середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Вакцина від грипу вже є. Чи щепитися в умовах пандемії

Вакцина від грипу вже є. Чи щепитися в умовах пандемії

Торік грип в Україні "відпочивав". Натомість цього року ситуація може кардинально змінитися, - прогнозують медики

Вакцина від грипу вже є. Чи щепитися в умовах пандемії

Традиційно у жовтні медики закликають вакцинуватися від грипу. Чи доцільно щепитися в умовах пандемії COVID-19? «Формула здоров’я» поцікавилася у досвідчених львівських спеціалістів імунологів Західноукраїнського спеціалізованого дитячого мед центру.

Грип-2020 - «на паузі». Які прогнози на цей епідсезон

Показник госпіталізації хворих на грип у сезоні 2020-2021 років був найнижчим, починаючи з 2005-го. Однак цього сезону все може зміниться, вважає Лариса Костюченко, професор кафедри імунології та алергології Львівського медуніверситету, провідна експертка з дитячої імунології Львівщини, завідувачка педіатричного відділення Західноукраїнського дитячого медцентру.

«Торік всі були налякані COVID-19. Усі доволі чемно носили маски, заходи і заняття були в режимі онлайн, тому грип мав дуже мало шансів поширюватися. Зараз ми цього вже не бачимо. А якщо якась інфекційна хвороба давала «паузу», як грип минулого року, то інфекція своє надолужує у наступні роки. Якщо відступає коронавірус, то грип займає цю нішу», - пояснює вона.

За інформацією МОЗ України, щеплення проти грипу зменшує ймовірність ‎смерті від вірусу на 80%, а ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень - на ‎‎60%. Ярина Романишин, дитяча імунологиня Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру, регіональна тренерка з вакцинації проти COVID-19 припускає, що цей сезон грипу буде не таким, як минулий: «Бачимо, як люди нехтують навіть такими рекомендаціями як носити маску, зокрема у транспорті, тож ймовірність поширення вірусів висока. Є вже дані, які говорять: якщо людина хворіє одночасно на коронавірус і на інші інфекції, зокрема грип, то це суттєво впливає на важкість перебігу хвороби. Це збільшує ймовірність потрапити хворому у відділення реанімації з дихальною недостатністю і з тими наслідками, які несуть за собою обидві ці інфекції». За даними ВООЗ, цьогоріч в Україні очікуємо поширення штамів грипу Вікторія, Камбоджі, Вашингтон и Пхукет.

«Щороку ВООЗ дає виробникам вакцини рекомендації, які штами треба включити у вакцину, з огляду на те, який штам циркулюватиме в епідсезон. Вакцинація захищає від госпіталізації і смертності. Це ми можемо бачити по наповненості у стаціонарах Львівщини, куди потрапляють одиниці щеплених»,  -  говорить Оксана Пушкарьова, експертка з епідеміології департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації

 Швидко, як ніколи. Вакцини від грипу вже в Україні

Цьогоріч вакцини від грипу прибули в Україну на три тижні швидше, ніж у попередні роки. За інформацією Центру громадського здоров’я України, вже надійшли вакцини проти грипу від трьох виробників: "Ваксігрип Тетра" (Франція), "Інфлувак" (Нідерланди) та "Джісі Флю" (Південна ‎Корея). Загалом, цього сезону очікуємо 1,25 млн доз вакцин.

 «Усі вакцини, які є і будуть цього року на українському ринку, є чотиривалентними, тому не принципово, якого виробника ви виберете, головне – зробити щеплення якомога скоріше, тим швидше ви захиститеся. Як правило, випадки грипу починаються у другу половину осені» , - дає рекомендації щодо вибору вакцини Лариса Костюченко.

Еліна Волошин, медсестра кабінету профілактичних щеплень Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру каже, вже дуже багато охочих зробити щеплення від грипу:

«Є в наявності чотиривалетна вакцина «ДжіСі Флю Квадривалент», південнокорейського виробника, ще очікується вакцина французького виробника і можливо «Інлуфак».

Вакцина фактично не дає жодних якихось місцевих реакцій, тож раджу всім вакцинуватися, щоб захистити себе і родину від грипу. Мої діти отримують вакцину від грипу кожного року, і можу сказати, що мої діти не хворіють». Мама 9-річного хлопчика Володимира, якого привела для щеплення, львів’янка Ірина Ярик пояснює: «Вакцинація вберігає наше здоров’я і не дає захворіти, особливо, коли діточки в школу ходять, мусить бути вакцинація щоб вберегтися в групі в колективі» [gallery columns="2" size="large" link="file" ids="342612,342608"] Нагадаємо, вакцинація від грипу є рекомендованою, тож платною для охочих. Наразі щеплення у приватному кабінеті коштує 450 грн, однак, можливо, ціна буде ще змінюватися із новими надходженнями препаратів

Кому важливо вакцинуватися від грипу

Насамперед усім, хто у групі ризику:

  • люди похилого віку
  • люди з високими шансами заразитися через контакти: медики, вчителі, ‎вихователі, поліцейські, продавці
  • хворим з хронічними недугами, зокрема, в яких серцево-судинні захворювання, астма, цукровий діабет
  • вагітним
  • діти від 6 місяців, особливо важливо до 5 років

Дитяча імунологиня Лариса Костюченко пояснює: «Дітей до 6-місячного віку ми не вакцинуємо від грипу через те, що у них є відповідь надто слабкою, щоб забезпечити оцей індивідуальний захист. У даному випадку може спрацювати вакцинація сім’ї. Також важливо, якщо вагітна була щеплена від грипу, таким чином вона не лише себе захистить, а й майбутню дитину, оскільки буде передача антитіл від мами». Після щеплення упродовж 2-3 тижнів у дитини формується імунітет, що допомагає уникнути важких ускладнень хвороби або взагалі не захворіти.

Чи можна вакцинуватися на тлі пандемії

Лікарі запевняють, захиститись можна навіть під час спалаху захворюваності. Лариса Костюченко, професор кафедри імунології та алергології Львівського медуніверситету: «Стан епідемії будь-якого захворювання не є протипоказом до вакцинації! Навіть якщо у нас підвищується захворюваність на COVID-19, це не означає, що з грипом по-іншому. Навпаки, варто ще інтенсивніше вакцинуватись, щоб якомога швидше встигнути захиститись. Якщо ви сьогодні провакцинувалися від грипу, а завтра з ним законтактували - і захворіли, так, звичайно, вакцина не встигла, але ваш імунітет уже не був «нуль». Тому навіть у розпал епідемії ми все ще встигаємо велику кількість пацієнтів захистити від даної інфекції». Якщо людина запланувала вакцинацію і від коронавірусу, і від грипу, варто між цими щепленнями зробити двотижневу перерву. Це не тому, що не можна поєднувати дві вакцини,  пояснює Ярина Романишин, регіональна тренерка з вакцинації проти COVID-19: «Вакцини від «ковіду» вважаються відносно новими. І тому ми за ними ведемо дуже ретельний фармаконагляд, моніторинг їхньої безпеки. Це означає, що все, що з вакцинованим пацієнтом відбувається впродовж наступних 30-ти днів після проведення вакцини, ми реєструємо. Щоб на ці події після вакцинації проти «ковіду» не впливала можлива поява симптомів після іншої вакцинації, ми тому розділяємо їх в часі. І це розділення традиційно є два тижні». Жанна Ліщенко, «Формула здоровя» (щосуботи на NTA

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"