У столиці Нової Зеландії вперше за понад 150 років у дикій природі вилупилися пташенята ківі. У Південно-Африканській Республіці вперше за 86 років виявили золотого крота — вважалося, що цей вид вимер. Про це повідомило «Суспільне» з посиланням на громадську організацію The Capital Kiwi Project, яка займається відновленням популяції диких ківі у Веллінґтоні (столиця Нової Зеландії), та неприбуткову організацію Re:wild, яка займається захистом і відновленням дикої природи (серед членів правління організації – актор Леонардо Ді Капріо).
Пташенята ківі в Новій Зеландії
«Ми дуже раді повідомити про те, що виявили двох дитинчат ківі. Це перші пташенята, які народилися в дикій природі на захід від Веллінґтона за понад 150 років», – зазначили в The Capital Kiwi Project.
Їх знайшли активісти проєкту Піт і Крістін, коли спостерігали за декількома самцями ківі, які висиджували яйця. Дослідники думали, що на світ цими днями з'явиться лише один птах, і здивувалися, коли знайшли другого. Очікується, що незабаром вилупляться ще 18 пташенят ківі. Організація Capital Kiwi лише рік тому розпочала програму з повернення ківі до столиці. У листопаді 2022-го активісти випустили біля столиці 63 ківі – і тоді вперше за століття дикі ківі опинилися в цьому регіоні.
«Дякуємо нашим землевласникам і місцевим громадам – особливо Mākara, які опікувалися ківі», – зазначили природоохоронці.
1991-го року Департамент охорони природи Нової Зеландії запустив План відновлення популяції ківі. Програма зосереджена на боротьбі з хижаками та залученні громади. Популяція ківі в країні скорочується в середньому на 2% на рік. Переважно через хижаків, таких як горностаї, коти, собаки та тхори. За даними Save the Kiwi, 95% диких ківі в Новій Зеландії гинуть, не досягнувши дорослого віку. Без належної охорони ці птахи в дикій природі можуть вимерти через два покоління.
Золотий кріт у Південній Африці
Золотий кріт де Вінтона – сліпий кріт, який «плаває» по піску та має золотаво-блискуче забарвлення шерсті, вважався вимерлим. Востаннє його бачили 1937-го року. Але зараз його виявили знову завдяки пошукам природоохоронців і генетиків з Фонду дикої природи, що перебуває під загрозою зникнення (EWT), і Університету Преторії. Він став 11-м видом, який знову виявили з переліку найбільш розшукуваних зниклих видів у світі – з моменту започаткування проєкту «Пошук втрачених видів» 2017-го року. Для пошуків брали зразки ДНК із ґрунтів Південної Африки. Крім того, навчили собак розпізнавати запах золотого крота, щоби ті виводили на сліди тварин. У червні 2021-го року науковці зібрали понад 100 зразків ґрунту з пляжів і дюн на північно-західному узбережжі Південної Африки – зокрема, з пляжу Порт-Ноллота. Це єдине місце, де колись бачили золотого крота де Вінтона. Дослідники провели складний і всебічний генетичний аналіз кожного зразка та визначили, що в піску на цій ділянці узбережжя мешкає декілька видів золотих кротів. Водночас автори дослідження наголосили, що природне середовище Порт-Ноллота дуже змінюється, бо там видобувають на розсипах. Промисловість становить значну загрозу для золотих кротів. Команда зробила висновок, що методи з вивчення ДНК, якими вони користувалися, тепер перевірені та можуть допомагати знайти інші рідкісні види у світі. Нагадаємо, що в жовтні в національний парк «Тузлівські лимани» на Одещині прилетіла рекордна кількість рожевих фламінго – 1 114 особин.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"