Верховна рада ухвалила закон №5246 «Про внесення змін до Кримінального кодексу щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування». За нього проголосували 276 нардепів. Закон у разі його підписання Президентом набуде чинності наступного дня після його опублікування, однак у дію його введуть через шість місяців. За цей час в Україні створять новий додаток «суд у смартфоні» або «електронний суд», за допомогою якого судді, прокурори, слідчі та інші учасники процесу зможуть обмінюватися документами в електронній формі. Головний спеціаліст департаменту координації проєктів цифрової трансформації Міністерства цифрової трансформації України Оксана Літвінова та практикуючий Юрист Юрій Танасійчук розповіли NTA про переваги та недоліки такої новації.
Для чого шість місяців
Зокрема, Оксана Літвінова зазначає, що спочатку потрібно напрацювати концепцію та вимоги до системи з урахуванням усіх потреб користувачів, що будуть з нею працювати. Пізніше усім учасникам процесу дадуть час на ознайомлення з системою. «Перехідний період та опанування цифрових навичків для користування системою звісно буде мати деякий час незручності, але з часом перевага електронного документообігу зменшить обсяг паперового документообігу, бюджетні затрати», – розповідає головний спеціаліст Мінцифри. Законом вводиться таке поняття як інформаційно-телекомунікаційна система досудового розслідування. А це означає, що буде забезпечений онлайн-доступ для ознайомлення з матеріалами справ всім адвокатам, підозрюваним та навіть потерпілим. За її словами, введення електронного документообігу буде сприяти підвищенню ефективності кримінального процесу та взаємодії з учасниками. Документи повинні будуть підписуватися електронним підписом, а всі примірники електронні чи паперові вважатимуться оригіналами. Для ознайомлення з матеріалами потрібно буде отримати доступ до системи. Система перебуватиме під державним захистом, а тому за несанкціоноване втручання у неї загрожує відповідальність.
Як все відбувається зараз
У Міністерстві цифрової трансформації розповідають, що на сьогодні кримінальне провадження формується у паперовому вигляді. Одна справа може налічувати біля 50 томів, в кожному з яких по 250 аркушів. «Для того щоб ознайомитись із матеріалами кримінального провадження захиснику чи підозрюваному слід прибути до органів слідства за попередньо узгодженим графіком та тривалий час ознайомлюватись з паперовими матеріалами або ж робити їх копії» Зазначають, що після закінчення досудового слідства документи передаються до суду, де теж їх потрібно буде сканувати для збереження в архів.
Що кажуть юристи
Юрист Юрій Танасійчуквважає, що «суд у смартфоні» – це можливість повідомляти сторони про хід справи, швидко ознайомлюватися із документами та є імовірність того, що через додаток викликатимуть свідків на судові засідання. «Оскільки на сьогодні паперовими, класичними сповіщеннями фактично заблоковується розгляд десятків тисяч справ у судах різних рівнів, то запровадження електронного документообігу, в принципі, полегшує та пришвидшує роботу» Серед мінусів нового закону бачить те, що на цифровій платформі, яку пропонують в уряді, можна створити лише вузький функціонал. Зокрема, на ньому важко завантажити фото та відеоматеріали, система відмовляється працювати. Попри це, додає, що є багато плюсів. Зокрема, більша публічність процесу, швидкість ознайомлення та розгляду справ, зменшення особистого впливу судді чи представника правоохоронних органів.
Судова реформа Зеленського
Ще у березні цього року президент Зеленський під час виступу на форумі «Україна. 30» пообіцяв усунути зловживання та забезпечити прозорість суду. Зокрема, зробити це через створення «суду в смартфоні». Раніше президент Зеленський вніс Верховну Раду закон «Про судоустрій та статус суддів» як невідкладний і його було ухвалено. Втім, Конституційний суд визнав його частково неконституційним. Документ передбачав кваліфікаційне оцінювання суддів протягом року. Тобто, якщо суддя за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності не може виконувати свої обов’язки, то його звільнять. Там же було прописано порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), новий склад якого повинен призначити Вищу раду правосуддя за результатами конкурсного відбору. А у склад конкурсної комісії Зеленський пропонував включити іноземних експертів. Софія Лепех
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"