четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Онкологія значно помолодшала, до нас приходять 18-річні дівчата, – онкохірург-мамолог

Онкологія значно помолодшала, до нас приходять 18-річні дівчата, – онкохірург-мамолог

Раннє виявлення пухлини спрощує лікування. Онкологія не означає обов’язкову ампутацію, майже половина зі всіх онкологічних операцій – це збережені органи.

Онкологія значно помолодшала, до нас приходять 18-річні дівчата, – онкохірург-мамолог
28 травня світ відзначав Міжнародний день здоров’я жінок. У цей час важливо згадати про рак молочних залоз, адже він займає перше місце серед онкологічних захворювань жінки і щороку молодшає.

Про важливість профілактичних оглядів для ранньої діагностики раку молочної залози та методи самообстеження розповіли експерти в програмі «Формула здоров’я на телеканалі NTA.

Чим пізніше хворобу виявлять, тим небезпечнішою вона стає

«Якщо взяти статистично здорове населення, то в семи жінок із тисячі ми можемо виявити онкопатологію грудної залози»,

– розповідає онкохірург-мамолог Львівського онкологічного центру Андрій Яблонський. За його словами, онкологія значно помолодшала. Зараз до фахівців звертаються дівчата віком 19-20 років. Чим пізніше хворобу виявляють, тим небезпечнішою вона стає. «Якщо ми візьмемо 1000 жінок онкологічно хворих, понад 900 з них проживе понад 20 років, якщо ми ту пухлинку знайдемо в ранніх стадіях», – додає лікар.

Рання діагностика – дешевше лікування

Раннє виявлення пухлини спрощує лікування. Онкологія не означає обов’язкову ампутацію, майже половина зі всіх онкологічних операцій – це збережені органи. «Для того людині треба просто прийти. Ранні звернення дають можливості в подальшому менше витрачати на лікування», – наголошує лікар-онкохірург, мамолог, завідувач мамологічного відділення Львівського онкоцентру Михайло Білич.

Самообстеження радять проводити з 6 по 12 день циклу

Жінкам віком від 18 до 45 років радять проводити УЗД молочних залоз раз у два роки, а краще – щорічно. Це потрібно робити у першій половині овуляційно-менструального циклу. А після 45 років – обов’язково проходити мамографічний скринінг. Михайло Білич розповів, що всі центри скринінгові працюють весь період пандемії в штатному режимі: «Ніхто не зупинявся ні на день, ми працюємо, оперуємо незалежно ні від чого. У нас є в області скринінгові центри в Дрогобичі, Стрию, Самборі і Червонограді. У Львові ті, які входять в програму онкопревенція. Це на Виговського в 5-ій поліклініці і тепер підключили додатково на Пасічній діагностичний центр». УЗД молочних залоз проводити обов’язково. Але існують і превентивні методи, які кожній жінці доступні вдома – це самообстеження. «Самообстеження потрібно проводити по колу, натискаючи пальцями протилежної від груді руки. Потрібно йти концентричними коловими рухами від соска назовні або навпаки. Це варто виконувати і лежачи, і стоячи, спостерігаючи за грудьми у дзеркало», – пояснює професор, хірург-мамолог із містечка Бидгощ, що у Польщі, Вітольд Ковальскі. Самообстеження радять проводити у період з 6 по 12 день менструального циклу. Під час пальпування переконайтеся, що ніде немає набряків та ущільнень, почервонінь або утворення так званої лимонної кірки на шкірі чи інших візуальних змін. «При самообстеженні варто звертати увагу на виділення на білизні, на симетрію чи асиметрію грудних залоз. На будь-які утвори, якісь почервоніння», – зазначив онколог-мамолог Андрій Яблонський.

Фото: 100Top.Travel

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"