четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Не коронавірусом єдиним. Науковці випробовують вакцину від чуми

Не коронавірусом єдиним. Науковці випробовують вакцину від чуми

Не коронавірусом єдиним. Науковці випробовують вакцину від чуми

Науковці з Оксфордського університету розпочали перші стадії випробувань нової вакцини проти чуми. Створювали її за принципом вакцини від коронавірусу.

Про це повідомляє BBC.

У Середньовіччі чуму називали "чорною смертю". Лише в 14 столітті у Європі вона забрала життя близько 50 мільйонів людей. Такий давній, як здавалося, ворог вирує у світі й зараз.

Чума в сучасному світі 

Спалахи чуми реєструють навіть в розвинених країнах. Нещодавно в США від чуми помер 10-річний хлопчик.

У період з 2010 по 2015 рік у світі зареєстрували понад 3 тисячі випадків заражень і більше 500 смертей від чуми. Останній спалах чуми стався в 2017 році на Мадагаскарі. Тоді від неї померло понад 200 людей. Найбільші осередки збудника хвороби сьогодні є саме на Мадагаскарі, в Демократичній Республіці Конго та Перу.

Симптоми хвороби

Чуму викликає бактерія Yersinia pestis, яка передається людям від тварин через блохи.

Початкові симптоми можуть нагадувати грип: висока температура, біль у м'язах і втома. При цьому лімфатичні вузли запалюються і сильно збільшуються — виникають так звані бубони. Також симптомами чуми можуть бути нудота, розлади шлунку.

Найрідкісніша і найнебезпечніша форма недуги - легенева чума. У цьому випадку бактерії проникають в легені, що може призвести до смерті уже в перші дні після інфікування.

Вакцина від чуми

Вакцинолог з Оксфордського університету Крістін Рольєр зауважила, що антибіотики є ефективним способом боротьби з чумою, але вакцинування може стати успішнішим інструментом боротьби.

"Хоча антибіотики справляються з чумою, спалахи часом відбуваються у віддалених районах, і ось там превентивне вакцинування могло б стати дуже успішною стратегією боротьби", - пояснює вакцинолог.

Відтак, в Оксфорді вчені розробили вакцину від чуми, приблизно за тим же принципом, що компанія AstraZeneca створила вакцину від Covid-19. Наразі вакцину випробовували тільки на лабораторних тваринах.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"