середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Північне сяйво в Україні: науковці пояснили, чи це можливо

Північне сяйво в Україні: науковці пояснили, чи це можливо

Північне сяйво в Україні: науковці пояснили, чи це можливо

У неділю пізно ввечері одразу в кількох областях України мешканці зафіксували незвичне явище у небі, яке нагадувало північне сяйво: на кілька хвилин горизонт залило мерехтливим кольоровим світлом. Барвисті переливи в небі зафіксували на Київщині, Волині, Львівщині, Хмельниччині, Чернігівщині, Харкові.  Тож чи можливе північне сяйво в Україні? [video width="480" height="640" mp4="http://www.nta.ua/wp-content/uploads/2023/04/ivano_frnakove.mp4"][/video] За словами завідувача лабораторії методологічного забезпечення освіти і науки астрономічної Головної астрономічної обсерваторії НАН України Івана Крячка, причиною незвичного явища для наших широт могла стати потужна геомагнітна буря.

"Бувають такі випадки, що північне сяйво досягає наших широт і пов’язане воно з геомагнітною бурею. Коли корональні маси Сонця досягають зарядженої атмосфери навколо Землі, вони проникають в атмосферу і взаємодіють з азотом та іншими молекулами, що входять до складу повітря. Різні гази світяться по-різному, один – зеленим, інший – червоним,  третій – малиновим. І виходить така яскрава барва кольорів", – пояснив науковець у коментарі "Українській правді".

Такої ж думки і астроном, співробітник Харківського планетарію Володимир Кажанов.

"Сталася потужна геомагнітна буря G4 (Kp=8), пов'язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, що стався на Сонці кілька днів тому. На момент 1:00 за київським часом буря зменшила інтенсивність, полярне сяйво на цей час втратило вже ту яскравість, що була", написав астроном.

Як повідомляє "Live science", північні сяйва спричинив сильний геомагнітний шторм, викликаний величезною дірою в сонячній короні, через який сталося величезне збурення у магнітному полі Землі. Сонячна буря 24 березня стала результатом викиду корональної маси Сонця. Спалах був класифікований як G4, або "сильний" шторм за п'ятибальною шкалою Національного управління океанічних і атмосферних досліджень. Наслідками такої  бурі G4 можуть бути відключення радіо на кілька годин і перебої в навігації.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"