Україна може підписати угоду про Спільний авіаційний простір з Європейським Союзом, яку також часто називають угодою про "відкрите небо", вже цієї осені. Таку заяву 30 червня зробив український прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду. Про те, яку користь принесе Україні ця угода, дізнавався NTA.
Що таке спільний авіаційний простір між Україною та ЄС
Спільний авіаційний простір (САП) – угода між ЄС і сусідніми з ним країнами, що встановлює спільні стандарти у сфері авіації. Зокрема, це стосується захисту пасажирів, відповідальності авіаперевізників за перевезення, захисту навколишнього середовища, конкуренції, безпеки польотів.
«Така угода означає, що «українські авіаперевізники отримають розширений доступ на ринок ЄС, а європейські компанії зайдуть в Україну», -пояснив Денис Шмигаль. Учасниками угоди вже є країни Західних Балкан, Грузія, Молдова, Ізраїль, Йорданія та Марокко. Одна з головних ідей САП - це впровадження в Україні норм і стандартів Європейського Союзу в авіації. Утім, аби стати повноправним членом угоди, Україна має виконати цілий перелік вимог, пояснює авіафахівець Кирило Новіков. «Все готово з точки зору підготовчих, законодавчих актів, які стосувалися і безпеки авіації і адаптації законодавства в сфері управління авіаційним простором. Україна виконала вимоги. М’яч, як то кажуть, на стороні ЄС вже досить давно, тому МЗС і Міністерство інфраструктури мають надію, що до кінця літа, на початку осені буде підписана угода», - зауважив Новіков. Ба більше, за словами авіафахівця, навіть в планах державіаслужби записано, що грудень 2021 року – це крайня межа.
Яку користь Україні принесе САП
Кирил Новіков пояснює, що ця угода, в першу чергу, дозволить українським авіакомпаніям безперешкодно літати в Євросоюз і навпаки. «Це двохстороння угода, тому в Україну з Європи авіакомпанії також будуть літати без попереднього узгодження, без двохсторонніх між країнами квот. Буде вільний доступ для Європи до українського ринку і для України - до європейського ринку», - зауважив він. За словами фахівця з питань авіації, САП також збільшить конкуренцію, тому вартість авіаквитків, ймовірно, зменшиться. «Можливо, це зменшить вартість квитків. Навіть якщо не зменшить, то буде більший вибір у всіх, хто хоче літати в ту ти іншу точку Європи», - додав Кирило Новіков. Нагадаємо, що Україна та ЄС почали переговори про Спільний авіаційний простір ще у 2007 році. Про плани підписати угоду сторони оголошували і в 2014 році, під час підписання Угоди про асоціацію. Тоді на заваді став вихід Великої Британії з Євросоюзу. Уже 8 квітня цього року Єврокомісія схвалила оновлений проєкт рішення Ради ЄС про підписання угоди про спільний авіаційний простір між Україною і ЄС. 28 червня 2021 року Рада ЄС дала згоду на підписання угоди про САП з Україною, Вірменією, Тунісом і Катаром.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"