середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > В Україні буде своя «Дельта» і вона буде різною – такі закони вірусу, – епідеміологиня МОЗ

В Україні буде своя «Дельта» і вона буде різною – такі закони вірусу, – епідеміологиня МОЗ

В Україні буде своя «Дельта» і вона буде різною – такі закони вірусу, – епідеміологиня МОЗ

«Дельта», «Дельта плюс», «Лямбда», «Зета»… Мусимо знову дотримуватися мінімальної дистанції, носити маски, обминати місця згромадження людей. Вірус швидко мутує і поки що ми йдемо по зростаючій, - ще у липні попереджала головна експертка з епідеміології МОЗ України, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медуніверситету, доктор медичних наук Наталія Виноград. Переконувала: Україна матиме свою "Дельту". Результат, сьогодні 95% випадків захворювань на коронавірус припадають саме на цей штам.  Тож вирішили ще раз нагадати розмову з експерткою, яка вказує до чого може призвести передчасне розслаблення.

«Є речі, які ще треба витримати. Скільки? – Буде залежати від нас»

- Наскільки ситуація дозволяє трішки розслабитися?

- Ми з вами півтора року в реальному напруженні, «ковід» – не лише захворювання, це і психоемоційне та економічне виснаження. Ми мусіли змінитися. Якщо це все і далі буде тривати, то нам потрібно ще буде більше психотерапевтів і психіатрів, аніж було раніше. Тому в нас зараз і адаптивний карантин, коли ми в залежності від епідситуації послаблюємо чи навпаки посилюємо заходи. Зміна регламентів реагування, перехід з одного кольору в інший – це є спосіб вести пандемію, з урахуванням всіх аспектів, не лише медичних. Зараз ми постійно даємо інформацію про суттєві зміни збудника в гірший керунок. Відбувається зростання його заразності, змінюється перебіг захворювання, зменшується ефективність вакцинації і постінфекційного імунітету. Тому кожний з нас повинен розуміти, що є речі, які ще треба витримати. Скільки? – Буде залежати від нас. Ми дарма знімаємо маски – доведеться їх знову одягати. Якщо ми ще й знімемо обмеження, то в нас відбудеться погіршення епідемічної ситуації, будемо втрачати людей. Тому мусимо адекватно реагувати на «Дельту».

«Дельта» – це не загроза, це вже реалії

- Як нині убезпечитися від інфікування?

- «Дельта» і «Дельта плюс», «Лямбда» (ВООЗ попередила https://twitter.com/who про поширення цього штаму коронавірусу у понад 30 країнах. – Ред.), «Зета», це все говорить про те, що ми мусимо витримати «мінімалку», в яку входить: маска, мінімальна дистанція, обмеження відвідування місць згромадження людей. Сюди ж додаємо інтенсивне провітрювання. Кожен має розуміти: «Я був захищений. Прийшов новий збудник – і я не знаю, що буде зі мною, якщо інфікуюся». Знаєте, сьогодні немає даних, щоб ми могли сказати: після першого інфікування, скажімо якимось одним штамом, людина повторно не захворіє. Вона інфікується, сьогодні більшість держав світу через це має шоковий стан. Ніхто такого не чекав. Я вірю в нашу об’єднану силу, у свідомість і відповідальність за життя, за родину. Бо це найдорожче, що тобі Господь подарував. І це вимагає адекватних дій, адже «Дельта» – небезпечна. - Скільки зараз інфікованих штамом «Дельта» в Україні? Ми вже його маємо, «Дельта» – це не загроза, це вже реалії. Ми вже маємо щоденний ріст, але це лише дані про людей, які звернулися за медичною допомогою, і в яких її підтверджено. Маленька частина від справжньої кількості. На нашій маленькій планеті, при сьогоднішній комунікації, міграційних процесах збудник буде скрізь. Все буде залежати від того, як між собою будуть взаємодіяти усі ці штами. Сьогодні ми кажемо «Дельта», але маємо на увазі: «Дельта» в Росії, «Дельта» в Індії… – це різні «Дельти». Ми будемо мати свою «Дельту» України, і вона буде інша – такі закони цього вірусу. Він швидко мутує, до того ж  під пресингом імунітету і інших патогенів (мікроорганізмів, які можуть викликати хворобу), які довкола нього є. І наразі ми йдемо по зростаючій.

Жанна Ліщенко

 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"