п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Нові електронні лікарняні. Як система діє на практиці

Нові електронні лікарняні. Як система діє на практиці

Нові електронні лікарняні. Як система діє на практиці

З 1 жовтня Україна повністю перейшла на електронні лікарняні. Лікарі вже змогли оцінити нову систему. Кажуть: відмовитися від паперів, які потрібно заповняти власноруч - ідея правильна. Як це працює , що треба знати пацієнтам, - актуальні питання з огляду і на пандемію, і на осінній сезон застуд та недуг.

Система все знає, але дає збої

«Тепер ми не шукаємо, де пацієнт працює, яка адреса його місця праці, як це було при паперових лікарняних. Зараз усе вказано в системі. Нам тільки треба задати правильно прізвище, ім’я та по батькові пацієнта», - розповідає про особливості нововведення сімейна лікарка 1-ї міської поліклініки Львова Галина Ладус. Стосовно пацієнтів, то наразі не всі розуміють, як відкрити е-лікарняний. Передусім, йдеться про старше покоління. Насправді пацієнту потрібно знати про електронні лікарняні кілька важливих деталей:

  • Електронний лист непрацездатності відкривають тільки тим, хто має підписану  декларацію  з сімейним лікарем.
  • У медзакладі повинні мати правильні дані про пацієнта.
  • Про зміну номера телефону чи адреси треба повідомити лікаря.

Також  важливо розуміти і спосіб нарахування грошей. Раніше лікарняний лист видавили тільки після одужання, хоча за час лікування можна було кілька разів відвідати лікаря для огляду. Тепер же після кожного візиту формують електронний лікарняний. Наприклад, якщо пацієнт двічі впродовж десяти днів відвідав лікаря, то і розрахунки  проводитимуть двічі. За кожні п’ять днів хвороби.

На Львівщині видали 4 тисячі е-лікарняних

Оскільки система запрацювала лише нещодавно, в ній стаються технічні помилки. Також бувають і перебої в роботі сервера, через що лікарі й досі підстраховують себе паперовими роздруківками.

 «Бувають технічні збої. Тому дозволено міністерством охорони здоров’я до 1 лютого, якщо виникають технічні проблеми і нема змоги вивантажити лікарняний в електронний реєстр до п’яти днів, то можна видати паперовий листок непрацездатності. Якщо ж допущені якісь помилки в оформленні - неправильно вказане місце праці, потрібно внести зміни в діагноз, на це відводиться до семи днів»,  - коментує експертка департаменту охорони здоров’я експертизи непрацездатності ЛОДА Ірина Юрків.

На Львівщині за перший місяць тестової роботи системи вже видали майже 4 тисячі електронних лікарняних. «Держава витрачає на Львівську область 1 мільйон гривень на виплату лікарняних. Відомо, що не всі ці лікарні можна було перевірити, була проблема фіктивних чи підробних документів, по яких люди також отримували кошти. З впровадженням е-лікарняних буде залишатись цифровий слід», -  говорить заступник голови Львівської ОДА Олександр Кулепін. До слова, паперові лікарняні, які видали до 1 жовтня, також ще залишаються в силі.

Електронні лікарняні. Важливі роз'яснення для пацієнтів від МОЗ

  • Як виглядає оформлення е-лікарняних?

Тепер жодних бланків, де зазначено, чим ви хворіли! Якщо ви захворіли, насамперед потрібно звернутися до лікаря, який проведе медичний огляд та призначить лікування. Якщо виявиться, що у зв’язку зі станом здоров’я вам потрібно “піти на лікарняний”, лікар створить електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Цей електронний документ підтверджує вашу непрацездатність протягом прогнозованого періоду. І на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність (далі - МВТН) буде сформовано ваш електронний лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності. В особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду ви можете переглянути ваші листки непрацездатності.

  • На що варто звернути увагу у лікаря, коли “йдеш на лікарняний”?

Під час створення лікарем МВТНа пацієнтам рекомендується перевірити коректність введеної лікарем інформації. А ще важливо отримати смс-повідомлення від електронної системи охорони здоров'я. Якщо не отримали - перевірте актуальність внесеного в систему номера телефону. Отримане повідомлення міститиме 16 значний номер МВНТ і підтверджує, що він був створений саме вам.

  • Як ви дізнаєтеся, що е-лікарняний оформлено успішно?

Фактом підтвердження успішного формування електронного лікарняного є отримання другого смс-повідомлення, цього разу - від Пенсійного фонду України. Його ви отримаєте якщо зареєструвалися на порталі пенсійного фонду і там зазначили саме цей спосіб комунікації. Важливо розуміти, що успішність формування саме електронного лікарняного залежить від наявності ваших даних в Реєстрі застрахованих осіб. Їх має подати ваш роботодавець. В яких випадках Вам можуть не прийти 2 смс-повідомлення?

  1. Від електронної системи охорони здоров'я не прийде смс-повідомлення якщо:
  • у системі неактуальний ваш номер телефону,
  • ви не обрали цей спосіб комунікації,
  • у вас змінилися персональні дані (наприклад, номер паспорта), а ви не повідомили про це лікаря,
  • якщо МВТН був помилково створений не вам.
  1. Від пенсійного фонду не прийде смс-повідомлення якщо:
  • ви не зареєструвалися в особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду та не обрали цей спосіб комунікації,
  • в особистому кабінеті неактуальний номер телефону,
  • ви офіційно не працевлаштовані та в реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ,
  • ви не є застрахованою особою і ваші дані відсутні в Реєстрі застрахованих осіб,
  • ваш роботодавець не подав ваші дані для внесення в РЗО.

Якщо електронний лікарняний не був сформований, у такому випадку вам слід запитати у лікаря, чи надходила відповідь від Електронного реєстру листків непрацездатності. Якщо буде з’ясовано, що "запис не знайдено", а пацієнт є застрахованою особою необхідно звернутися до роботодавця або на гарячу лінію Пенсійного фонду України - телефон  0 800 503 753. "Правда. Наживо", NTA (щобудня о 19:00)  

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"