п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > У Тернополі зафіксували випадок сибірської виразки у поні

У Тернополі зафіксували випадок сибірської виразки у поні

У Тернополі зафіксували випадок сибірської виразки у поні

В Тернополі підтвердили випадок сибірки, який був зафіксований у коня породи поні з парку «Топільче». Про це йдеться на сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області. В управлінні зазначають, що власники тварину не щепили, як це передбачено діючою Інструкцією про заходи з профілактики та боротьби з сибіркою тварин. Ветеринарні інспектори повідомляють, що тварина загинула раптово, а випадок зареєстрували як спалах сибірки.

"На території зоокутка та парку "Топільче" провели дезінфекцію. Місце, де жив і гуляв поні, обпалили вогнем. Усіх інших тварин вакцинували від сибірської виразки, а працівникам призначили курс антибіотиків", - повідомляють експерти з Тернопільської міської лікарні ветмедицини. [gallery size="full" columns="1" ids="343314"]

Також про інцидент повідомили  до Державної установи «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» для з’ясування кола контактних осіб, здійснення необхідного обстеження та спостереження, для з’ясування обставин. "В області вже працює робоча група з управління здоров’я та благополуччя тварин Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Вони здійснюють детальне вивчення обставин справи для належного реагування на загрозу: пошук ймовірних джерел захворювання, збір та аналіз матеріалів, ґрунту, кормів та води", - зазначають на сайті управління. Держпродспоживслужба закликала жителів міста не годувати тварин у зоокутку з рук, а також не вигулювати поруч собак.

Сибірка: джерела зараження та шляхи передавання

Сибірка

— це гостра інфекційна хвороба тварин і людини, збудником якої є споротвірна бактерія Bacillus anthracis. Існує три форми сибірки: шкірна, легенева, кишкова. Переважає шкірна форма, рідше — легенева і кишкова з явищами сепсису (гниття). Спори бактерій сибірки можуть довгий час зберігатись у ґрунті й активізуватися у результаті повені, злив, зсувів. Людина може інфікуватись від контакту зі шкірою та вовною зараженої тварини або споживаючи інфіковане м’ясо. Основне джерело інфекції — хворі домашні травоїдні тварини: велика і дрібна рогата худоба. Тварини заражаються, з’ївши траву, інші корми або випивши інфікованої води. На сибірку найчастіше хворіють люди, які працюють із тваринами та тваринними продуктами — кістками, вовною, шкурою, м’ясом. Сибірка не передається від людини до людини.

Сибірська виразка в Україні: симптоми, лікування та профілактика

Спори бактерій сибірки можуть роками зберігатись у ґрунті. Шляхи передавання інфекції:

  • Контактний — через пошкоджену шкіру або слизові оболонки під час догляду за хворими тваринами:

— під час обробки туші, зняття шкури і поховання трупів загиблих тварин; — із зараженим спорами сибірки ґрунтом під час земляних робіт.

  • Аліментарний — через приготування і вживання їжі із м’яса, отриманого від хворих тварин.
  • Аерогенний (повітряно-пиловий) — шляхом інгаляції спор.
  • Трансмісивний — через укуси комах (ґедзів, мух, комарів).

Симптоми

Середня тривалість інкубаційного періоду захворювання становить 2-3 дні, можливі коливання від кількох годин до 8-14 діб. Захворювання починається гостро: в перші години — температура тіла різко підвищується до 38-40 градусів і виникає слабкість. Зараження крові (сепсис) може розвинутися унаслідок будь-якого способу зараження. Симптоми:

  • сильний головний біль;
  • висока температура;
  • загальне нездужання;
  • карбункул зі швидким наростанням набряку та свербіж (за ураження шкіри);
  • сильні колючі болі у грудях (у разі легеневої форми);
  • задуха (у разі легеневої форми);
  • діарея з домішками крові (у разі кишкової форми);
  • ріжучі болі в животі (у разі кишкової форми);
  • блювота з домішками крові (у разі кишкової форми).

Якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують. У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється кишковою, легеневою або септичною формами. Захворювання має важкий перебіг і може призвести до смерті хворого. Тож за найменшої підозри на сибірку негайно зверніться до лікаря. Якщо вчасно розпочати лікування – хворі одужують.

Лікування

Лікування відбувається виключно в умовах стаціонару. Медики рекомендують не застосовувати антибіотики чи будь-які інші препарати для самолікування чи профілактики без консультації лікаря. За найменшої підозри на будь-яку форму зараження потрібна негайна госпіталізація.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"