова Євгенія Йовик.
Відкриті кордони для українських фахівців
В Італії чекають на українських медиків
Колега Євгенії - українська медсестра Ірина Устіянич, теж працює у відділі хірургії, але в Італії. Її заплата коливається від півтори до 2 тисяч євро, тобто щонайменше у разів 6 вища, ніж у Євгенії з львівської поліклініки. «Це величезна відповідальність, в тому числі і кримінальна. Тому робота медсестри повинна бути відповідно оплачена, щоб людина працювала, мала заохочення добре виконувати свій професійний обов’язок і продовжувати вчитися», - ділиться Ірина Устіянич. Жінка каже: на італійську зарплату медсестра можна спокійно жити, виховувати дітей, їздити на машині та планувати відпустку, а не виживати. Українські трудові руки в Італії цінують і вже готові зустрічати їх з відкритими обіймами:
«Через брак медперсоналу в Італії говорять, це відомо з офіційних медсестринських джерел, що будуть запрошувати медперсонал із-за закордону. У тому числі мова йшла і про українців. Ясна річ, що тут є свої нюанси, але треба знати, що будуть запрошувати наших медиків».
Польща спростила умови працевлаштування для медиків з України
Ба більше, торік у Польщі пообіцяли спрощений режим працевлаштування медиків. Українські лікарі та медсестри тепер можуть працювати в сусідній країні без підтвердження диплому та складання іспитів, але тільки у ковідних відділеннях. Молодшому медперсоналу обіцяють від 1000 євро в місяць. Наразі тільки у Польщі бракує 50-ти тисяч медиків. І українські медсестри насамперед їдуть саме сюди.
«Українці завжди будуть їхати працювати за кордон, якщо поряд країна, де рівень заробітних плат в 2-3-4 рази вищий, ніж в Україні. Бо що може втримати українців? Вони не хочуть жебракувати. Українці вільні люди і можуть обирати можливості для працевлаштування», - наголошує керівник Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
У проєкті бюджету на 2022 рік держава виділить на медицину рекордне фінансування, де передбачене і зростання зарплат. Відтак мінімалка для лікарів становитиме від 20 тисяч грн, а для середніх медпрацівників - 13,5 тисяч гривень. Віра Лабич
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"