Керівник ВО "Свобода" Олег Тягнибок в ефірі проєкту "Юркевич. Акценти" на NTA пояснив, чому множинне громадянство зараз - це бомба сповільненої дії, а бюджет-2022 опускає українців на рівень найбідніших країн світу. - І досі активно обговорюють виступ-звернення президента Зеленського у парламенті. На Ваш погляд, чого в ньому було більше – реальних обіцянок чи порожніх слів? - Його піарники добре попрацювали, навчили логічного говорити, дали кілька тез, які суспільство сприймає. Але по факту це був популізм. Нема виконання обіцянок, які лунали як перед президентськими, так і парламентськими виборами. Для тієї частини суспільства, яке сподівалося на зміни після приходу Зеленського до влади, це є величезне розчарування. - Одна з обіцянок, яку можна було реалізувати в наступному році, це підвищення мінімальної зарплати вчителям і лікарям. Але в бюджеті-2022 цих грошей не заклали. Це свідомий обман і маніпуляція? Думаю, що вони справді думали, що керувати країною просто, але коли на ділі переконалися, як воно працювати із реальним бюджетом, як досягати результату, то всі обіцянки посипалися. А, нагадаю, вчителям обіцяли заледве не 4 тисячі доларів. Для того, щоб забезпечити кращі умови для проживання кожного громадянина, забезпечення соціальних гарантій, має бути комплекс дій. А не якісь точкові підняття – сьогодні вчителям, завтра – лікарям, ще колись – пенсіонерам. Вони можуть багато говорити про статистику, про те, як стало краще жити, але насправді треба вийти на вулицю і поспілкуватися з людьми, спитатися, чи є можливість оплатити комунальні послуги, якою є купівельна спроможність, чи є змога відкласти гроші на навчання дітей, відпочинок. І тоді все стане на свої місця. Навіть той прожитковий мінімум, який передбачили на 2022 рік - це 2,7 долари в день. Це майже удвічі менше від визначеного ООН рівня бідності - 5 доларів у день. Про що можна говорити?
Прожитковий мінімум у 2,7 долара на день - це гірше, ніж абсолютна бідність
Бюджет-2022 – це бюджет проїдання, а не розвитку. Потрібно гроші в економіку, в укріплення серднього бізнесу, середнього класу. Але ми далі крутимося по колу, коли винятково оліграхи керують владою і відстоюють свої великі бізнеси. Замість того, щоб знищити олігархів як явище, вони просто створили їхній реєстр. Це бюджет, де його третина – борги і обслуговування кредитів. У цьому бюджеті нема соціальної захищеності. Зате є фінансування піарних проєктів президента. Не обділили у бюджеті також Офіс президента, парламент. Або фінансування армії. Кажуть, що виділили 6% від ВВП. Це би було непогано для воюючої країни. Але насправді ці 6% стосуються всього силового блоку. Це і Генпрокуратура, і РНБО. Цей бюджет є в інтересах великого капіталу, а не середнього класу. А ще в інтересах окремих депутатів, президента для роботи «на округах». - А що думаєте про тисячу за вакцинацію, на яку передбачили гроші в бюджеті? - Це є великий популізм цієї влади. Так, дійсно, у багатьох країнах використовують фінансову стимуляцію для вакцинації. Але в нашому випадку влада з одного боку вкрай неграмотно та неправильно, адміністративними способами впроваджує кроки для примусу населення, повністю проваливши інформаційний фронт. Вони цією тисячею намагались вдати благодійників для людей, і це повернеться їм бумерангом. Адже спершу багато українці уявляю собі, що це буде готівка, яку вони зможуть використати на власний розсуд. І лише згодом виявилось, що мова йде виключно про походи в театри, кінотеатри тощо. Багато людей це не сприйняло, зокрема тих, хто живе по селах, і або не має такої змоги, або ц зрештою не планує це найближчим часом, з огляду на обставини. - Пакет законопроєктів про множинне громадянство. Гучного обговорення в суспільстві наразі нема, але цікава Ваша думка? - У Конституції в 4 статті все чітко зафіксовано – в Україні діє одне громадянство. А якщо хоче внести якісь зміни, впровадити, як вони назвали, «множинне громадянство», то це має робитися не через закони, а саме через Конституцію. Є певна процедура. І сам факт, як ця влада підійшла до своєї чергової популістичної обіцянки, - демонстрація, що переступити через Конституції для них не є проблемою. А є ще один бік. Ми у стані війни вже 8 років. Хіба це час, щоб вводити подвійне чи множинне громадянство? Про такі речі можна говорити тільки після війни і перемоги.
Множинне громадянство "легалізує" розпродаж землі іноземцям
Уявімо собі: завтра починається новий етап агресії, оголошується загальна мобілізація. А частина призовників показують два паспорти і керуються громадянством іншої держави. Звісно, я говорю не про всіх, звісно, в Україні сильний добровольчий рух, але такі випадки можливі. Будуть охочі скористатися другим паспортом, щоб не виконувати своїх обов’язків перед Україною. Насправді множинне громадянство (хоча прикриваються проханням діаспори) – це є схема для легалізації продажу землі іноземцям. Зеленський же обіцяв референдум на тему, чи можна продавати землю іноземцям. Але референдуму нема. Натомість іноземець, який захоче купити землю, зможе отримати плюсом до свого паспорта ще й український. Кажуть, що є запобіжники для громадян Московії, де, до речі, є також велика українська діаспора, але нічого не вказано про громадян Білорусі. Це все може завершитися черговими намірами «захищати співвітчизників». У цьому намірі є такі ризикові моменти, які влада або не усвідомлює, або чудово про них знає і свідомо іде на капітуляцію. І я більше схиляюся до другого варіанту. Я особисто, і ВО «Свобода» проти множинного громадянства. Сьогодні це не є в інтересах української нації. Тетяна Юркевич, Олеся Головач
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"