середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > NASA виявило секретну американську військову базу, поховану під льодами Гренландії

NASA виявило секретну американську військову базу, поховану під льодами Гренландії

Під час дослідження льодовикового щита Гренландії вчені NASA зробили несподіване відкриття: залишки секретної військової бази США часів Холодної війни. "Місто під льодом", відоме як Camp Century, розташоване на глибині 30 метрів під крижаною поверхнею.

NASA виявило секретну американську військову базу, поховану під льодами Гренландії

Видання Interesring Engineering пише, що цю локацію виявив співробітник агентства Чад Грін, коли перебув на борту літака Gulfstream III. За інформацією видання, дослідження відбувалися у квітні 2024 року. На борту літака Gulfstream III команда NASA застосувала новітні радари для картографування льоду, коли на зображеннях з’явилися контури підземних споруд.

"Ми шукали основу льодовикового щита, і раптово на радарах з’явився Camp Century. Спочатку ми навіть не зрозуміли, що це таке", – розповів Алекс Гарднер, науковець NASA.
Camp Century

був збудований у 1959 році Інженерним корпусом армії США. База складалася з 21 тунелю загальною довжиною майже 3 кілометри. Camp Century функціонував як дослідницька станція, але мав таємну місію – реалізацію проєкту "Iceworm", що передбачав створення сховища для ядерних ракет у льодових тунелях, здатного забезпечити удари по Радянському Союзу. Однак через динаміку льоду і складні кліматичні умови (температура -57°C, вітри до 193 км/год) проєкт визнали нежиттєздатним. У 1967 році базу законсервували, залишивши під льодом небезпечні матеріали, включно з радіоактивними відходами.

Наукове значення та екологічні ризики

Camp Century цікавий не лише як військовий об’єкт. Під час роботи бази дослідники видобували зразки ґрунту, які допомогли розкрити кліматичну історію Землі. Аналіз цих даних показав, що колись Гренландія була зеленою територією, де мешкали мастодонти та росли ліси. Новітні технології NASA дозволили отримати безпрецедентно чіткі зображення структури бази. Радіолокатор UAVSAR працює за принципом, схожим на лідар, але використовує радіохвилі, щоб проникати крізь щільні поверхні, зокрема кригу.

"Нові дані показують окремі споруди бази так чітко, як їх ще ніколи не бачили", – зазначив учасник дослідження Чад Грін.

Проте відкриття має і тривожну сторону. Через танення льодовикового щита Гренландії підвищується ризик того, що захоронені радіоактивні та біологічні матеріали можуть вивільнитися у навколишнє середовище.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"