Кіно і Чаус
Тривають поневіряння скандального судді Миколи Чауса, який колись ховав «нечисту валюту» в трилітрових банках. Коли він утік з України в Молдову ще 2016-го року, про нього вже почали забувати, але в квітні цього року його викрали з Кишинева. У Молдові стверджують, що за цією спецоперацією стоять українські спецслужби. Через майже чотири місяці «детективний персонаж» знайшовся у Вінницькій області. Голодний і збідований, в одних трусах. він розповів, що його викрали невідомі особи.
Фото: censor.net
До цього він перебував у розшуку Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) за «отримання неправомірної вигоди службовою особою». Там же, на Вінниччині, його у зв’язку з цим затримав наряд поліції. Але в нашому кінофільмі чудові сценаристи, вони подарували нові сюжетні повороти – приїхали співробітники СБУ і фактично відбили Миколу Чауса у поліції, забравши його до Києва. За данними джерела "Української правди", екссуддю доставляли до Києва не лише автівкою. «Служба безпеки, ймовірно, була готова до "знайдення", і на Чауса чекав спеціальний транспорт. Під Київ його доставляли, зокрема, гелікоптером». Але антикорупційники теж не здавалися і закликали правоохоронців передати підозрюваного їм. До центрального управління СБУ в Києві під’їхав автомобіль зі спецназівцями НАБУ, який заблокував в’їзд і виїзд. Відео з гонитвою співробітників НАБУ за мікроавтобусами СБУ отримало чималий резонанс у соцмережах.
До штурму справа не дійшла. Детективи Бюро так і не отримали доступ до Миколи Чауса. СБУ його втримала, про що розповіла у спеціальній заяві. Головна її суть – викрадення не відбувалося, силовики вжили заходів, щоби надати Чаусу безпеку його перебування в Україні. Але так звана мотиваційна частина СБУ дуже відрізняється від звинувачення НАБУ. Спецслужба акцентує увагу на «викраденні та незаконному переправленні через кордон», на відміну від «отриманні неправомірної вигоди» антикорупційників.
Компромат на попередника
Політолог Олег Оленюк із Центру політичних і правових дослідженьназиває це «великої грою, в якій кожна зі сторін намагається витиснути потрібний для себе результат, нехтуючи елементарними правилами». У коментарі NTA він наголосив, що зараз ми бачимо справжню боротьбу між силовиками за те, хто перший дістане з нього потрібну інформацію. «Мені розповідали, що в адвокатських колах він мав прізвисько «Космонавт», брався за будь-які справи – від найдрібніших до тих, що стосувалися політичного бомонду. Тому компромату в нього вистачає», – зазначив політолог. Не виключено, що таким чином прагнуть добратися до п’ятого президента України Петра Порошенка. Серед різних справ, під якими Чаус ставив підписи, була одна важлива для тодішнього керівництва держави. Йдеться про справу Геннадія Корбана. Один із соратників Ігоря Коломойського і ворогів Петра Порошенка став фігурантом справи про викрадення людей і розкрадання майна. До «логічного завершення» її довів якраз Чаус. І якраз у цій справі хочуть «намалювати» компромат на попередника Володимира Зеленського.
Чому мовчить Зеленський
Натомість президент України Володимир Зеленський абстрагувався від того, що відбувається навколо Миколи Чауса. Хоча кому, як не йому, хлопцеві з «кварталівським» минулим, реагувати на такі комедійні екшн-ситуації? «Президент відчайдушно мовчить і ніяк не коментує історію з протистоянням між НАБУ і підзвітній особисто йому СБУ, – наголосив експерт програми реформування правоохоронної та судової систем Іван Ступак. – П’ятнична гонитва через весь Київ, яка справді поставила під загрозу життя чи здоров’я звичайних людей, а також загроза збройного протистояння між відомствами прямо у дворі Центрального апарату СБУ – ну, ніяк це не співвідноситься з вагою злочинів. за якими проходить колишній суддя Чаус». Експерт вважає, що не варто розраховувати на те, що ця історія сама собою забудеться в найближчий час під вантажем інших інформаційних подій. У ній зав’язані відразу декілька спецслужб і правоохоронних органів – тому все це, на думку Івана Ступака, дуже серйозно. Як підтвердження, експерт називає той факт, що цією справою особисто цікавилася президентка Молдови Мая Санду. «Тільки через це, мені здається, президент України просто зобов’язаний відреагувати», – підсумував Іван Ступак. І в цьому контексті в Україні лунають заяви, що справа Чауса може безпосередньо вдарити і по президентові Зеленського. Мовляв, наразі невідомо, що накопали у справі викрадення правоохоронці Молдови.
Хворобливі амбіції і шантаж
Проте політичний експерт Петро Запотічний не погоджується, що за нинішніх обставин якісь свідчення від Миколи Чауса можна сприймати серйозно. «Його поява в шортах чи трусах у селі Вінницької області остаточно перетворила його на такого собі комедійного персонажа. Спочатку долари в банках, тепер ось цей жалюгідний вигляд – навряд чи його стануть якимись визначальними у вирішенні долі перших осіб держави – колишніх чи нинішніх», – зауважив він у коментарі NTA. На думку експерта, це лише дріб’язкове з’ясування стосунків силовиків різних мастей із хворобливими амбіціями, мета яких довести, хто з них важливіший і потужніший. А ще – певний шантаж впливових політичних «бійців», які насправді більше лякають опонентів, ніж можуть отримати компромати. Петро Запотічний переконаний, що ситуацію навколо Миколи Чауса тягнутимуть доти, поки вона хоч когось буде цікавити. «У цьому серіалі можливі нові реверанси, але глобальних рішень, які насправді вплинуть на розклади в українській політиці, ми не дочекаємося», – вважає політичний експерт.
Віталій Павлишин
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"